گروه فشار (یوآنی) چیست؟

گروه فشار (یوآنی) چیست؟

گروه مرموز “یوانی” چیست؟اتحاد علیه ایران هسته اى (یوآنى)، گروه وکالتى غیرانتفاعى و غیرحزبى است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ اسفند ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، اتحاد علیه ایران هسته‌ای (انگلیسی: United Against Nuclear Iran) یا UANI یک سازمان ذی‌نفوذ غیر حزبی و غیرانتفاعی در قبال جلوگیری از تبدیل شدن ایران به قدرت منطقه‌ای دارای سلاح‌های هسته‌ای است. این سازمان در نیویورک مستقر است.

این سازمان به همراه دیگر سازمان‌ها تلاش می‌کند تا شرکت‌ها را تحت فشار قرار دهند تا از انجام تجارت با ایران به عنوان وسیله‌ای برای متوقف کردن برنامه هسته ای حکومت ایران جلوگیری کند.

رئیس هیئت مدیرهٔ این سازمان جو لیبرمن سناتور سابق مجلس سنای ایالات متحده آمریکا از کنتیکت است

به گفته این گروه هدف آنها جلوگیرى از دستیابى ایران به انرژى و و بقول خودشان، تسلیحات هسته اى است. یوآنى  توسط “مارک والاس” سفیر سابق ایالات متحد در سازمان ملل متحد در زمان ریاست جمهورى جرج دبلیو بوش، “ریچارد هالبروک” فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان و سفیر این کشور در سازمان ملل متحد در زمان ریاست جمهورى بیل کلینتون، “جیم وولزى” رییس سابق سیا و “دنیس راس” کارشناس مسایل خاورمیانه تاسیس شده است.

این سازمان با راه اندازى کمپین تحریم های خصوصی و طرح های قانونی دولتى و فدرال با تمرکز بر پایان دادن به همکارى اقتصادی و مالی شرکت های بزرگ از ایران هدف خود را وادار کردن ایران به کنار گذاشتن برنامه هسته ای خود، حمایت از تروریسم و ​​نقض حقوق بشر عنوان کرده است.
موسسه گفتگوى راهبردى (آى اس دى)، مستقر در لندن، اتاق فکرى مستقل است در همکارى نزدیک با رهبران دولت، تجارت، رسانه و دانشگاه در پى پاسخ دادن به چالش هاى عمده امنیتى و اجتماعى-اقتصادى زمانه و تسهیل ظرفیت اروپا براى کنش موثر در صحنه جهان است. فعالیت های آى اس دى معطوف به تقویت رهبری و ثبات در سراسر اروپا و سایر مناطق جهان، متصل کردن فعالانه بین اجتماعى، مذهبی و تقسیم بندی های اجتماعی-اقتصادی و سیاسی است.

طرح یوآنى-آى اس دى، همکارى میان انگلستان و آمریکا به منظور مبارزه با فعالیت‌هاى هسته اى ایران محسوب مى‌شود. هدف این رهبران اروپایى و آمریکایى لابى گرى و اثرگذارى به منظور متقاعد کردن قانون گذاران و دولتمردان اروپایى و آمریکایى به خطرناک بودن فعالیت هاى هسته اى ایران و تلاش براى افزایش فشارها و تحریم ها علیه ایران است.

بیشتر بخوانید: گروه فشار (یوآنی)؛ مانع دسترسی ایران به دارو

*** اهداف طرح یوآنى-آى اس دى

به نقل از تارنماى این گروه، اهداف یوآنى شناسایی و حمایت از اقدامات نظارتی و قانونی برای پیاده سازی یک رژیم تحریمى قوی و جامع در برابر ایران، به عنوان وسیله ای برای حل تعارض؛ پیاده سازی کشور به کشور آگاه سازى و کمپین های آموزشی طراحی شده برای وادار کردن بخش کسب و کار خصوصی کلیدى به عنوان راهی برای پیشبرد اثر بخشی تحریم هاى سازمان ملل متحد، ایالات متحده و اروپا، و تشویق دولت ایران برای حل و فصل درگیری خود با جامعه بین المللی بر سر برنامه هسته ای خود.
جهت دادن به افکار عمومی در سراسر اروپا و تبلیغ درباره خطر و تهدید هسته ای ایران، راه افتادن مسابقه تسلیحاتی در منطقه و نیاز به مقابله با حمایت دولتی از تروریسم و ​​نقض حقوق بشر از طریق پیاده سازی استراتژی رسانه ای و ارتباطاتى متمرکز.

