گشایش نخستین مرکز رشد هوافضا

نخستین مرکز رشد دانش‌بنیان حوزه هوافضا به نام «خلاقیت برتر» در منطقه ۱۰ تهران به طور رسمی آغاز به کار کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ شهریور ۹۶

در سال‏های اخیر و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، کشور در حوزه علم و فناوری خیزهای بلندی در جهت توسعه پایدار و صنعتی شدن برداشته است. اگر چه اقدامات صورت گرفته در این خصوص چشم انداز روشنی را برای کشور ترسیم کرده است اما تجاری سازی محصولات دانش بنیان و قبل از آن فاصله بسیار عمیق بدنه صنعت و دانشگاه همچنان چالش اصلی این حوزه محسوب می‏شود. به باور کارشناسان امر این چالش مهم جز با هم افزایی همه نهادهای مسئول، قابل حل نخواهد بود که اگر این مهم به مدد هم پوشانی این نهادها محقق شود، نه تنها گام بزرگی برای حل مشکل اشتغال خواهد بود بلکه اقتصاد غرقه در باتلاق رکود را نیز حیات مجدد خواهد داد، اتفاق مهمی که سنگ بنای آن را باید از مدارس گذارد.  این در حالی است که جوامع صنعتی و اقتصادهای برتر دنیا از سال‏ها پیش فعالیت‏های علمی پژوهشی خود را در سطوح ابتدایی سیستم آموزشی نهادینه کرده‏اند و اکنون مراکز دانشگاهی آنها بخشی از خط تولیدی است که خروجی آن بدنه صنعت پیشرفته و اقتصاد پایدار است. در کشور ما نیز گرچه فرصت‎ها و بزنگاه‏های بسیاری را از دست داده‏ایم اما به نظر می‏رسد رویکرد دولت دوازدهم بر پژوهش بنیادی در سطح مدارس کشور است. در همین راستا عصر ۲۱ شهریورماه ۱۳۹۶ نخستین مرکز رشد دانش‌بنیان حوزه هوافضا به نام «خلاقیت برتر» در منطقه ۱۰ تهران به طور رسمی آغاز به کار کرد. در آیین گشایش این مرکز دانش بنیان که با حضور «علی وطنی» معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و «علی زرافشان» معاون آموزش متوسطه، «فاطمه حسینی» نماینده مجلس شورای اسلامی و جمعی دیگر از شخصیت‏های این حوزه برگزار می‏شد بر لزوم هم افزایی همه نهادهای مسئول  تاکید ویژه شد. آنچه می‏خوانید گزارش اختصاصی خبرنگار روزنامه «اقتصاد برتر» از آیین گشایش نخستین مرکز رشد دانش بنیان هوافضاست:

ایران تنها کشوری که پژوهش هوا و فضا را از مدارس آغاز کرده است

علی وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ابتدای این مراسم ایران گفت: کشور ما تنها کشور در دنیا محسوب می‏شود  که بحث پژوهش در رشته‌های هوا‌نوردی و فضانوردی را از مدارس آغاز کرده است.

وی افزود: بخشی از رشته هوا فضا و هوایی معطوف به حمل و نقل مسافر بوده و دارای قابلیت‌های بسیاری  مانند مدیریت کنترل کشور در بحث کنترل ترافیک و امدادرسانی و گردشگری است که ستاد توسعه فناوری هوایی و هوا‌نوردی باید از آنها به نحو احسن استفاده کند. از مجموعه ظرفیت نهادها و سازمان‌ها جهت آموزش و رشد دانش‌آموزان برای ورود‌شان به بازار کار استفاده می‌شود و باید برخی فعالیت‌های نو‌آور و خدمات ایجاد کنیم تا بستری  جهت تحقق این موضوع باشد.

وطنی ضمن استفاده تمام و کمال از داشته‏های کشور تاکید کرد: از بین منابع زیرزمینی، روی زمینی و دیگر مزیت‌های نسبی کشور به طور قطع مهم‏ترین آن نیروی انسانی است که نقش بسزایی در آینده کشور خواهد داشت.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی نسبت به شرکت‌های دانش‌بنیان و علم و فناوری توجه بسیار زیادی داشتند، گفت: ما باید با توجه به رهنمود‌های ایشان از ظرفیت‌های خود استفاده کنیم تا موفق شویم الگوی بسیار خوبی برای جامعه و آیندگان باشیم.

