گسترش روابط تجاری در دستور کار ایران و افغانستان

رایزن بازرگانی ایران و افغانستان با بیان اینکه تجارت سالانه ایران و افغانستان سه میلیارد دلار است، گفت: افزایش میزان مبادله تجاری دو کشور در دستور کار قرار دارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۳ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، محمدمهدی جوانمرد قصاب در این باره ظهار داشت: در آغاز شیوع کرونا برای مدت کوتاهی مرزهای دو کشور بسته شدند اما اکنون وضعیت تجارت به حالت عادی بازگشته و بدون هیچ مشکلی ادامه دارد. مشاور رئیس کل سازمان توسعه تجارت در خصوص کالاهای صادراتی ایران به افغانستان، تصریح کرد: انواع محصولات فولادی، میلگرد، سیمان، شیرینی و شکلات و صنایع غذایی از جمله کالاهای است که در صدر لیست صادرات قرار دارد. وی با بیان اینکه واردات از افغانستان اندک است، خاطرنشان کرد: صادرات مواد خام از این کشور ممنوع است و در زمینه صنایع نیز تولیدات مورد نیاز ایران را ندارند؛ عمده صادرات افغانستان محصولات پایه کشاورزی است که تولید این کالاها در داخل ایران ارزان‌تر محاسبه می شود به این همین دلیل واردات از این کشور اندک است.

مشاور رئیس کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بزرگ ایران و افغانستان در بهمن‌ماه، اظهار داشت: این رویداد اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا می تواند فضایی راهگشا برای گسترش روابط تجاری دو کشور در یکسال پیش رو باشد.  این نمایشگاه در کابل برگزار می شود و تمام محصولات ایرانی از جمله صنایع غذایی، ماشین آلات و شرکت های دانش بنیان عرضه خواهد شد.

جوانمرد با بیان اینکه کنترل شیوع کرونا تردد میان دو کشور را تسهیل می کند، خاطرنشان کرد: در این شرایط هیات های تجاری از سوی دو کشور فعال می‎شوند که بر اساس آن برای سال ۱۴۰۰ تعدادی نمایشگاه پیش بینی شده است.  با پذیرش هیات های تجاری از این کشور سرمایه گذاری های بسیاری به ویژه در چابهار پیش بینی شده است و صادرات برق، گاز و مواد سوختی نیز تسهیل خواهد شد.در ۹ ماهه سال جاری، افغانستان با پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پنجمین مقصد صادراتی ایران بوده است.

پاسخ دادن