گروه‌های جهادی؛ مدلی برای بازسازی منطقه

اقتصادبرتر

احمد خادم المله مدیر مسئول- در روزهای اخیر دو اتفاق مهم سیاسی در منطقه روی داد که در هر دو جنبه های مشترکی وجود داشت و فکر جدیدی در مسئولان کشور ایجاد کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ اسفند ۹۷

در روزهای اخیر دو اتفاق مهم سیاسی در منطقه روی داد که در هر دو جنبه های مشترکی وجود داشت و فکر جدیدی در مسئولان کشور ایجاد کرد. تاملی بر این تفکر جدید می تواند از جنبه های مختلف برای کشور مفید باشد که در این مقال به آن خواهیم پرداخت . نخست سفر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به ایران و دیدار با رهبری و رئیس جمهوری بود که تحت الشعاع استعفای وزیر خارجه قرار گرفت و رسانه ها نتوانستند آنطور که در شأن و اهمیت این سفر بود به آن بپردازند . یکی از موضوعات مهمی که در دیدار اسد از تهران مطرح شد موضوع بازسازی سوریه بود که به آن خواهیم پرداخت. رویداد دوم سفر پر سر و صدای دکتر روحانی رئیس جمهوری به عراق بود که با استقبال گرم شخصیت های سیاسی ، اجتماعی و دینی در عراق مواجه شد و توجه رسانه های همگانی جهان را به خود جلب کرد. این سفر در مقایسه با سفر مخفیانه ترامپ به عراق بسیار حائز اهمیت بود که از جنبه مختلف نیازمند واکاوی است. یکی از موضوعات مهم مطرح در مذاکرات مسئولان دو کشور در این سفر بحث بازسازی عراق و نقش ایران در این بازسازی بود.

موضوع مشارکت ایران در بازسازی ویرانه های سوریه و عراق که تقریبا در هر دو کشور زیر ساخت های اساسی آنها به دست ایادی آمریکا کاملا ویران شده است ، مطلب مهمی است که در دستور کار مدیران ارشد کشور قرار گرفته است. پس از حضور ایثارگرانه و مقاومت بی‌نظیر نیروهای ایران در دو کشور سوریه و عراق و پیروزی بر عوامل داعش و تروریست های وابسته به آمریکا که خدمت بزرگی به مردم دو کشور سوریه و عراق بود امروز زمان بازسازی ویرانه های ناشی از جنگ چندین ساله در دو کشور یادشده است که ایران با توجه به ظرفیت های فنی ، تخصصی ، منابع انسانی توانمند و تجربه بازسازی کشور در برهه های مختلف می تواند نقش مهمی در بازسازی سوریه و عراق داشته باشد. مشارکت ایران در بازسازی دو کشور اسلامی و دوست ایران از جنبه های مختلف برای کشور حائز اهمیت است. نخست اینکه مشارکت فعال ایران در بازسازی این دو کشور باعث امیدواری مردم سوریه و عراق به تداوم حمایت های جمهوری اسلامی ایران در برهه های مختلف از کشورشان است که ایران فراتر از بعد نظامی به این دو کشور کمک خواهد کرد.

مشارکت ایران در بازسازی دو کشور نیازمندِ بازسازی ، موقعیت ایران را در این کشورها تحکیم خواهد کرد. در شرایطی که ایران برای رونق اقتصادی و صنعتی نیازمند بازار سازی است ، بازارهای سوریه و عراق می توانند فرصت مناسبی برای فعال کردن اقتصاد ، صنعت و اشتغالزایی برای ایران و سایر طرف ها باشد. مشارکت ایران در بازسازی می تواند زمینه های همکاری سه کشور با یکدیگر را در حوزه های سیاسی ، اقتصادی و نظامی در منطقه فراهم کرده و نهایتا برای نخستین بار به ائتلافی سه جانبه ، منطقه ای و بین المللی برای همکاری در همه زمینه ها بینجامد. این ائتلاف دوستانه می تواند به مدلی برای تحکیم صلح ، دوستی و مشارکت نزدیکتر همه کشورهای منطقه با یکدیگر تبدیل شود. نا گفته نماند مشارکت ایران در بازسازی دو کشور سوریه و عراق به معنای هزینه کردن صِرف ایران در این کشور ها نیست بلکه از آنجا که هر دو کشور منابع نفتی و معدنی مناسب  دارند، حضور ایران در بازسازی هر دو کشور می تواند دستاورد اقتصادی خوبی برای ایران داشته باشد. همچنین ضمن اینکه اگر ایران نقش اساسی در بازسازی دو کشور ایفا نکند ، قطعا کشورهای دیگری نظیر ترکیه ، عربستان و حتی آمریکا در این زمینه نقش آفرینی می کنند که این به معنای عدم تحقق اهداف ایران در تحکیم روابط با کشورهای منطقه است .

اهداف مشارکت ایران در بازسازی سوریه و عراق در وهله اول نیازمند تفاهم فکری در سطوح بالای کشور است؛ به گونه ای که همه مسئولان باور کنند مشارکت ایران در بازسازی سوریه و عراق یک ضرورت اجتناب ناپذیر و در جهت تامین منافع ملی کشور است . موضوع دیگر اینکه ایران تجربه جهاد سازندگی و گروه های جهادی در امر بازسازی زیر ساخت های کشور در بخش های مختلف عمرانی ، محرومیت زدایی ، بهداشت و درمان و سایر امور را در گذشته کشور به خوبی دارد و در این زمینه موفقیت های بزرگی کسب کرده است . مدل بازسازی جهادی ایران می تواند قابل تعمیم به هر دو کشور یادشده باشد و این دفعه گروه ها و اردوهای جهادی فعالیت سازندگی خود را در سطح منطقه ای و بین المللی ارتقا داده و گروه هایی با ترکیبی از دانشجویان دو یا سه کشور ایران ، سوریه و عراق تشکیل خواهند داد و تجربه جهاد سازندگی را منطقه ای و  بین‌المللی خواهند کرد که نفع آن به همه کشورهای مسلمان منطقه خواهد رسید.

این مهم نیازمند عزم مسئولان و مدیران گروه های جهادی در ایران است که با برنامه ریزی مناسب نیروهای مستعد و داوطلب در سایر کشورها را نیز فراخوان کنند و با آموزش آنان ، گروه های جهادی ترکیبی را در حوزه های مختلف تشکیل داده و عملیات بازسازی در سوریه و عراق را با بهره گیری از ظرفیت ها و تجارب جمهوری اسلامی ایران آغاز کنند. قطعا شروع این حرکت گفتمان جدیدی را بین سه کشور یادشده و کشورهای منطقه ایجاد خواهد کرد.

پاسخ دادن