یک میلیارد دلار جریمه فساد اریکسون

یک میلیارد دلار جریمه فساد اریکسون

شرکت مخابراتی اریکسون سوئد توافق کرده است تا برای متوقف کردن پرونده فساد علیه این شرکت یک میلیارد دلار به آمریکا پول بدهد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ آذر ۹۸

به گزارش رویترز، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد: شرکت مخابراتی اریکسون سوئد توافق کرده است تا برای حل و فصل پرونده فساد علیه این شرکت یک میلیارد دلار به آمریکا جریمه بدهد. از جمله اتهامات وارد شده به شرکت سوئدی پرداخت رشوه به مقامات دولتی کشورها است.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا شرکت اریکسون برای مدت طولانی به مقامات دولتی در چین، ویتنام و جیبوتی رشوه پرداخت می‌کردند.

اریکسون به پرداخت ۵۲۰ میلیون دلار جریمه به آمریکا و ۵۴۰ دلار دیگر به کمیسیون بورس و اوراق بهادار این کشور متهم شده بود.

بر اساس اعلام وزارت دادگستری آمریکا اریکسون اعتراف کرده است بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ میلادی قانون اعمال مفسدانه خارجی را نقض کرده و به مقامات کشورهای مذکور رشوه داده است.

برج اکهلم، مدیرعامل اریکسون، طی کنفرانس خبری که امروز برگزار شد، اعلام کرد: برخی کارمندان این شرکت در بعضی بازارها که از قضا مدیران آن بخش بوده‌اند، رفتاری نامتناسب و آگاهانه داشته و این شرکت نتوانسته است کنترل کافی روی آنها داشته باشد.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت این شرکت اعتراف کرد که با دیگران درگیر شده است تا حداقل از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ به دلیل نقض قانون رشوه و جعل کتاب و سوابق و با عدم اجرای کنترل های معقول حسابداری داخلی ، قانون منع فساد را رعایت نکرده و در اعمال خارجی خود یه مدت ۱۶ سال آن را زیرپا گذاشته است.

“مدیرعامل سونی اریکسون افزود: من آنچه اتفاق افتاده را یک فصل کاملاً غیرقابل قبول و بسیار ناراحت کننده از تاریخ مان می دانم.”

مقامات گفتند که شرکت اریکسون از اشخاص ثالث برای پرداخت رشوه به مقامات دولتی برای تأمین امنیت و حفظ تجارت استفاده کرده است. مطابق یکی از شکایات ، مشاوران برای ایجاد و انتقال پول به اشخاص ثالث سکوت کردند.

یکی از شرکتهای تابعه شرکت اریکسون ، با مسئولیت محدود ، در منطقه جنوبی نیویورک به اتهام توطئه برای نقض مفاد ضد رشوه خواری FCPA ، اعتراف کرده است.

اعتراف به انجام این خطا می تواند تحریم های شدید دیگری برای این شرکت از جمله ابطال مجوزها را به همراه آورد ، اما این شرکت می تواند برای عدم اطمینان نسبت به ادامه فعالیت خود مذاکره کند.

اریکسون گفت که برنامه ضد فساد خود را مرور کرده و اقداماتی را برای بهبود اخلاق و پیروی از آن انجام داده است.

پیش از این گفته شده است که با مقامات آمریکایی همکاری می کند و در رابطه با کاوشگر، ۱٫۲ میلیارد دلار پیش بینی می کند.

کارل ملاندر ، مدیر ارشد مالی ، گفت که این مبلغ کاملاً تحت تأمین شرطی است که شرکت در سه ماهه سوم انجام داد و افزود: این هیچ گونه تأثیری بر اهداف مالی نخواهد گذاشت.

وی گفت: “در حالی که این مبلغ برای انجام تسویه حساب قابل توجه است ، می توانم تأیید کنم که ما می توانیم با وجوه موجود ، گردش وجه نقدی مرتبط را مدیریت کنیم.”

لازم به ذکر است که سونی اریکسون یک شرکت شراکتی است که در سال ۲۰۰۱ توسط دو شرکت سونی ژاپن و شرکت ارتباطاتی سوئدی اریکسون برای تولید موبایل تاسیس شد. هر دوی شرکت‌ها تولید موبایل شرکت خود را متوقف کردند. دلیل این ترکیب تخصص سونی در دستگاه‌های الکترونیکی مصرفی و تکنولوژیکی اریکسون در بخش ارتباطات است. مدیریت کلی شرکت در Hammersmith شهر لندن است. این شرکت تیم‌های توسعه و تحقیقی دیگری در کشورهای سوئد، ژاپن، چین، کانادا، هلند، ایالات متحده، هند و انگلستان هم دارد.

سونی اریکسون در حدود ۸۰۰۰ کارمند در سرتاسر جهان دارد. در حال حاضر رئیس شرکت مایلس فلینت و رئیس اجرایی Anders Runevad می‌باشد. تاریخچه اریکسون که برای یک دهه جلودار سیستم تلفن سلولی بود، در سال ۲۰۰۱ به خاطر ضررهای زیاد تصمیم به بستن خط تولید گوشی تلفن همراه خود گرفت. اریکسون تصمیم به تامین چیپ‌های موبایل‌هایش از یک منبع تنها گرفت، شرکت فیلیپس در New Mexico. در سال ۲۰۰۰ یک آتش سوزی در کارخانه فیلیپس همه برنامه‌ها رو برهم زد. فیلیپس به اریکسون و نوکیا (دیگر مشتری بزرگ کارخانه) اطمینان داده که تولید کمتر از یک هفته متوقف خواهد شد.

نوکیا شروع به خرید چیپ‌های موجود از منابع دیگر کرد و وقتی تولید در کارخانه فیلیپس بعد از ماه‌ها به حالت عادی بازگشت، اریکسون با یک کمبود جدی برخورد کرد محصولات و خدمات سونی و اریکسون تجارت خود را در مارس ۲۰۰۲ با هم ترکیب کردند و آنها هم اکنون محصولات کاملی برای همه گروها در زیر چتر «سونی اریکسون» دارند. سونی اریکسون در سال ۲۰۰۵ سری W گوشی‌های موسیقی مارک Walkman را معرفی کرد. گوشی‌های موسیقی سری-W سونی اریکسون را می‌توان به عنوان اولین گوشی‌های موبایل که مرکزیت آن‌ها موسیقی هستند، معرفی کرد، این باعث ایجاد بازار جدید موسیقی قابل حمل در زمان خود شد.

شرکت سونی اریکسون همچنین گوشی‌های رنگی ارزان قیمت نیز عرضه میکند. سونی اریکسون میخواهد که گوشی‌ها را در هند با قرارداد ساخت خود با Flextronics و Foxconn بسازد. نماینده شرکت گفت که در سال ۲۰۰۹ آن‌ها امیدوار هستند که بازار موبایل هندی تا ۱۰ میلیون افزایش پیدا کند.

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن