شیوع آنفلوانزای مرغی و گرانی تخم مرغ

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران از افزایش شیوع آنفلوانزا به ۲۱ استان خبر داد و گفت: میانگین قیمت تخم مرغ در مرغ‌داری به ۵۰۰۰ تومان رسیده است.

تهران – اقتصاد برتر -۷ اسفند ۹۵

در حالی به دلیل معدوم سازی ۱۰ میلیون قطعه مرغ تخم گذار و افزایش مصرف شیرینی فروشی ها در شب عید، قیمت تخم مرغ در کمتر از ۳ روز کیلویی ۸۰۰ تومان گران شد که مرغ فروشان هم دنبال مرغ ۸۰۰۰ تومان هستند.

ناصر نبی پور  با بیان اینکه براساس اعلام سازمان دامپزشکی کشور تاکنون ۲۱ استان درگیر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شده‌اند، اظهارداشت: شیوع بیماری و معدوم کردن مرغ‌ها باعث شده نرخ تخم مرغ افزایش پیدا کند، به‌طوری که درحال حاضر میانگین قیمت هرکیلوگرم از این محصول در مرغداری ۵۰۰۰ تومان است.

همچنین رئیس انجمن مرغ گوشتی با اشاره به افزایش قیمت مرغ در بازار گفت: با توجه به هزینه‌های تولید قیمت ۷ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۸ هزار تومان برای مرغ گرم منطقی است.زیرا باید بتواند هزینه‌های تولیدکنندگان را نیز پوشش دهد.وی با اشاره به اینکه قیمت مرغ در میادین میوه و تره‌بار ملاک عمل ما قرار دارد تصریح کرد: نرخ امروز مرغ گرم به‌صورت عمده در میدان بهمن ۶ هزار ۸۰۰ تومان تا ۶ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش می رسد و هیچ کمبودی در تولید این محصول در کشور وجود ندارد.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از دلایل گرانی تخم مرغ، نزدیک شدن به ایام عید و افزایش تولید شیرینی است. هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری به ۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده و طی ۳ روز ۸۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است. در کنار عامل کاهش تعداد مرغ تخمگذار به دلیل آنفلوآنزای پرندگان، باید به موضوع افزایش قیمت هرساله تخم مرغ در این مقطع زمانی یعنی ۲۰ بهمن تا ۲۰ اسفند اشاره کرد.

قنادی ها و صنایع کیک پزی هر ساله در این مقطع خرید عمده ای برای تهیه محصولات مورد نظر خود انجام می دهند که این موضوع نیز در بالارفتن نرخ تخم مرغ برای مردم تاثیرگذار است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود درباره صادرات تخم مرغ نیز افزود: در صورت اعلام پاکی ایران از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به سازمان جهانی بهداشت دام، حداقل بین ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد تا صادرات تخم مرغ از کشور مجددا آغاز شود.

نبی پور با بیان اینکه شیوع این بیماری در جمعیت مرغ‌های بومی بسیار زیاد است، گفت: مشکل ما مرغ‌های بومی است که به هر عنوانی در استان‌ها توزیع شدند و این وضعیت را به وجود آوردند.

*تسنیم

 

پاسخ دادن