گرداب تصمیمات لحظه ای ترامپ

از همان زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سکان قدرت را در این کشور بدست گرفت مساله هسته ای شبه جزیره کره نیز مانند بسیاری از موضوعات دیگر بارها شرایط بحرانی به خود گرفته و منطقه فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرده است.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۳ خرداد ۹۷

در تازه ترین نمونه،«تناقضات در گفته های ترامپ برای برگزاری دیدار سران آمریکا و کره شمالی» باعث شده است تا بسیاری به این نتیجه برسند که «دولت آمریکا راهبرد خاصی برای حل مساله شبه جزیره کره ندارد».

در واقع همین باعث شده است تا سیاست های ترامپ درباره کره شمالی مانند بسیاری از مسائل و موضوعات دیگر در جهان در ابهام باشد و تصویر روشنی از راهبردهای دولت آمریکا دیده نشود.

بعد از روی کار آمدن ترامپ با برگزاری رزمایش های بزرگ سالانه آمریکا و کره جنوبی و پرتاب موشک های بالستیک و آزمایش های هسته ای کره شمالی، تنش ها میان طرفین شدت گرفت.دو طرف از بروز جنگ و خطر رویارویی نظامی در شبه جزیره کره گفتند و بر این باور بودند که در حال تقویت ساختارهای نظامی برای این مقابله جویی هستند.از سوی دیگر اظهارات ترامپ در تهدید کره شمالی و حل مساله هسته ای شبه جزیره کره اوضاع را بدتر کرد تنها موضوعی که باعث شد تا تنش ها  فروکش کند برگزاری بازی های المپیک زمستانی در کره جنوبی و به دنبال آن اعزام هیات های کره شمالی به این کشور و بعد هم سخنرانی رهبرکره شمالی برای بهبود شرایط در منطقه بود.

به هر صورت پس از این اتفاقات، ترامپ هم سعی کرد فتیله اختلافات را به دنبال دیدار سران دو کره در پایان آوریل پایین بکشد در این راستا موافقت شد کره شمالی و‌ آمریکا در سنگاپور در روز ۲۲ خرداد دیدار سران برگزار کنند.

اما در ادامه به یکباره ترامپ طبق معمول و با شخصیتی که از او بر می آمد از لغو نشست خبر داد و با گذشت یکی دو روز از این اظهار نظر باز هم خواستار آن شد که این نشست برگزار شود و گفت که رایزنی ها میان دو کشور در جریان است.

در آخرین مورد، شب گذشته رسانه های منطقه اعلام کردند هیاتی از کارشناسان آمریکایی با عبور از مرز دو کره وارد کره شمالی شده اند تا زمینه دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را فراهم کنند.

البته تهدیدهای ترامپ به نظر این را نشان می دهد که او عزم خود را برای رویارویی نظامی با کره شمالی راسخ کرده است اما کوتاه آمدن فوری از آن مواضع تهدید آمیز، نشان داد که اصلا دولت آمریکا نمی داند در برابر مخمصه ای که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی برای او تدارک دیده است چه باید بکند و سردرگمی مسئولان‌ آمریکایی بخصوص رئیس جمهوری، از ابتدای کار این ادعا را کاملا مورد تایید قرار می دهد.

برخی در آمریکا از جمله ترامپ چین را مقصر لغو نشست سران دانسته اند و گفته اند که دیدارهای رهبران چین و کره شمالی در روزهای اخیر باعث تغییر موضع پیونگ یانگ شده است.

آمریکا به هر صورت ۸۰ هزار نیروی نظامی در کره جنوبی و ژاپن دارد و اینها تهدیدهایی است که برای کره شمالی وجود دارد و ترامپ در صورت ورود به گفت و گوها باید در کنار مساله خلع سلاح هسته ای کره شمالی موضوعات مربوط به حضور نظامی خود را نیز روی میز بگذارد.

*مسعود احمدی

پاسخ دادن