۲ عاملی که باعث فشار بر قیمت نفت هستند

افزایش تولید نفت آمریکا و عدم قطعیت در مورد اینکه آیا توافق کاهش تولید توانایی بازگرداندن توازن به بازار را دارد یا نه، موجب شد قیمت ها همچنان تحت فشار باشد.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ فروردین ۹۶

به گزارش  رویترز، کاهش ارزش دلار موجب شد تا قیمت نفت امروز افزایش یابد اما افزایش تولید نفت آمریکا و عدم قطعیت در مورد اینکه آیا توافق کاهش تولید توانایی بازگرداندن توازن به بازار را دارد یا نه، موجب شد که قیمت ها همچنان تحت فشار باشد.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۲۰ سنت افزایش به ۵۰ دلار و ۹۵ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز ۲۴ سنت افزایش داشت و به ۴۷ دلار و ۹۷ سنت رسید.

بنابر اعلام تجار، تضعیف ارزش دلار در افزایش قیمت نفت موثر بوده است.

ارزش دلار در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی نسبت به بالاترین رقم های ماه مارس ۲٫۹ درصد کاهش داشته که ناشی از تردیدها به توانایی ترامپ برای پیشبرد برنامه های اقتصادی دولتش بوده است.

زمانی که ارزش دلار کاهش می یابد، بسیاری از تجار پول را از بازار ارز بیرون می کشند و در سایر بازارها نظیر طلا یا نفت سرمایه گذاری می کنند. کاهش ارزش دلار همچنین موجب ارزان تر شدن نفت برای کشورهایی می شود که به ارزهای غیر دلاری در بازار خرید می کنند و این مسئله احتمالا تاثیری مثبت بر میزان تقاضا می گذارد.

به رغم اینکه افزایش تولید نفت آمریکا در حال تضعیف تلاش های اوپک و غیر اوپکی ها برای کاهش تولید و تقویت قیمت هاست، اما همچنان تقاضای فیزیکی در بازار ضعیف است.

بانک انگلیسی بارکلیز در یادداشتی نوشت: پیش بینی می کنیم میزان تولید نفت آمریکا تا ماه دسامبر به بالاترین رقم در طی چند دهه اخیر برسد.

تولید نفت خام امریکا از اواسط سال ۲۰۱۶ به این سو ۸٫۳ درصد افزایش داشته و به ۹٫۱۳ میلیون بشکه در روز رسیده است. تولید نفت آمریکا برای مدتی کوتاه در آوریل ۲۰۱۵ به ۹٫۷ میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین رقم از می ۱۹۷۱ تاکنون بوده است.

پاسخ دادن