گسترش مبادلات با کشور‌های منطقه، اولویت سیاست خارجی ایران

به گفته رئیس جمهوری، ایران آمادگی دارد در همه زمینه‌ها از جمله اقتصادی، حمل‌و‌نقل، انرژی و مبارزه با تروریسم سطح روابط و همکاری‌های خود را با ازبکستان ارتقا دهد.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۷ آذر ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری کشورمان در حاشیه پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی اکو در دیدار «شوکت میرضیایف» رئیس جمهوری ازبکستان، ظرفیت‌های کشور‌های منطقه برای تعمیق روابط را فرصتی مناسب برای این کشور‌ها دانست و تاکید کرد: در شرایط کنونی جهان، همکاری کشور‌های منطقه بسیاری از تهدید‌ها را به فرصت تبدیل می‌کند و با حضور فعال کشور‌های منطقه دیگر جایی برای دخالت کشور‌های بیگانه نیست.

رئیسی توسعه روابط با ازبکستان را دارای اهمیت دانست و با اشاره به حجم مبادلات اقتصادی دو کشور تاکید کرد: وزرای خارجه ایران و ازبکستان باید نقشه راه همکاری‌های بلندمدت را ترسیم کنند. افغانستان یکی دیگر از موضوعات گفت‌وگوی روسای جمهوری دو کشور بود که در آن بر استقرار دولت فراگیر با حضور همه مردم، اقوام و گروه‌های افغانستانی و نیز برقراری صلح و امنیت پایدار در این کشور تاکید شد.

شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان نیز در این دیدار با تقدیر از رویکرد فعال ایران در منطقه گفت: صلح و ثبات در این منطقه با مشارکت کشور‌های بومی محقق می‌شود و ازبکستان از هر نوع همکاری با ایران استقبال می‌کند. رئیس جمهوری ازبکستان ظرفیت‌های اقتصادی و مبادلات دو کشور را بستر مناسبی برای توسعه روابط دانست و خواهان افزایش سطح حجم تبادلات تجاری دو کشور شد.

پاسخ دادن