گام مهم بزرگترین خودروساز ایران برای اصلاح ساختار مالکیت

با عرضه بلوک ۱۵.۸ درصدی ایران‌خودرو در بورس طی این هفته ، گام مهم دیگری برای اصلاح ساختار مالکیت بزرگترین شرکت خودروساز ایران برداشته می شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ بهمن ۹۶

از ۴ سال پیش و همزمان با تغییر مدیریت ایران خودرو، هاشم یکه‌زارع برنامه‌ای جدی را برای اصلاح ساختار مالکیت و سبد دارایی‌های این غول خودرویی در دستور کار قرار داد. هر چند در ۲ سال نخست مواردی چون تحریم‌ها و هم‌چنین رکود بازارسرمایه اجرای این برنامه را با دشواری‌های رو به رو کرده بود اما پس از توافق برجام و هم چنین بهبود اوضاع بورس در یک‌سال گذشته، روند اجرای برنامه اصلاح ساختار سرعت بهتری گرفته است.

براین اساس قرار است چهارشنبه این هفته۱۱ بهمن، سرمایه گذاری سمند و نگار نصر در مجموع بلوک ۱۵٫۸ درصدی از سهام “خودرو” را در بورس تهران برای فروش عرضه کنند. در صورت وجود مشتری مناسب و انجام رقابت برای خرید این بلوک، سمند و نگارنصر از ترکیب سهامداران عمده ایران خودرو خارج خواهند شد و به این ترتیب گامی مهم در اجرای برنامه مدنظر مدیریت ایران خودرو برداشته می‌شود.

این درحالی است که هاشم یکه زارع مدیرعامل ایران خودرو ، بهار سال جاری با اشاره به برنامه واگذاری سهام دیگر شرکت های تابعه در سال مالی جاری تاکید کرده بود: مدیریت ایران خودرو در نظر دارد پس از بررسی و تحلیل سبد سرمایه‌گذاری‌ها در صورت لزوم فرایند اصلاح ساختار را امسال هم ادامه دهد، اما طبیعتا این فرایند باید با هدف بهینه‌سازی ترکیب دارایی‌ها در عین رعایت صرفه و صلاح اقتصادی به اجرا درآید.

به گفته وی، برنامه واگذاری سهام شرکت‌های زیر مجموعه، با نگاه به افزایش بهره وری سرمایه گروه ایران خودرو و استفاده بهینه و موثر از دارایی‌های غیر مولد صورت خواهد گرفت. ضمن این اینکه تعیین تکلیف آن دسته از سرمایه گذاری‌هایی که بازده مناسبی نداشته‌اند، یکی دیگر از اهداف مدیریت گروه ایران خودرو از تدوین این برنامه بوده است.

یکه زارع با امیدواری به نتایج اجرای این برنامه در تداوم فعالیت‌های تولیدی ایران خودرو گفت: در صورت تحقق اهداف این برنامه ، انتظار داریم ساختار سبد دارایی‌های ایران خودرو بهینه سازی و اصلاح شود . ضمن اینکه تامین مالی بهینه از منابع غیرمولد یکی دیگر از اثرات مبارک اجرای این سیاست خواهد بود.

مدیرعامل ایران خودرو ابراز خوش بینی کرد با اجرای صحیح و دقیق سیاست اصلاح ساختار سبد دارایی‌ها، هم توان رقابتی گروه صنعتی ایران خودرو ارتقا یابد و هم بازده مناسبی از محل فروش دارایی‌های کم بازده کسب شود.

طبق برنامه استراتژیک و مدون گروه ایران خودرو، این شرکت در ۲ سال گذشته و همزمان با رشد فزاینده آمار تولید و فروش، اقدام به اصلاح سبد دارایی‌های در بورس کرده به طوری که جمع ارزش سهام شرکت های واگذار شده در سال مالی گذشته بالغ بر سه هزار و ۳۷ میلیارد ریال بود و تحلیل‌گران بازارسرمایه معتقدند اجرای این برنامه، موجب افزایش درآمدهای ایران خودرو از محل واگذاری دارایی‌های مازاد خواهد شد.

طبق آمار رسمی ارائه شده به بورس تهران، ایران خودرو در سال مالی قبل ۱۴ درصد سهام شرکت بیمه پارسیان را به مبلغ یک هزار و ۵۹ میلیارد ریال واگذار کرد. هم چنین در این دوره ۲ درصد از سهام شرکت ایران خودرو متعلق به شرکت سرمایه گذاری سمند به مبلغ یک هزار و ۱۲۷ میلیارد ریال فروخته شد.

همچنین ۷۰ درصد از سهام شرکت فنرسازی خاور نیز به مبلغ ۳۵۳ میلیارد ریال واگذار و بخش دیگری از سهام متعلق به گروه ایران خودرو در سایر شرکت های فعال در بورس به مبلغ ۵۱۷ میلیارد ریال فروخته شد.

پاسخ دادن