گرانی، سفره‌های مردم را آب کرد

گرانی کالاهای مصرفی نظیر گوشت، مرغ و لبنیات سفره مردم را کوچک تر کرده است و مردم هر روز تاثیر گرانی را بیش از پیش در زندگی خود حس می‌کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ آبان ۹۹

روند گرانی گوشت هر چند در حال توقف است اما به دلیل کاهش شدید قدرت خرید مردم همچنان سهم گوشت را باید از سبد خانوار کوچک و کوچک‌تر دید. به نظر می‌رسد نظام توزیع نهاده‌های دامی، نظارت، قاچاق دام و سوء مدیریت دولت، عوامل تعیین کننده‌ای برای کنترل گرانی کالاهای اساسی مصرفی مردم هستند. مردم امروز بیش از هر زمانی سنگینی گرانی را حس می‌کنند و کاهش قدرت خریدشان و صرف هزینه‌ها برای دیگر اقلام مصرفی و مورد نیاز خانوار مانند میوه، برنج، روغن و… سبب شده تا روز به روز سهم گوشت از سفره خانوار ایرانی حذف شود.

این روزها داستان تکراری افزایش قیمت کالاها، به‌خصوص قیمت گوشت قرمز و سایر کالاهای ضروری مردم نظیر مرغ و لبنیات و… در بازار موضوعی است که به خبر مهم اقتصادی تبدیل ‌شده، با این حال هنوز مردم منتظر هستند تا ببینند مسئولان در قبال این امر چه نوع واکنشی نشان می‌دهند حتی استان‌های مهم در زمینه تامین گوشت نیز دارای مشکلاتی هستند.

  • عوامل موثر بر افزایش قیمت گوشت

افزایش قیمت ارز در ماه‌های گذشته به طرق مختلف بر روی قیمت بسیاری از کالاها به‌ویژه گوشت قرمز تأثیرگذار بوده است و حال پس از افزایش نهاده‌های تولید به قاچاق گوشت و دام زنده از استان خراسان رضوی به سمت سایر استان‌ها دامن زده است! باوجوداینکه استان خراسان رضوی یکی از تولیدکنندگان مطرح گوشت در کشور بوده و با مازاد تولید گوشت قرمز روبروست لذا انتظار می‌رود قیمت گوشت قرمز در این استان با نوسان چندانی همراه نشود اما این در حالی است که قیمت گوشت قرمز در طی روزهای گذشته افزون بر ۲۰ درصد در فروشگاه‌های مواد پروتئینی سطح شهر افزایش داشته است.

محمدرضا اورانی با اشاره به این موضوع که شیوع کرونا و تعطیلی صنعت گردشگری و کاهش تعداد مسافران و به‌تبع آن کاهش فعالیت رستوران‌ها مصرف گوشت در این استان را به پائین ترین حد خود رسانده است افزود: در طی ماه‌های گذشته به دلیل شیوع کرونا و کاهش تعداد گردشگران، میزان گوشت کمتری مصرف شد لذا گرایش به خروج گوشت از استان افزایش یافت.

وی بابیان اینکه بخش زیادی از گوشت قرمز وارداتی به کشور در استان تهران و پایتخت مصرف می‌شود، گفت: از همین رو گوشت خراسان مصارف زیادی در کشور دارد. در هفت ‌ماهه نخست پارسال ۱۹ هزار دام در خراسان رضوی کشتار شد درحالی‌که در مدت مشابه امسال این میزان کشتار به ۲۹ هزار رأس رسیده است.

  • مشکل تامین گوشت در قم

در حالی که در قم ۱۳ کارخانه کنسانتره نهاده خام را به کنسانتره تبدیل می‌کند وجود دارد چرا باید مشکل کمبود نهاده دام و طیور وجود داشته باشد؟ جوجه ریزی کاهش یابد و مردم در شرایطی که نباید در تجمعات حضور داشته باشند باید برای تهیه یک مرغ در صف‌های طولانی ایستاده و مرغ با نرخ دولتی تهیه کنند. در شرایطی که قم یک مجتمع بزرگ دامشهر دارد که یک مرکز استراتژیک و مهم تهیه دام و عرضه گوشت قرمز و فرآورده‌های آن است باید برای یک کیلو گوشت ۱۰۰ هزار تا ۱۳۰ هزار تومان هزینه کنند و با توجه به اینکه مواد پروتئینی در افزایش سیستم ایمنی و دفاعی بدن در برابر کرونا نقش اساسی دارد، چرا این ماده پروتئینی مهم باید از سفره‌های مردم حذف شود؟ چون زیر پوست شهر قم کاسبان سودجویی هستند که خنجر آنها از خنجر دشمن برنده‌تر و دام‌های زنده را با قیمت بالا و با نرخ دلار می‌فروشند، یاد این ضرب المثل معروف می‌افتم «آب در کوزه و ما تشنه لبان گرد جهان می‌گردیم» در آشفته بازار کنونی باید به مسئولان نظارتی چنین گفت «دام زنده در مرز و ما آشفته دلان پی گوشت آن گرد بازارها می‌گردیم».

  • یزد در محاصره مشکلات

مردم یزد به مانند دیگر مردم کشور به بحران‌ها و جهش‌های اقتصادی عادت کرده‌اند. این بار نوبت به بحران «گوشت قرمز» رسیده است و مردم برای چندمین بار در چند سال اخیر شاهد گرانی و کمیابی گوشت هستند. نوسانات قیمت و نبود ثبات در بازار، حذف تدریجی گوشت از سفره خانوارهای ایرانی را باعث شده است و اکنون، به جایی رسیده‌ایم که به نظر می‌رسد راز گرانی قیمت گوشت حتی برای مسئولان هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد؛ البته این سخن حاکی از اظهارنظر کارشناسان و مسئولان استان است. مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی و دامداران استان یزد در گفت‌وگو با خبرنگار بازار از همکاری ضعیف دستگاه‌های دولتی در مورد واردات نهاده‌های دامی اظهار گلایه کرد و گفت: بر مبنای وعده‌ای که دولت در زمینه تامین ارز به واردکننده‌ها داده بود اقدام به ورود نهاده مورد نیاز دامداران استان شد، اما نزدیک به ۱۱ ماه است که همچنان نیز نهاده‌های وارداتی منتظر تخصیص ارز بوده و در گمرک به سر می‌برند. امیر ثقفی نتیجه چنین اقداماتی از سوی دولت را خارج شدن اتحادیه‌ها و نیز شرکت‌های تعاونی و تشکل‌های کوچک از حوزه واردات دانست و افزود: در این صورت، واردات تنها از طریق وارد کننده‌های بزرگ انجام خواهد شد و در نتیجه شاهد انحصارگرایی در این زمینه می‌شویم. نزدیک به ۱۱ ماه است که همچنان نیز نهاده‌های وارداتی منتظر تخصیص ارز بوده و در گمرک به سر می‌برند

پاسخ دادن