گرم کردن خانه چه تاثیری در انتشار کرونا دارد؟

گرم کردن فضاهای بسته مانند منازل در صورت نبود گردش هوا و به شکلی که هیچ گونه تبادلی بین این فضاها با هوای تازه بیرون نباشد، می‌تواند خطر انتقال و انتشار ویروس کرونا را افزایش دهد بنابراین ایجاد محیطی با آسایش گرمایی در عین گردش و انتقال هوای تازه ضروری است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران امروز – چهارشنبه – در گزارشی به این سوال پاسخ داد که شرایط و نحوه انتشار ویروس کرونا چگونه و چه تاثیری بر انتشار ویروس می‌گذارد؟ در این گزارش آمده است: با توجه به این که در همه‌گیری ویروس کرونا، مسیرهای انتقال عامل عفونی، مهم هستند و یکی از راه‌های انتقال ویروس کرونا می‌تواند از طریق قطرات و ذرات تنفسی منتشر شده هنگام عطسه، سرفه یا صحبت کردن باشد، لذا در فصول سرد سال برای گرم نگه داشتن فضاها و نیز از طرفی بسته بودن درب‌ها و پنجره‌ها برای گرم ماندن، این مسأله می‌تواند چالش برانگیز باشد که گرم کردن فضاهای بسته در کنترل ویروس اثر دارد؟

    گرم کردن فضاها منجر به انتقال یا انتشار ویروس کرونا می‌شود، تهویه به معنای تبادل هوا بین محیط داخل و بیرون بوده که در شرایط ویژه کنونی این امر حتما باید در فضاهای بسته در کنار گرم نگه داشتن و ایجاد آسایش گرمایی مد نظر قرار گیرد بنابراین در فصول سرد باید در کنار ایجاد محیطی با آسایش گرمایی مناسب به بحث گردش هوا نیز توجه کرد و با تزریق هوای تازه کیفیت هوای داخل را افزایش داد تا میزان انتقال و انتشار ویروس کرونا به حداقل ممکن برسد. گرم کردن فضاهای بسته و داخلی مانند منازل در صورت نبود گردش هوا و به شکلی که هیچ گونه تبادلی بین این فضاها با هوای تازه بیرون صورت نگیرد، می‌تواند خطر انتقال و انتشار کرونا ویروس را افزایش دهد لذا ایجاد محیطی با آسایش گرمایی در عین گردش و انتقال هوای تازه ضروری است.

    تحقیقات نشان می‌دهد، ویروس کرونا به طور شدیدی به دمای هوا حساس است در هوای سرد سرعت انتشار و حتی انتقال آن از انسان به انسان افزایش می‌یابد و برخی از دماها برای انتقال آن بسیار مناسب است ولی گرما با آن سازگاری ندارد. مطالعات ثابت می‌کند در کشورهایی که آب و هوای گرم دارد ویروس نمی‌تواند آنچنان شیوع پیدا کند ولی برعکس در کشورهای سرد سرعت انتشار و انتقال بالا می‌رود، دمای هوا به طور کلی نقش موثری روی بهداشت عمومی دارد و گرما و سرما می‌تواند شکل و نحوه انتشار ویروس‌ها و حتی تغییرات ژنتیکی آنها را به دنبال داشته باشد.

    پاسخ دادن