گزارش و تحلیل هفتگی بورس

گزارش و تحلیل هفتگی بورس
اقتصادبرتر

چیزی که محرز است پول سرگردان بازار سرمایه را پیدا کرده وهیچ بازار دیگری جز بورس انقدر جذابیت ندارد ومدیران بازار نیز به درستی در حال مدیریت بازار می باشند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، این پول قرار نیست از بازار خارج شود گاهی در سهام بنیادی و گاهی در سهام کوچک وغیر بنیادی در حال چرخش است بهترین استراتژی نوسان گیری در سهام خوش چارت و دارای اخبار و موثر می باشد. پول سرگردان سمت صنایع داخلی مثل:گروه غذایی-خودرویی-بانکی-دارویی و… رفته.

اما مواظب باشید بعضی از این سهام رشد های زیادی داشته اند وبا همه تفاصیل گفته شده باز هم ارزش سرمایه گذاری ندارند ودر این شرایط کمی پیدا کردن سهم با نسبت ریسک به ریوارد معقول سخت شده است.

روز چهارشنبه دیگر در و تخته جور شده بود. هم قیمت های جهانی بعد از ریزش چند روزه یکروز مثبت شدند و هم تک سهم ها پر تقاضا بودند تا یک روز مثبت را داشته باشیم. هر چند بعد از اتمام بازار دوباره شاهد ریزش قیمت های جهانی بودیم. شاخص کل نیز توانست در کانال ۲۶۰هزار واحدی وارد شود…

 به لطف افزایش قیمت کامودیتی‌ها میتوان روز خوبی را در اغلب گروهها پیش بینی کرد. این در حالیست که در گروه فلزات اساسی و خصوصا” نمادهای فولادی با توجه به افزایش تولید الکترود گرافیتی در چین، شاهد کاهش قیمت الکترود گرافیتی هستیم که این امر میتواند باعث کاهش هزینه تولید فولاد باشد و از سوئی دیگر با کاهش نرخ جهانی سنگ آهن باید شاهد کاهش قیمت بیلت هم باشیم که این امر میتواند بر میزان تقاضای در بازار تاثیر گذار باشد.

رشد معاملات در نمادهای خودروئی و خصوصا” در نمادهای زیرمجموعه سایپا میتواند در روزهای آینده نمادهای گروه خودرو را با استقبال بازار همسو سازد که البته این روزها شاهد بهبود روند معاملاتی در این گروه هستیم. در گروه انبوه سازی همچنان نمادهای این صنعت میتوانند نوسانات مثبت خوبی را تجربه کنند که در روزهای گذشته در این مورد مطالبی عنوان گردید. صنعت نیروگاهی به همراه نمادهای خاص خود همچنان مورد اقبال بازار است و همچنان امیدواریم که در میان مدت رشد خوبی را نصیب سهامداران خود کند. با توجه به نمودار شاخص حمل و نقل انتظار داریم در میان مدت شاهد افزایش تقاضا در نمادهای این گروه باشیم که البته نماد حکشتی در این گروه میتواند نقش بسزائی برای صعود این گروه داشته باشد. در گروه پالایش هم با توجه به افزایش قیمت جهانی نفت انتظار داریم شاهد بهبود روند معاملاتی این نمادها باشیم.

جهان سیاست

انتشار اخبار آزادسازی نفتکش توقیف شده ایرانی در تنگه جبل‌الطارق خبر خوبی است که شب گذشته شاهد انتشار ان بودیم که این امر میتواند باعث کاهش ریسک سیاسی بازار پس از حرکت تلافی جویانه ایران پس از بازداشت نفتکش انگلیسی در خلیج فارس دانست و بدنبال آن آخر آرامش را در منطقه خلیج فارس شاهد باشیم. چرخش سیاسی و محسوس عربستان و امارات در قبال ایران پس از رویاروئی غیر مستقیم در جنگ یمن با ایران و درخواست عادی سازی روایط سیاسی این دو کشور، در کنار سفر وزیر امور خارجه کشورمان به قطر و دیدار با مسئولین قطری هم میتواند از نکات مهم این روزها باشد.

گروه فولادی وپتروشیمی:

از تاریخ یکم تا پنچم شهریور گزارشات فروش ماهیانه شرکت ها روانه کدال خواهد شد.در تیرماه گزارشات به خوبی خرداد و اردیبهشت در اکثر سهام بازار نبود همین امر باعث درجا زدن واندکی کاهش سهام گروه های فولادی وپتروشیمی ودر اصطلاح سهام های بنیادی بازار شد حال اگر این گزارشات خوب نباشند روند کاهشی این تیپ از سهام سرعت بیشتری به خود می گیرد ومی تواند باعث کاهش شاخص نیز شود.کاهش فروش شرکت های فولادی در بورس کالا وشرکت های پتروشیمی در رینگ بورس انرژی و از طرفی کاهش صادرات و افت قیمت های جهانی همه وهمه دست به دست هم داده اند تا عملکرد جذابی را نداشته باشند.

گروه بانکی:
از گروه هایی می باشند که می توانند در هفته اتی صرفا برای نوسان گیری مورد توجه بازار قرار بگیرند اللخصوص وتجارت و وبصادر.بنظر گزارشات اتی این گروه متعادل باشد.

گروه ساختمانی وصنایع مرتبط با آن:
طبق آخرین اطلاعات ۷۸% کاهش حجم معاملات ساختمانی را در تیرماه داشته ایم.عدد کمی نیس حال چرا این گروه بورسی را خوب می خرند وخیلی از سهام این گروه هفته گذشته معاملات مثبتی داشته اند بحث همان ورود حجم زیاد نقدینگی به بازار بوده وبنظر با آمدن گزارشات مرداد ماه این گروه ورق بازی در این سهام برگردد.

گروه رایانه و انفورماتیک:
با توجه به پی بر ای مناسب می توانند جز گروه های جذاب و کم ریسک بازار باشند.

بازارپایه:
این گروه از سهم ها دنبال بهانه ای برای رشد می باشند پس دنبال سهامی از انها باشید که دارای اخبار خوبی باشند.حدضرر در این گروه حتما بگذارید وهرسهمی را در این بازار نخرید.قوانین جدید در بلند مدت به نفع سهامداران خواهد بود.

بازارهای جهانی:
روز سه شنبه ترامپ با عقبگرد از مواضع خودنسبت به چین وتعلیق تعرفه ده درصدی بربخشی از کالاهای موضوع جنگ تجاری موجی از خوش بینی را به وجود آورد اما این موضوع یک روز بیشتر دوام نداشت و با امدن امار ضعیف تر از انتظار تولیدات صنعتی چین برای ماه جولای ونرخ سود اوراق قرضه بلندمدت امریکا دوباره قیمت های جهانی کاهش پیدا کردند.بانک های بزرگ وتحلیلگران بین المللی معتقدند احتمال بروز رکود اقتصادی زیاد است.نرخ سود بازار اوراق قرضه زنگ خطر احتمال رکود را. برای یک تا دوسال اینده به صدا در آورده است.از طرفی جنگ هند وپاکستان در کشمیر بالا گرفته است کشمیر در مرز هند وپاکستان وچین قرار دارد ودر صورت نداشتن خویشتن داری دو طرف(پاکستان وهند) می تواند به جنگ ختم شود.وضعیت آرژانتین سومین اقتصاد امریکا اصلا خوب نمی باشندوآلمان و انگلستان نیز به همین صورت اوضاع جالبی ندارند پس فقط مشکل چین وامریکا نیستند!

پاسخ دادن