یک سوم مبتلایان به کرونا دچار اختلالات عصبی می‌شوند

دانشمندان با انجام یک پژوهش علمی روی بیش از ده‌ها هزار نفر از مبتلایان به کووید ۱۹ در آمریکا دریافتند، بیماری کرونا تا شش ماه بعد از ابتلای فرد می‌تواند سبب افزایش اختلالات عصبی و مغزی شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ فروردین ۱۴۰۰

این مطالعه که نتایج آن در مجله علمی معروف «لنست» منتشر شد، نشان می‌دهد شایع‌ترین اختلالات عصبی ناشی از کووید ۱۹، افسردگی و اضطراب است. بر پایه این تحقیق، گرچه مواردی مانند زوال عقل یا سکته مغزی پس از کرونا نادر بوده، اما وجود این موارد در افرادی که به دلیل کرونا در بیمارستان بستری بودند، چشمگیر بوده است.

از مجموع ۲۳۶ هزار نفر مورد بررسی، ۳۴ درصد طی شش ماه پس از تشخیص مثبت ویروس کرونا، دچار اختلالات عصبی و روانی شده اند. این گونه اختلالات در ۱۳ درصد از مبتلایان برای نخستین بار تشخیص داده می‌شد.

مطابق پژوهش دانشمندان، این رقم نزد کسانی که به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری بودند، بسیار بیشتر بوده است. ۴۶ درصد اختلالات عصبی داشته‌اند و در این میان ۲۶ درصدشان برای نخستین بار دچار چنین مشکلی شده بودند.

۱۴ درصد از افراد مورد مطالعه دچار اختلالات خُلقی و ۱۷ درصد دچار اضطراب بودند. این دو مشکل شایع‌ترین پیامدهای عصبی در افراد مورد بررسی بوده است. مجموعا ۷ درصد از کسانی هم که به دلیل کرونا در بیمارستان بستری شده بودند، در طی شش ماه سکته مغزی کرده‌اند.

پل هریسون، استاد دانشگاه آکسفورد می‌گوید گرچه در مجموع خطر ابتلای افراد کرونایی به اختلالات عصبی و روانی اندک است، اما پیامدهای عصبی این بیماری در سطح جهانی می‌تواند قابل توجه باشد.

  • یافته جدید محققان در خصوص تاثیر مخرب ویروس کرونا بر مغز

در این مطالعه به مقامات بهداشتی توصیه شده است برای تشخیص و پیگیری حال نجات‌یافتگان از کووید ۱۹ آماده باشند و نیز داده‌های لازم برای ادامه مطالعات در این زمینه را در اختیار دانشمندان قرار دهند.

دو استاد دیگر به نام جاناتان پی راجرز و آنتونی اس دیوید در حاشیه این مطالعه توضیح داده‌اند که اطلاعات مربوط به پیشینه خانوادگی افراد مورد مطالعه اندک بوده و این موضوع برای مطالعه ریشه‌های ارثی وضعیت عصبی و روانی بیمار محدودیت ایجاد می‌کند.

در مقاله مربوط به این پژوهش گفته شده است، متأسفانه بسیاری از اختلالات شناسایی شده در این مطالعه معمولاً «مزمن یا عود کننده» هستند و بنابراین می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که پیامدهای کرونا احتمالا تا سال‌های زیادی ما را رها نمی‌کند.

پاسخ دادن