گفتار درمانی رئیس جمهور در شرایط فعلی اثر ندارد

یک کارشناس اقتصاد و ارز اظهار داشت: هرگونه دخالت کلامی در بازار نیازمند یک پشتوانه اقتصادی و یا یک سیاست گذاری مناسب در زمینه اقتصادی دارد و دخالت های کلامی در کوتاه مدت اثرگذار است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ اسفند ۹۹

علی حیدری، کارشناس اقتصادی در گفتگو با  خبرنگار اقتصادبرتر،  با اشاره به مطلب فوق گفت: هرگونه دخالت کلامی در بازار نیازمند یک پشتوانه اقتصادی و یا یک سیاست گذاری مناسب در زمینه اقتصادی دارد و دخالت های کلامی در کوتاه مدت اثرگذار است، ولی در اقتصادی هایی مانند اقتصاد ژاپن که حتی نخست وزیر این کشور حتی به خود اجازه نمی دهد که در تغییرو اثر گذاری واحدی پولی آن کشور دخالت کند.

علی حیدری؛ کارشناس بازار ارز گفت: اصولا در کشور های مطرح جهان رئیسان بانک مرکزی و یا فدرال رزرو هر کشور می توانند مداخلاتی در تغییر نرخ ارز به منظور توسعه اقتصادی آن کشور و مدیریت سیاست های پولی داشته باشد اما در برخی از کشورها مانند ایران و ترکیه این کار را مقامات بالاتر انجام می دهند، چون بانک مرکزی از اختیار و استقلال لازم برخوردار نیست.

این کارشناس بازار ارز ادامه داد: در اقتصادی مانند ایران که ساختار اقتصاد بیشتر دستوری است و از بالا به به پایین این دستورات صادر می شود نمی توان دنبال فرمولهای مرسوم در اقتصاد گشت، به عبارت دیگر اقتصاد ایران مملو از بایدها و نبایدها است و چیزی به نام فرمول، آمار و داده در آن خود را نشان نمی دهد، این امر موجب شده است تا هرگونه جا به جایی فردی یا تغییر شخص بالا دستی، اثر زیادی بر سیاست گذاری ها ایجاد کند و از سوی دیگر با توجه به این که با ارقام مندرج در بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۴۰۰ امیدی به اجرای پروژه های اقتصادی نیست، به همین خاطر، سرمایه گذاران در بیشتر بازارها به خصوص در بازارسرمایه تابع شایعات، نوسانات و اخبار سیاسی هستند، بنابراین هرگونه خبر و تحولات بین المللی می تواند بر روند حرکت ارز در ایران اثرگذار باشد، به ویژه مذاکرات احتمالی بین ایالات متحده آمریکا و ایران.

حیدری افزود: با در نظر گرفتن این که بازارسرمایه به خوبی می داند که دولت ها از دهه ۱۳۵۰ تاکنون با توجه به همان بودجه ای که هرساله به تصویب مجلس می رسد، فقط ۱۰ درصد توان اجرایی و مدیریتی دارند، پس سخنان رئیس جمهور مبنی بر کاهش نرخ ارز، اثر لحظه ای بر این بازار دارد، بنابراین گفتار درمانی رئیس جمهور در شرایط فعلی کم اثر است.

این کارشناس بازار سرمایه پیش بینی کرد: با توجه به شرایط فعلی کشور نرخ دلار بین ۲۳ هزار تومان تا ۲۸ هزار تومان تا پایان سال ۹۹ در نوسان خواهد بود.

حیدری افزود: پس برای تداوم مدیریت صحیح بازار پول، تورم و اقتصاد پیشنهاد می کنم که نمایندگان مجلس یکبار برای همیشه استقلال بانک مرکزی را به رسمیت بشناسند.

پاسخ دادن