گمرک نقشی هماهنگ کننده در تجارت فرامرزی دارد

اقتصاد برتر

مدیرکل گمرکات استان اصفهان با بیان اینکه  گمرک تسهیل گر اقتصاد است، گفت: طی چند سال گذشته شاهد بودیم که گمرک نقش محوری و هماهنگ کننده در تجارت فرامرزی دارد و به نوعی توانستیم بین سازمان‌ها فیزیک مجوزها را حذف کنیم.

تهران – اقتصاد برتر – ۰۷ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، رسول کوهستانی پزوه در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی گمرک برگزار شد ضمن تبریک این روز به فعالان این عرصه با تاکید بر اینکه به سمت الکترونیکی شدن خدمات گمرک استان اصفهان هستیم، گفت: در این زمینه واحدهای تولیدی نیز باید با گمرکات همکاری لازم را داشته باشند تا با حرکت هماهنگ هر چه زودتر به نتیجه مطلوب برسیم. وی به وجود بیش از ۹ هزار واحد صنعتی در استان اصفهان اشاره کرد و افزود: اصفهان در موقعیت استراتژیک قرار دارد و شاهراه حیاتی در زمینه اقتصاد و تولید در کریدور شمال به جنوب است و دسترسی گمرکات اصفهان به حمل و نقل ریلی، زمینی و هوایی باز است.

کوهستانی پزوه با بیان اینکه اماکن گمرکی در استان اصفهان نیز مناسب است، افزود: کارگوترمینال در فرودگاه اصفهان ظرفیت بالایی است که به عنوان نقطه قوت گمرک این استان به شمار می‌آید. وی با بیان اینکه صنایع بزرگ استان مانند فولاد مبارکه و ذوب آهن دارای گمرک صادرات و واردات هستند، ادامه داد: در گمرک کاشان نیز صادرات را داریم و به زودی در بخش واردات نیز ورود خواهیم کرد.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان با بیان اینکه خدمات تسهیلات گمرکی در محل واحدهای تولیدی ارائه می‌شود، اضافه کرد: همچنین استقرار سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی را داشتیم که منجر به کاهش زمان ترخیص کالا در رویه صادرات از هفت به یک روز شد، کاهش اسناد ضمیمه برای اظهارنامه های صادراتی از هفت سند به سه سند، حذف پروانه کاغذی و مراحل زائد اداری و کنترل فعالیت ها به صورت الکترونیکی از جمله نتایج استقرار این سامانه است.

وی در ادامه با اشاره به در نظر گرفتن بسته حمایتی برای صادرات و تولید توسط گمرک که به تایید شورای گفت‌وگو نیز رسیده است، گفت: این بسته‌ها از ابتدای سال اجرایی شده است که به دنبال آن ضمانت‌ های گمرکی و ترخیص درصدی کالا ها را در دستور کار قرار داده‌ایم.

کوهستانی پزوه با اشاره به اینکه در حوزه فرش و صنایع دستی پیشنهاداتی را برای رونق صادرات ارائه کرده‌ایم که در صورت موافقت تهران موفقیت‌ های خوبی را خواهیم داشت، گفت: در این زمینه برای پتروشیمی پیشنهاداتی را داشتیم که در سطح کشور مورد استقبال قرار گرفت و پس از آن نیز پیشنهاداتی را در زمینه صنایع دستی ارائه خواهیم داد. در ۱۰ ماه سال جاری یک میلیارد و ۷۲۶ میلیون دلار بالغ بر پنج میلیون و ۱۵۸ هزار تن صادرات از استان اصفهان انجام شده است.

کوهستانی پزوه با بیان اینکه ۳۱۵ قلم کالا از استان اصفهان به ۹۴ کشور از جمله عراق، چین، افغانستان، تایلند، اندونزی، هند و … صادر شده است، افزود: عمده محصولات، چدن، آهن و فولاد، فراورده‌های نفتی، فرش و کفپوش ها، محصولات لبنی و … است. وی با اشاره به واردات کالا به استان اصفهان نیز اضافه کرد: ۷۴۹ قلم کالا از ۵۰ کشور به استان اصفهان وارد شده است که ۷۰ درصد آن شامل کالاهای واسطه ای و ۲۰ درصد آن شامل کالاهای سرمایه ای به منظور استفاده در خط تولید است.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان با بیان اینکه مباحث به روز رسانی ارزش‌ها و کاهش قیمت‌های جهانی نفت و بسته بودن مرزها در سه ماهه نخست امسال دلیل کاهش صادرات در سال جاری بوده است، ادامه داد: اما همچنان گمرک اصفهان رتبه پنجم کشور در زمینه صادرات را دارد. ۳۳۸ میلیون دلار ارزش واردات ۱۰ ماه ۹۹ از کشورهای چین، آلمان، ترکیه، ایتالیا، هند و امارات است و عمده محصولات وارداتی ماشین آلات مکانیکی، ماشین آلات برقی، آهن و فولاد، محصولات گوناگون شیمیایی و … است.

کوهستانی پزوه با بیان اینکه در زمینه صادرات فرش دستباف در سال جاری رشد خوبی را داشت، ابراز داشت: البته باید توجه داشت که این رشد به دلیل عدم صادرات فرش در سال گذشته بوده است. وی با بیان اینکه در سال جاری صادرات مصنوعات طلا از استان اصفهان صورت نگرفته است، تصریح کرد: این امر ضرر بزرگی به این بخش وارد کرد، ضمن اینکه در بخش صنایع دستی نیز رشد خوبی را نداشتیم.

پاسخ دادن