یونان کشتی توقیفی ایران را آزاد کرد

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: کشتی ایرانی توقیف شده در یونان آزاد شده و برای دریافت محموله نفتی خود به صورت کشتی به کشتی به سمت کشتی خارجی در حال‌ حرکت است.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۷ تیر ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، علی‌اکبر صفایی در مراسم روز جهانی دریانورد با اعلام این خبر و با اشاره به دزدی‌های دریایی طی سال‌های اخیر، به حضور اقتدارآمیز نیروهای دریایی سپاه و ارتش در جهت رفع این مسأله تاکید کرد و افزود: اکنون نیروهای نظامی دریایی کشور امنیت همه شناورهای داخلی و خارجی را تامین می‌کنند. دریانوردان ایرانی نیز طی سال‌های گذشته ذیل تحریم‌ها و مخاطرات متعدد با شجاعت و رشادت به فعالیت خود ادامه داده‌اند. در کشور به پنج هزار نیروی افسر در بخش کشتیرانی نیاز داریم که با توسعه بخش آموزش باید برای رفع این نیاز اقدام شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی یکی دیگر از نیازهای جدی بخش کشتیرانی کشور را نوسازی و توسعه ناوگان دانست و افزود: در حال حاضر در جهت توسعه و نوسازی ناوگان به ساخت و خرید ۱۵۰ فروند شناور در سال نیاز داریم تا تجارت دریایی کشور پویا باقی بماند. همچنین کشتیرانی ملی یکی از ابزارها و مولفه‌های اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران است که باید نسبت به توسعه آن اقدام کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بازیابی کریدور شمال – جنوب با توجه به نیاز روسیه اظهار داشت: در این راستا در دریای خزر باید ناوگان در بخش‌های مختلف به ویژه کشتی‌های رو – رو افزایش ظرفیت پیدا کند. درباره آموزش دریانوردان نیز  با وجود ظرفیت‌های خالی در دانشگاه‌های دریایی کشور، از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده نمی‌شود.

صفایی یکی از لازمه‌های آموزش دریانوردان را صدور مدرک دانشگاهی برای آنان دانست و تصریح کرد: دریانورد باید برای زمان بازگشت به خشکی مدرکی تحصیلی برای تداوم فعالیت خود در بخش‌های مربوطه در اختیار داشته باشد. از فرماندهان نیروهای دریایی سپاه و ارتش می خواهیم که از ظرفیت‌های آموزشی این دو نیرو برای تربیت دریانورد استفاده شود.

پاسخ دادن