۱۰ اقدام گمرک برای تسریع و تسهیل ترخیص کالا

تخلیه ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی در یک شبانه روز
اقتصادبرتر

سرپرست حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان از ۱۰ اقدام گمرک شهید رجایی بندرعباس برای تسریع و تسهیل فرآیند ترخیص کالا به ویژه اقلام موردنیاز بخش‌های تولید و صادرات خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر- ۳۰ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، حسین سعیدی در جریان بازدید جمعی از نمایندگان مجلس و مسئولان ارشد گمرک ایران از گمرکات استان هرمزگان، ۱۰ اقدام فوق را به این شرح برشمرد.

۱- ارائه خدمات و انجام تشریفات اظهارنامه‌های صادراتی و ترانزیتی به صورت شبانه‌روزی

۲- اجازه ترخیص قطعی کالاهایی که با گواهی بانک عامل، ارز آنها تأمین شده و مشکل مالکیت ندارند.

۳- ارائه تسهیلات ویژه واحدهای تولیدی و صادرکنندگان خوشنام

۴- پذیرش ضمانت‌نامه بانکی برای ترخیص قطعی و سایر رویه‌های ماده ۶ قانون امور گمرکی

۵- فراهم نمودن تمهیدات لازم در راستای نمونه‌برداری از کالاهایی که نیاز به اخذ و ارائه مجوزهای قانونی دارند، قبل از اظهار این کالاها به گمرک

۶- رسیدگی به پرونده اختلافات گمرکی فعالان اقتصادی مجاز به صورت فوری و خارج از نوبت در کمیسیون‌های رسیدگی و حل اختلافات گمرکی

۷- رسیدگی خارج از نوبت به اظهارنامه های تولیدکنندگان و واردکنندگان مواد اولیه کالاهای صادراتی با توجه به ضرایب تعیین شده و ضریب اهمیت زمانی در سامانه جامع امور گمرکی

۸- پذیرش و تسهیل ورود موقت برای صادرکنندگان

۹- خروج درصدی کالای شرکت های تولیدی که مشکل تخصیص ارز دارند.

۱۰- ترخیص نسیه کالاهای شرکت های تولیدی که مشکل نقدینگی دارند.

وی همچنین درخصوص عملکرد گمرکات استان هرمزگان در سال‌جاری اظهارداشت: طی دو ماهه نخست سال‌جاری بالغ بر ۸ میلیون و ۷۹۳ هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۱۷۸ میلیون دلار از این گمرکات صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از حیث وزن ۲۸ درصد و از نظر ارزش دلاری ۱۲۵ درصد رشد داشته است.

وی افزود: مواد معدنی ومشتقات نفتی، مواد پتروشیمی، مصنوعات فلزی و محصولات کشاورزی از عمده‌ترین کالاهای صادراتی در این مدت بوده است.

سرپرست حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان با اشاره به آمار واردات این گمرکات در ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال نیز گفت: عمده واردات از این گمرکات شامل برنج، شکر تصفیه شده، ماشین‌آلات و تجهیزات الکترودهای ذغالی برای کوره‌ها، گوشت و سایر کالاهای مورد نیاز جامعه بوده است که از کشورهایی نظیر چین، هند، امارات، ایتالیا وارد شده است.

سعیدی در این دیدار از حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان ارشد گمرک در استان هرمزگان قدردانی و تشکر نمود و ابراز امیدواری کرد که با حمایت دولت و مجلس گمرک بتواند نقش پررنگ‌تری در توسعه و تسهیل تجارت به ویژه در شرایط تحریم و فشارهای اقتصادی داشته و به حمایت و پشتیبانی خود از تولید و صادرات ادامه دهد.

۱۰ اقدام گمرک برای تسریع و تسهیل ترخیص کالا
اقتصادبرتر

معاون فنی و امور گمرکی امروز در گمرک شهید رجایی به مشکلات فعالان اقتصادی رسیدگی می کند

معاون فنی و امور گمرکی امروز در گمرک شهید رجایی بندر عباس حضور خواهد داشت تا به مشکلات مراجعین و فعالان اقتصادی رسیدگی نماید .

بر این اساس مهرداد ارونقی امروز (روز پنجشنبه)جهت بررسی مسایل و مشکلات مراجعین و فعالان محترم اقتصادى و صاحبان کالا و ترخیص کاران طی ساعت ادارى در گمرک شهید رجایى حضور خواهد داشت تا از نزدیک به مشکلات خدمت گیرندگان رسیدگی نموده و در خصوص رفع مشکلات اقدامات لازم را بعمل آورد .
خدمت گیرندگان و فعالان اقتصادی می توانند در این خصوص امروز طی ساعت اداری به گمرک شهید رجایی مراجعه نمایند .

پاسخ دادن