یارانه چه کسانی در سال ۱۴۰۰ قطع می‌شود؟

اقتصاد برتر

در سال آینده دو یارانه نقدی و معیشتی بنزین پرداخت می‌شود؛ همچنین وزارت کار برای سال ۱۴۰۰ موظف است که یارانه نقدی سه دهک را حذف کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، دیروز معاون حقوقی رئیس‌جمهوری  لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را به مجلس تقدیم کرد. براساس اطلاعات این لایحه وضعیت پرداخت هر دو یارانه نقدی و معیشتی به این شرح است:

  • یارانه نقدی

در کشور حدود ۷۸ میلیون نفر یارانه نقدی می‌گیرند. دولت در بودجه سال آینده معادل ۴۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت این یارانه در نظر گرفته است. مبلغ این یارانه تغییر نکرده و همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به‌ازای هر نفری که از ابتدا تصویب شده، در سال آینده نیز پرداخت می‌شود.

  • یارانه معیشتی بنزین

دولت برای اجرای طرح حمایت معیشتی خانوارها ۳۱ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است. ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور یارانه معیشتی را دریافت می‌کنند. ارقام بودجه تخصیص یافته برای یارانه نقدی و معیشتی در سال ۱۴۰۰ نسب به سال ۱۳۹۹ تغییری نکرده است.

  • یارانه چند دهک حذف می‌شود؟

علی‌رغم این که ارقام بودجه این دو یارانه تغییر نکرده اما در بند یک تبصره ۱۴ از حذف سه درهک گفته شده است. طبق این بند، «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با استفاده از کلیه بانک‌های اطلاعاتی در اختیار و بر اساس معیارها و ضوابطی که توسط این وزارتخانه تعیین می‌گردد نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران، با ارائه دلیل و مدرک به افراد، اقدام کند.»

طبق گفته مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه‌وبودجه، ۷۸ میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می‌کنند، که به نظر می‌رسد طبق لایحه بودجه برآورد می‌شود اگر شناسایی‌ها صورت گیرد احتمالا یارانه ۲۰ میلیون نفر آن در سال آینده حذف شود، که از این طریق در حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع صرفه‌جویی می‌شود. سه سالی می‌شود که در لایحه بودجه موضوع حذف سه دهک از جمعیت کشور درج می‌شود، اما فقط در سال ۹۸ یک میلیون نفر از یارانه‌بگیران حذف شدند. امسال نیز یارانه هیچ کس قطع نشد. باید دید در سال آینده این بند اجرایی می‌شود یا خیر.

پاسخ دادن