*** فعالیت هاى گروه اتحاد علیه ایران هسته اى

یوآنى فهرست کسب و کار ایران (IBR) را راه اندازى کرده است، پایگاه داده‌اى فعال از رسانه ها و گزارش های معتبر درباره شرکت های بین المللی درگیر کسب و کار در ایران. این پایگاه از شرکت ها مى خواهد با امضاء اعلامیه اى شرکت نداشتن خود را در تجارت با ایران اعلام کنند. تاکنون نام بیش از پانصد شرکت در فهرست IBR ثبت شده است.
در سپتامبر ، شرکت جنرال الکتریک آمریکا با امضاء اعلامیه یوآنى، انجام هرگونه فعالیت تجارى با ایران را متوقف کرد.

در ژانویه  ، پس از فشارهاى یوآنى، شرکت شیمیایى هانتزمن اعلام کرد که فروش محصولات خود به ایران را ادامه نخواهد داد. به گزارش یوآنى، یکى از شرکت هاى زیرمجموعه هانتزمن به ایران پولى یورتان مى فروخته است، ماده اى دومنظوره که به ادعاى یوآنى ممکن بود از آن به عنوان سوخت جامد موشک استفاده شود. هانتزمن طى بیانیه اى اعلام کرد: به دلیل نگرانى هاى فزاینده بین المللى بر سر سیاست هاى هسته اى ایران، میزان اندک تجارت با این کشور ریسک به خطر افتادن شهرت این شرکت را در اثر ارتباط با شرکت هاى ایرانى توجیه نمى کند.
در واکنش به فشارهاى کمپین یوآنى، کاترپیلار، تولید کننده ماشین آلات سنگین راه‌سازى، فعالیت هاى خود در ایران از طریق نماینده خود را متوقف کرد. یوآنى به عنوان بخشى از این کمپین، تابلوى تبلیغاتى در نزدیکى مقر این شرکت در پیوریاى ایلینوى نصب کرد که بر روى آن یک بیل مکانیکى شرکت کاترپیلار در کنار شعار محمود احمدى نژاد، رییس جمهور سابق ایران، با مضمون کار امروز، ایران هسته اى فردا به تصویر کشیده شده بود.

 فشارهاى یوآنى بر کمپانى آمریکایى اینگرسول رند در جهت توقف معاملات این شرکت با ایران نیز موفق بود. مایکل لاماک، مدیرعامل اینگرسول رند، در نامه اى خطاب به اتحاد علیه ایران هسته اى گفت که شرکت متبوعش از نمایندگان خارجى خود خواسته تمام معاملات خود با ایران را فورا متوقف کنند. شرکت ملى نفت ایران از کمپرسورهاى هواى ساخت این شرکت در نیروگاه هاى خود استفاده مى کرده است.

 یوآنى از KPMG، یکى از ۴ غول حسابدارى و حسابرسى در جهان، خواست روابطش با حسابداران ایرانى را قطع کند. در ابتداى آوریل  این شرکت اعلام کرد که ارتباطاتش با شرکت عضو ایرانى خود را در پى وجود نگرانى هاى جدى درباره روابط آن با دولت ایران متوقف کرده است.
در همراهى با KPMG، دو غول بزرگ دیگر یعنى “پرایس واترهاوس کوپرز” و “ارنست اند یانگ”، اعلام داشتند که روابط خود با اعضاى ایرانى خود را متوقف ساخته اند. مارک والاس، مدیرعامل یوآنى، از قطع همکارى این چهار غول حسابدارى و حسابرسى به عنوان پیشرفتى قابل ملاحظه نام برد.
یوآنى سامانه شبکه اطلاعات دریایى و تحلیل مسیر کشتى (MINERVA) خود را راه اندازى کرد. وظیفه این سامانه ردگیرى و شناسایى کشتى هاى حامل محموله هاى نفتى و غیرنفتى است که تحریم هاى اعمال شده بر ایران را دور مى زنند. بنابر گزارش نیویورک تایمز، این سامانه مخابره هاى ماهواره اى در دسترس عموم از فرستنده هاى کشتى از جمله داده هاى سرعت، هویت، مسیر و مقصد را دریافت کرده و این اطلاعات را با دیگر داده هاى ناوبرى و الگوریتم هاى رایانه منطبق مى کنند.

*** گردانندگان اتحاد علیه ایران هسته اى

هسته مرکزی

“مارک والاس”: تاجر، وکیل و دیپلمات سابق آمریکایى که در سمت هاى مختلف دولتى، سیاسى و بخش خصوصى خدمت کرده است. وى در دولت جورج دابلیو بوش، ریاست جمهورى سابق ایالات متحد، در پست هاى مختلفى از جمله سفیر این کشور در سازمان ملل متحد فعالیت داشته است.
گرى سیمور: مدیر اجرایى تحقیقات مرکز بلفر براى علوم و روابط بین الملل در دانشکده جان اف کندى در دانشگاه هاروارد. وى به عنوان هماهنگ کننده کنترل تسلیحات و سلاح هاى کشتار جمعى کاخ سفید در دولت باراک اوباما فعالیت مى کرده است. سمور از سال ١٩٩۶  به عنوان دستیار ویژه رییس جمهور وقت آمریکا بیل کلینتون و مدیر ارشد کنترل منع گسترش و صادرات اسلحه در شورای امنیت ملی این کشور خدمت کرده است.

