گزارش مولر و آتشی که دامن ترامپ را رها نمی کند!

اقتصادبرتر

هر روزی که می گذرد شرایط داخلی برای دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا بحرانی تر می شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ،  به بی راه نیست اگر بگوئیم که ترامپ از روز اول ورود به کاخ سفید حتی ساعتی نبوده که با منتقدین خود چه در رسانه ها و چه در حزب دموکرات و حتی حزب جمهوری خواه مشکل نداشته باشد. او حتی با مجادله مستقیم با خبرنگاران در نشست مطبوعاتی اش ثابت کرد که بحران در یک قدمی اوست و وی دیگر توان سکوت در برابر این بهم ریختگی را ندارد.

هر روزی که می گذرد شرایط داخلی برای دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا بحرانی تر می شود. بی راه نیست اگر بگوئیم که ترامپ از روز اول ورود به کاخ سفید حتی ساعتی نبوده که با منتقدین خود چه در رسانه ها و چه در حزب دموکرات و حتی حزب جمهوری خواه مشکل نداشته باشد. او حتی با مجادله مستقیم با خبرنگاران در نشست مطبوعاتی اش ثابت کرد که بحران در یک قدمی اوست و وی دیگر توان سکوت در برابر این بهم ریختگی را ندارد.

حالا اما دموکرات ها در کنگره بار دیگر فعال شده اند تا شوک دیگری به ترامپ وارد کنند تا به وی این درس را بدهند که ماجرای مولر و تحقیقات او برای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تمام نشده و تازه داستان برای کنگره آغاز شده است. ترامپ که پیشتر گفته بود ” ماجرای مولر تمام شد، بیایید سر کار خود بازگردیم” اکنون نمی داند چگونه باید ماجرایی که برای کنترل آن دست به هر اقدامی زد را به پایان برساند. آتش بحران در دولت ترامپ بار دیگر از آنجایی شعله ور شد که ویلیام بار وزیر دادگستری آمریکا خیلی زودتر از آنچه که تصور می شد جمع بندی گزارش ۴۰۰ صفحه ای بازرس مولر را به کنگره فرستاد. نمایندگان دموکرات معتقدند که این گزارش جمع بندی نمی تواند به سرعت آن هم طی ۲ روز حاوی حقایق باشد. دموکرات ها اما درست حدس زده بودند. مولر پیش از این طی نامه ای به بار وزیر دادگستری آمریکا از وی برای سانسور گزارش درباره تبانی ستاد انتخاباتی آقای ترامپ با روسیه شکایت کرده بود و این موضوع نیز توسط آقای بار وزیر دادگستری مخفی شده بود. حالا اما نانسی پلوسی آقای بار را به دروغگویی متهم کرده و کنگره یکصدا خواهان برخورد قانونی با اقای وزیر شده است. در مقابل نیز کری کوپک، سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا اتهام مطرح شده از سوی نانسی پلوسی علیه دادستان کل این کشور را «بی پروا، غیر مسئولانه و نادرست» خواند. در ادامه اما آتش التهاب بین وزارت دادگستری و کنگره از آنجایی گسترده تر شد که بار حاضر نشد برای پاسخ به سوالات نمایندگان در کمیته قضایی کنگره شرکت کند و همین نیز سبب شد تا استفان کوهن، یکی از نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا، به جای او مجسمه مرغ سرامیکی قرار داد. در مقابل این مجسمه مرغ نام ویلیام بار، دادستان کل آمریکا نوشته شده بود.

کوهن در اقدامی دیگر در مجلس مشغول خوردن مرغ سوخاری را که قبلا سفارش داده بود، شد.
دادستان کل آمریکا پیشتر بعد از جلسه پرتنش خود در مجلس سنا، روز چهارشنبه گفته بود که در جلسه استماع کمیته قضایی مجلس نمایندگان شرکت نخواهد کرد. کوهن که سپس در نشست خبری حضور یافت گفت: ویلیام بار مرغ باید امروز اینجا حاضر می شد و به سوالات جواب می‌داد. در فرهنگ آمریکایی، مرغ نماد ترسو و بزدل بودن محسوب می‌شود.

چندین دموکرات در کمیته سنا خواستار استعفای بار هستند. دموکرات‌ها بار‌ها بار را متهم کرده‌اند که تلاش می‌کند از رئیس‌جمهور جمهوریخواه که می‌خواهد در انتخابات آتی نیز برنده شود حفاظت کند. آن‌ها این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا دو روز پس از آنکه گزارش ۴۴۸ صفحه‌ای مولر در ماه مارس به دست بار رسید این گونه نتیجه‌گیری کرد که ترامپ به طور غیرقانونی تلاش نکرده است از تحقیقات ۲۲ ماهه ممانعت به عمل آورد.
از سوی دیگر نیز به نظر می رسد دموکرات‌ها در تلاشند تا با فشار از سوی مجلس نمایندگان که در آن اکثریت را در اختیار دارند، همچنین با جمع‌آوری اطلاعات دربارۀ وضعیت مالیاتی ترامپ و فعالیت‌های مرتبط با کسب و کار او، از نامزدی او برای دور دوم ریاست جمهوری آمریکا خودداری کرده و او را از کاخ سفید دور نگه دارند.

پاسخ دادن