یوان چین بعد از دلار و یورو در جایگاه سومین ذخایر ارزی جهان

با پیش بینی پکن برای استفاده بیشتر از یوان در سطح بین المللی ، بر اساس پیش بینی مورگان استنلی ، پول چین می تواند طی ۱۰ سال به سومین ذخیره بزرگ ارزی جهان تبدیل شود .

تهران- اقتصادبرتر- ۱۶ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، تحلیلگران این بانک در گزارشی که روز جمعه به نقل از CNBC منتشر شد ، گفتند که سهم یوان در دارایی های ذخیره ارزی جهانی می تواند بیش از دو برابر میزان فعلی آن رسیده و از سهم ین ژاپن و پوند انگلیس نیز پیشی بگیرد.

طبق برآوردها ، واحد پول چین که رسماً تا سال ۲۰۳۰ می تواند  ۵ تا ۱۰ درصد ذخایر دارایی جهان را از آن خود کند.

همه اینها حاکی از آن است که بانک های مرکزی جهان به عنوان بخشی از ذخایر خود باید RMB بیشتری داشته باشند.

بانک مورگان استنلی با وجود تأثیر بیماری همه گیر ویروس کرونا در اقتصاد چین و همچنین سایر نقاط جهان ، چشم انداز مثبت خود را نسبت به یوان تغییر نداده است. آخرین پیش بینی ، پیش بینی قبلی که در ابتدای سال گذشته توسط این بانک انجام شده بود را تأیید می کند. بانک های مرکزی بیشتر و بیشتر در سراسر جهان به تدریج یوان را در صندوق های خود ذخیره می کنند. طبق گفته مورگان استنلی ، حداقل ۱۰ تنظیم کننده ارز سال گذشته ارز خود را به ذخایر فارکس خود اضافه کردند که تعداد کل دارندگان آن به ۷۰ نفر رسید.

داده های صندوق بین المللی پول (صندوق بین المللی پول) نشان می دهد که سهم  یوآن در ذخایر جهانی از زمانی که در سبد ارزهای ذخیره اصلی صندوق بین المللی پول در اکتبر ۲۰۱۶ قرار گرفت ، دو برابر شده است. در آن زمان ، سهم یوان به یک درصد رسیده بود و اکنون به رقم ۲٫۰۲ درصد رسیده است و رقبای اصلی آن – ین و پوند انگلیس – به ترتیب ۵٫۷ و ۴٫۴۳ درصد سهم دارند. دلار آمریکا تقریباً ۶۲ درصد سهام جهانی فارکس و یورو بیش از ۲۰ درصد را تشکیل می دهد.

در حالی که برخی از تحلیلگران خاطرنشان کردند که یوان به این زودیها نمی خواهد دلار را از جایگاه اصلی خارج کند ، اما سایر پیش بینی ها حاکی از آن است که یورو در بازارهای جهانی قدرت خود را از دست داده است. در اوایل سال جاری ، استراتژیست های گلدمن ساکس هشدار دادند که “نگرانی های واقعی در مورد ماندگاری دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره وجود دارد.”

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت

پاسخ دادن