۲۲ مقصد پاک در ایام آلودگی

اقتصاد برتر

درباره مقاصد «پاک یا سالم» برای سفر در تعطیلات آلودگی حاکی است در حال‌حاضر ۲۲ شهر عمدتا کوچک یا کم‌جمعیت و البته مرکز استان در کشور وجود دارد که شاخص کیفیت هوا در آنها «وضعیت سبز» را در یک هفته گذشته نشان داده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ دی ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، ۲۲ مقصد «پاک» یا «سالم» برای مسافرت ساکنان کلانشهرها در «تعطیلات آلودگی» معرفی شد. این شهرها می‌تواند برای روزهای تعطیل اجباری پیش‌رو برای سفر دومنظوره ساکنان شهرهای آلوده انتخاب شود.

این نوع سفر هم کاربری گردشگری و استراحت برای اعضای خانواده‌ها دارد و هم باعث فرار از هوای آلوده به سمت نقاط دارای هوای باکیفیت می‌شود. بدترین هوا را آسمان ۸ کلانشهر کشور دارند. شاخص کیفیت هوا در همدان عدد ۱۶۶ را نشان داد که آلوده‌ترین شهر ایران در این روز شناخته شد.

اهواز رتبه دوم آلوده‌ترین شهر را با شاخص ۱۵۹ داشته است. بعد از این مرکز استان، به ترتیب‌ شهرهای اصفهان، تهران، ارومیه، تبریز، اراک و شیراز، دارای هوای ناسالم هستند.

از ابتدای سال‌جاری تا ابتدای زمستان، تهرانی‌ها به لحاظ هوای قابل تنفس ۴ روز وضعیت قرمز داشته‌اند و ۵۷ روز نیز وضعیت نارنجی به معنای هوای ناسالم را تحمل کرده‌اند. در این مدت، تهران فقط ۲۵ روز هوای پاک داشته و مابقی در هوای سالم وضعیت زرد به معنای ناپاک اما سالم بوده است. طی ماه‌های گذشته از سال ۹۸، آلوده‌ترین کلانشهر کشور از بین کلانشهرها، شهر اهواز بوده است.

اهوازی‌ها در این مدت ۱۷ روز وضعیت قرمز داشتند و فقط ۴ روز هوای پاک در این شهر برقرار بوده است. اردبیل، بیرجند، بجنورد، زابل، رشت، ‌یاسوج و شهرکرد به ترتیب پاک‌ترین مراکز استانی در کشور معرفی و در مقابل، همدان و اهواز به‌عنوان آلوده‌ترین مراکز استانی اعلام شدند.اما در کنار لیست مراکز استانی پاک و آلوده، فهرست ۲۲ شهر پاک یا سالم وجود دارد که شاخص کیفیت هوا در آنها طی روزهای اخیر زیر عدد ۵۰ برای اکثریت و زیر عدد ۱۰۰ برای مابقی بوده است.

ساکنان شهرهای آلوده که در تعطیلات آلودگی روزهای آتی به گردشگران این ۲۲ شهر تبدیل می‌شوند برای تامین محل اقامت خود می‌توانند از بین هتل، هتل‌آپارتمان، خانه‌های بومی و البته اقامتگاه‌های بوم‌گردی، یک گزینه را انتخاب کنند. یکی از ملاک‌های اصلی برای انتخاب از بین این گزینه‌ها، هزینه هر شب اجاره و اقامت است که به‌نظر می‌رسد خانه‌های بومی و اقامتگاه‌های بوم‌گردی از این منظر در اولویت انتخاب باشد.

پاسخ دادن