آگوست هانینگ: مدیر اسبق سازمان اطلاعات فدرال (جاسوسى) آلمان.
موسسان اصلى و اعضاى سابق هیئت مشورتى

“ریچارد هالبروک” (متوفى ): دیپلمات، سردبیر مجله، نویسنده، استاد دانشگاه و سرمایه گذار آمریکایى. وی مشاور کمپین ریاست جمهورى سناتور مک کین بود. هالبروک سپس با پیوستن به کمپین ریاست جمهورى هیلارى کلینتون به مشاورى ارشد در زمینه سیاست خارجى بدل شد.

کریستن سیلوربرگ: سفیر سابق ایالات متحد در اتحادیه اروپا و دستیار وزیر خارجه در امور سازمان هاى بین المللى.
فواد عجمى (متوفى): عضو ارشد موسسه هوور دانشگاه استنفورد.
دنیس راس: دیپلمات و نویسنده آمریکایى و مدیر سابق امور جنوب آسیا و خاور نزدیک در شوراى امنیت ملى آمریکا. وى در دولت جورج دبلیو بوش به عنوان مدیر سیاستگذارى در وزارت کشور، و در زمان بیل کلینتون به عنوان هماهنگ کننده ویژه خاور میانه خدمت کرده و در زمان وزارت هیلارى کلینتون نیز سمت مشاور امور خلیج فارس جنوب غرب آسیا و ایران را در اختیار داشته است.
“دنیس راس” در تابستان ١٩٩٣ میلادى، از سوى بیل کلینتون، رییس جمهور وقت آمریکا، به عنوان فرستاده این کشور به سرزمین هاى اشغالى انتخاب شد. وظیفه وى تلاش براى برقرارى صلح میان فلسطینى ها و رژیم صهیونیستى بود. “نبیل شعث”، وزیر خارجه سابق فلسطین، وى را اسراییلى تر از هر اسراییلى خطاب کرده است. راس از خانواده اى یهودى مى آید. پس از ترک این پست، وى مجددا به سمت ریاست اتاق فکر مستقر در بیت المقدس موسوم به موسسه سیاستگذارى مردم یهود منصوب شد. این موسسه  با سرمایه آژانس یهود تاسیس شده است.

برخى از اعضاى هیئت مشورتى
جوزف لیبرمن: سناتور سابق از ایالت کانتیکات. لیبرمن از حامیان جنگ عراق و اقدامات علیه جمهورى اسلامى ایران بوده است. لیبرمن در همایش سالانه اتحاد مسیحیان براى اسراییل سخنرانى کرد و پس از آن از این سازمان جایزه مدافع اسراییل را دریافت کرد. “پاستور هیگى”، موسس این همایش، به خاطر اظهار نظرها. جنجالى خود شهرت دارد. وى در بیانیه اى کلیساى کاتولیک را فاحشه بزرگ خطاب کرده و در جایى دیگر گفته بود که خداوند آدولف هیتلر را براى هدایت قوم یهود به فلسطین برانگیخته است.

فرانسس فراگوس تاونسند: مشاور سابق امنیت کشور در دولت جورج دبلیو بوش. شمارى دیگر مقامات ارشد سابق آمریکا درخواست کردند نام گروهک تروریستى موسوم به مجاهدین خلق ایران(منافقین) از فهرست گروه هاى تروریستى وزارت خارجه آمریکا خارج شود به این امید که این گروهک نقش مخالفى جدى براى جمهورى اسلامى ایران را برعهده گیرد.تاونسند و همفکرانش به دلیل حمایت مادى از این گروهک تروریستى به انجام جرایم فدرال متهم شدند.
سر ریچارد دییرلاو: رییس سابق MI6 (سازمان اطلاعات بریتانیا)
مئیر داگان: مدیر سابق سازمان جاسوسى اسراییل(موساد)
لرد چارلز گوترى: رییس سابق نیروهاى مسلح بریتانیا
اروین کوتلر: عضو پارلمان کانادا، وزیر سابق دادگسترى و دادستان سابق کانادا
با حضور چنین افراد مکار و حیله‌گری در این گروه که یدطولایی در اقدامات ضدایرانی دارند، نباید از اینکه آمریکا سخت در تلاش است که مانع افشای اقدامات این گروه شود، تعجب کرد.
منابع:
http://www.unitedagainstnucleariran.com/about
http://en.m.wikipedia.org/wiki/United_Against_Nuclear_Iran
http://www.nytimes.com/2013/06/21/world/middleeast/group-keeps-watch-on-iran-and-possible-sanction-violations.html?pagewanted=all&_r=0

پاسخ دادن