رویکرد آموزش و پروش مبتنی بر پژوهش است

در ادامه این مراسم علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آموزش و پرورش از ابتدای دولت یازدهم تا به امروز رویکرد خود را مبتنی بر پژوهش قرار داده است، اظهار داشت: در گذشته تنها آموزش مد نظر بود اما امروزه ظرفیت‌های بزرگ پژوهشی در دانش‌آموزان وجود دارد و ما باید بستر‌ها را فراهم کنیم تا استعدادهای برتر شناسایی شوند. فعالیت‌های درون مدرسه‌ای و در مقابل آن برون‌مدرسه‌ای دو رویکردی است که در رشد استعدادها تأثیر بسیار زیادی دارد.

زرافشان با بیان اینکه آموزش و پرورش مبنای برنامه‌های خود را ایجاد بستر‌های علمی و فناوری قرار داده است، گفت: در اولین اقدام اساسنامه دانش‌آموزی تحت عنوان پارک‌های علم و فناوری دانش‌آموزی به تصویب رسید که به دستور رئیس جمهوری ابلاغ شد؛ مدیریت پژوهش‌سراها به صورت هیأت‌ امنایی‌  از ویژگی‌های مهم این اساسنامه است؛ همه نهادهای علمی که در هر استان هستند اعم از شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز آموزشی موظف هستند در این امر مشارکت داشته باشند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در خصوص پژوهش‌ سرا‌های افتتاح شده توسط این وزارتخانه تصریح کرد: پیش از آغاز به کار دولت یازدهم ۳۰۰ پژوهش‌سرا افتتاح شده بود اما در دولت یازدهم و در طول چهار سال گذشته توانستیم از لحاظ کمی این پژوهش‌سراها را گسترش دهیم و تعداد آنها را به ۳۴۰ عدد برسانیم.

وی ادامه داد: ما مجهز به آزمایشگاه‌های بسیار خوب در بخش نانو هستیم که در ایران منحصر به فرد است و توانستیم امسال در حوزه نانو هشت جشنواره را برگزار کنیم که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

زرافشان با اشاره به اینکه آموزش و پرورش تفاهمنامه‌ای را با سازمان هوا فضای استان اصفهان امضا کرده است، افزود: بر اساس این تفاهمنامه جشنواره‌های ملی را به وجود آوردیم و اجازه دادیم که دانش‌آموزان وارد این جشنواره‌ها شوند و فعالیت داشته باشند. در حوزه توسعه علمی نیز گام‌های بزرگی برداشتیم پس از آنکه دوره‌ای دچار تزلزل شده بودیم حال در حال پیشرفت روزافزون هستیم.

فراگیری مراکز رشد زمینه ساز انقلاب نوآوری است

همچنین در مراسم رونمایی از مرکز دانش بنیان خلاقیت برتر فاطمه حسینی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در اظهارات خود اشتغال را بزرگ‏ترین مشکل کشور برشمرد و افتتاح و راه

اندازی چنین مراکزی را در رفع معضل بیکاری تاثیر گذار دانست.

حسینی گفت: امروزه مراکز علمی و پژوهشی گسترده‏تر و فراگیرتر شده‏اند که این خود زمینه ساز انقلاب نوآوری در کشور خواهد بود. اخیرا در کمیسیون اقتصادی مجلس نیز قانون حمایت از شرکت‏های دانش‏بنیان در دستور کار قرار گرفته و در این کمیسیون نیز به زودی شاهد تشکیل کمیته‏ای تحت عنوان «اقتصاد دانش بنیان» خواهیم بود.

 وی در خاتمه اظهارات خود افزود: اخیرا در جلسه‏ای که با شهردار تهران برگزار شد، ایده اینکه تهران به عنوان پایتخت علم و فناوری کشور انتخاب شود مطرح و آقای شهردار نیز از آن حمایت کردند و قرار شد در خصوص اجرایی شدن این ایده از امکانات شهرداری تهران استفاده شود.

شایان ذکر است در پایان این مراسم معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاون آموزش متوسطه و نماینده مجلس شورای اسلامی به اتفاق هیات همراه از بخش‏ها، امکانات و خدمات ویژه مرکز رشد و فناوری دانش‌بنیان آکادمی هوا فضای مرکز رشد و خلاقیت برتر بازدید کردند.

 

پاسخ دادن