یک فیک نیوز و خلأ جدی رسانه‌های رسمی

خبر جعلی شهادت سردار قاآنی و امیر پوردستان با هم افزایی خط رسانه‌ای خاص داخلی و خارجی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ فروردین ۹۹

خبری که در شرایط حساس کنونی منطقه در راستای عملیات روانی برنامه ریزی شده در این حد وسیع بازنشر شد و بازهم کاستی هایمان را به رخمان کشید.

۱️⃣ معمولا اخبار جعلی و شایعه در مواقع مهم و مبهم و در نبود رسانه های رسمی جولان بیشتر و پرقدرت‌تری دارند. اینکه چرا رسانه های رسمی با سرعت وارد میدان نشدند تا با نشر یک خبر موثق، جلوی نشر خبر جعلی را بگیرد آسیب چندباره ما در زمینه اقدام به هنگام رسانه‌ای یمان را گوشزد کرد. گروه های واکنش سریع این روزها از واجبات رسانه‌ای هستند‌.

۲️⃣ بسیاری از افرادی که در دام خبر جعلی افتاده بودند یک خبرگزاری را مورد استناد قرار دادند. بارها گفته ایم اخبار از چند منبع رسمی باید پیگیری شود. یک منبع دلیل بر صحت نیست. کانال تلگرامی منبع موثق و معتبر نیست آنهم برای چنین اخباری.

۳️⃣ اگر خط خبری و زنجیره خبر مربوطه را بررسی کنیم درخواهیم یافت معمولا پروپاگاندای نظامی با پیوستهای رسانه‌ای همراه است و این خبر دقیقا قطعه ای از همین پازل بود.

۴️⃣ سواد رسانه‌ای را جدی بگیریم. نداشتنش مخاطب و رسانه‌ها را دقیقا در جبهه رسانه‌ای دشمن قرار می‌دهد.

این روزها و با توجه به تحرکات در کشور عراق، مخاطبان در پذیرش اخبار در این زمینه دقت رسانه‌ای بیشتری داشته باشند. این آخرین #فیک_نیوز این روزها نخواهد بود عصر هوشمندی

*معصومه نصیری مدرس سواد رسانه

پاسخ دادن