یورو دیجیتالی در اروپا فعال شد

با چراغ سبز بانک مرکزی اروپا پروژه عرضه «یورو دیجیتال» وارد مرحله ارزیابی و آزمایش شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ مرداد ۱۴۰۰

همزمان با کاهش استفاده از پول نقد در پی همه‌گیری ویروس کرونا و افزایش محدودیت‌های بانک‌های مرکزی جهان برای معاملات رمزارزهایی همچون بیت‌کوین که سرازیری قیمت آنها چندی است آغاز شد پروژه تولید و عرضه یورو دیجیتال در اروپا کلید خورد.

در واقع یورو دیجیتال که گاهی نیز «ای‌-یورو»(e-euro) نامیده می‌شود، نسخه الکترونیکی اسکناس و سکه یورو است؛ نسخه‌ای که برای نخستین بار این امکان را به اشخاص حقیقی و حقوقی می‌دهد که بر پایه آن مستقیما در بانک‌ مرکزی اروپا سپرده‌گذاری کنند. مزیت اصلی این سپرده‌گذاری این است که امن‌تر از سپردن پول به بانک‌های تجاری است که هم امنیت آنها کمتر از بانک مرکزی و هم همواره در خطر ورشکستگی قرار دارند.

بانک مرکزی اروپا به مردم وعده داد، یورو دیجیتال، روشی سریع، آسان و ایمن برای پرداخت‌ها و نقل و انتقالات آتی آنها خواهد بود. همچنین ارائه این خدمت از سوی بانک مرکزی اروپا رایگان خواهد بود و توسط کارت‌ یا تلفن هوشمند قابل استفاده است.

البته بانک مرکزی اروپا تأکید دارد، یورو دیجیتال «مکمل پول نقد است، نه جایگزین آن.»

یورو دیجیتال این امکان را برای بانک مرکزی اروپا فراهم می‌کند تا با شرکت‌های آمریکایی فعال در زمینه ارائه خدمات پرداخت و نقل و انتقالات دیجیتال مانند ویزا(Visa)، مستر کارت(Mastercard) و پی‌پل(PayPal) رقابت کند و جای خالی شرکت‌های اروپایی فعال در این زمینه را پُر کند.

عرضه یورو دیجیتال نگرانی روزافزون بانک مرکزی اروپا را در مورد رواج خرید رمزارزها از سوی مردم کاهش خواهد داد. در واقع، رواج استفاده از رمز‌ارزهایی که توسط نهادهای خصوصی عرضه می‌شوند، افزون بر رواج معاملات خارج از نظارت، می‌تواند کنترل بانک مرکزی اروپا بر امور پولی منطقه یورو را کاهش دهد. رخدادی که زمینه ‌ساز بی‌ثباتی اقتصاد ۱۹ کشور حاضر در این منطقه خواهد شد چرا که اتخاذ سیاست‌های پولی برای تحقق اهداف اقتصادی منطقه یورو را دشوار می‌کند و در عین حال، کارآیی آنها را کاهش خواهد داد.

پاسخ دادن