گزینه جدید وزارت صنعت معدن و تجارت کیست؟

با عدم رأی اعتماد مجلس به مدرس خیابانی برای سکانداری وزارت صمت ، رئیس‌جمهور باید فرد دیگری دیگری را به عنوان گزینه پیشنهادی برای وزارت صمت به مجلس معرفی کند.

تهران – اقتصاد برتر ۲۲ مرداد ۹۹

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در روز چهارشنبه به منظور بررسی صلاحیت و برنامه‌های حسین مدرس خیابانی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت برگزار شد. در این جلسه تعدادی از موافقان و مخالفان برنامه های مدرس خیابانی پای تریبون مجلس آمدند و به بیان توضیحاتی پرداختند. جلسه رای اعتماد به خیابانی با حاشیه هایی همراه بود از آن جمله عدم حضور رئیس جمهور در صحن علنی مجلس که با اعتراض نمایندگان مواجه شد و عدم اجازه صحبت به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نهایتا مجلس با عدم رأی اعتماد به مدرس خیابانی برای سکانداری وزارت صمت صنعت، رئیس جمهوری باید فرد دیگری را برای تصدی این وزارتخانه معرفی کند .

با عدم رای اعتماد به خیابانی ، احتمالا وی در روزهای آینده انگیزه لازم را برای پیگیری فعالیت های این وزارتخانه مثل روزهای قبل ندارد لذا رئیس جمهوری باید سریعتر تکلیف این وزارتخانه را روشن کند. درباره زمان معرفی وزیر جدید دو نظر وجود دارد

معاون پارلمانی رییس جمهوری درباره آینده وزارت صمت پس از عدم رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی دولت گفت: راهکار باقی مانده برای دولت این است که رییس جمهوری باید با استجازه از مقام معظم رهبری تا معرفی وزیر جدید، فردی را به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب کند. امیری درباره تصمیم رییس جمهوری برای اداره وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس اختیاری که قانون اساسی به رییس جمهوری داده است اگر به هر دلیلی وزارتخانه ای فاقد وزیر باشد، رییس جمهوری می تواند آن وزراتخانه را با سرپرست اداره کند که به مدت سه ماه «حسین مدرس خیابانی» مسوولیت سرپرستی وزارت صنعت، معدن و تجارت را بر عهده داشت.

وی افزود: مهلت سرپرستی ایشان از امروز منقضی می شود و راهکار باقی مانده این است که رییس جمهوری با استجازه از مقام معظم رهبری کسی را تا معرفی وزیر جدید به عنوان سرپرست منصوب کند. معاون پارلمانی رییس جمهوری گفت: اینکه نفر معرفی شده چه کسی خواهد بود هنوز معلوم نیست و باید از رهبری برای انتصاب اجازه بگیرند.

نظر دوم این است که در صورت عدم رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی ، رئیس جمهور سه ماه دیگر فرصت دارد تا وزیر بعدی را پیشنهاد کند. اما بنظر می رسد نظر اول که رئیس جمهور باید از رهبری اجازه بگیرد صحیح است .

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی چهارشنبه مجلس با ۱۰۴ رای موافق، ۱۴۰ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۵۴ نماینده حاضر در مجلس با انتصاب حسین مدرس خیابانی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت مخالفت کردند.

در حال حاضر گزینه های مختلفی برای وزارت صنعت پیشنهاد شده است که از میان آنها باید به محمد خوش چهره، اقتصاددان​ و نماینده مجلس هفتم شورای اسلامی، غریب پور رئیس فعلی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی و اردشیر سعد محمدی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران و یا یکی از معاونین کنونی وزارتخانه اشاره کرد.

پاسخ دادن