گوترش : ایران کشوری تاثیر گذار در افغانستان است

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در گفت و گوی تلفنی با امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه، ایران را کشوری تاثیر گذار در تحولات افغانستان دانست.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ شهریور ۱۴۰۰

در گفت‌وگوی تلفنی پنجشنبه شب آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد با دکتر حسین امیر عبداللهیان، وی با تبریک انتصاب وزیر امور خارجه کشورمان، جمهوری اسلامی ایران را کشوری بسیار تاثیرگذار در جمع اعضای سازمان ملل دانست و از انتظار برای همکاری نزدیک با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان خبر داد.

گوترش با قدردانی از تلاشهای جمهوری اسلامی ایران در میزبانی سخاوتمندانه از آوارگان افغانستانی تاکید کرد متعهد به حمایت از تلاشهای ایران در میزبانی از آوارگان است.

  • بحران انسانی در افغانستان از دید سازمان ملل

گوترش در واکنش جداگانه دیگری نسبت به بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان هشدار داد.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل نگرانی خود را از عمیق تر شدن بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان اعلام کرد و نسبت به آن هشدار داد.

گوترش در بیانیه ای تصریح کرد امروزه تقریبا نیمی از جمعیت افغانستان ۱۸ میلیون نفر نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند.

دبیر کل سازمان ملل متحد افزود اکنون بیش از هر زمان دیگر کودکان، زنان و مردان افغان به حمایت و همبستگی جامعه بین المللی نیاز دارند.

گوترش از همه کشورهای عضو سازمان ملل خواست که در “تاریک ترین ساعت نیاز مردم افغانستان” برای کمک‌های به موقع، منعطف و جامع اقدام کنند.

پیش از این، صندوق کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) از تمام کشورهای دنیا خواست در شرایط کنونی افغانستان و نیاز بیشتر برای کمک، کودکان افغان را تنها نگذارند.

  • حمایت سازمان ملل از ابتکار قطر

دبیر کل سازمان ملل از تلاش قطر برای گفت‌وگوها با طالبان قدردانی کرد. یک مقام ارشد این سازمان اعلام کرد کودکان افغان اکنون بیش از هر زمانی به کمک احتیاج دارند و دنیا باید در کنار این کودکان بایستد.

“جورج لاریی آدجی” مدیر منطقه ای یونیسف در آسیای جنوبی گفت کودکان در هفته‌های اخیر با افزایش ناامنی و درگیری در افغانستان بهای زیادی پرداختند. آنها نه تنها مجبور به ترک خانه، مدرسه و دوستانشان شدند بلکه از امکانات پزشکی و بهداشتی که از آنها در برابر بیماری‌هایی نظیر فلج اطفال، کزاز و دیگر بیماری‌ها محافظت می‌کرد نیز محروم شدند.

وی هشدار داد اکنون با توجه به بحران امنیتی و حمله‌های موشکی، قیمت بالای مواد غذایی و خشکسالی جدی، شیوع همه گیری ویروس کرونا و زمستانی سخت که در پیش است،کودکان افغانستان در معرض خطری جدی قرار دارند.

براساس پیش بینی یونیسف، اگر شرایط موجود در افغانستان ادامه پیدا کند یک میلیون کودک زیر ۵ سال با مشکل جدی سوتغذیه مواجه خواهند شد که تاثیری مخرب بر تمام زندگی پیش روی آنها خواهد گذاشت.

طبق گزارش یونیسف بیش از ۴ میلیون کودک شامل ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دختر از برنامه تحصیلی و مدرسه خارج و حدود ۳۰۰ هزار نفر نیز مجبور به فرار از خانه هایشان شدند.

پاسخ دادن