یاوه گویی ترامپ و ملک سلمان در نشست ریاض

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در نشستی که با حضور دهها کشورمسلمان در ریاض برگزار شده شرکت کرد. ترامپ و ملک سلمان بجای نام بردن از داعش بعنوان بزرگترین گروه تروریستی ،تنها از ایران بعنوان حامی تروریست انتقاد کردند!

تهران- اقتصاد برتر- ۳۱ اردیبهشت ۹۶

این نشست با خواندن آیاتی از قران آغاز شد و پس از آن ملک سلمان، پادشاه عربستان سخنانی ایراد کرد. پادشاه عربستان گفت که این وظیفه ماست که علیه نیروهای شیطانی و افراط گرایی با هم متحد باشیم.

او “ایران را طلایه دار گسترش تروریسم درجهان” خواند.

ملک سلمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: “من تایید می کنم که عزم ما علیه تمام سازمان های تروریستی جدی است. ما به همین دلیل اتحاد نظامی اسلامی علیه تروریسم تشکیل داده ایم. ما امروز به ایدئولوژی افراط گرایی اعلان جنگ می کنیم . و با ملت ها و سازمان های صلح دوست همکاری می کنیم. ”
و اما ترامپ در اجلاس آمریکا و کشورهای مسلمان در ریاض  گفت: “ملاقات های من با ولیعهد و معاون او پر از حسن نیت و همکاری بوده .دیروز توافقی تاریخی با این کشور امضا کردیم که صدها شغل در دو کشور ایجاد می کند. این توافق شامل یکصد و ده میلیارد دلار خرید نظامی خواهد بود. این توافق به ارتش عربستان کمک می کند تا نقش بسیار بزرگی در عملیات امنیتی برعهده بگیرد.”

دونالد ترامپ گفت: دختران و پسران جوان مسلمان باید درامنیت زندگی کنند و باید این فرصت به آنها داده شود. این اجلاس آغاز پایان ترویج کنندگان تروریسم خواهد بود.”

ترامپ همچنین گفت : “پتانسیل این منطقه بسیار زیاد است . ۶۵ درصد جمعیت این منطقه را جوانان تشکیل می دهند. اما این پتانسیل با خونریزی و تروریسم محدود شده است. این قبیل اعمال را نمی توان نادیده گرفت. تروریست ها خدا راعبادت نمی کنند. اگر با این ها مبارزه نکنیم تروریسم به نابودی جوامع ادامه خواهد داد. “

ترامپ گفت ما اینجا نیامده ایم تا موعظه کنیم و به دیگران بگوییم چطور زندگی کنند و چکار بکنند و چکار نکنند. ما اینجاییم تا برای ساختن آینده ای بهتر برای همه ما دست همکاری دراز کنیم. هدف ما تشکیل ائتلافی برای مقابله با افراط کرایی است.

ترامپ در بخش دیگری از سخنانش گفت: “می خواهم درباره ایران صحبت کنم که مسئول بی ثباتی درمنطقه بوده، ایران منابع مالی و آموزش در اختیار تروریست ها قرار می دهد. برای دهه ها هست که ایران آتش جنگ های فرقه ای را شعله ور کرده است. این کشور خواستار نابودی اسرائیل است. ایران خاورمیانه را بی ثبات کرده است. در سوریه شاهد آن هستیم. بزرگترین قربانیان رژیم ایران، خود مردم ایران هستند. مردم ایران به خاطر حمایت رژیم ایران از افراط گرایی دچار زحمت شده اند.
همه باید کمک کنند تا ایران منزوی شود.”
گفتنی است ، ترامپ برای تسلیح عربستان و ساختن کلانتر منطقه از سعودی ها هنگفت ترین قرارداد نظامی را امروز با عربستان به امضا رساند که یک قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری است و به موجب آن انواع تسلیحات نظامی از سوی آمریکا به عربستان فروخته می شود.

پاسخ دادن