۲ میلیارد یورو، خسارت پیامد تغییرات اقلیمی برای ایتالیا

اقتصاد برتر

اتحادیه کشاورزان ایتالیا (کولدیرتی) خسارات ناشی از تغییرات آب و هوایی در این کشور طی امسال (۲۰۲۱) را بیش از ۲ میلیارد یورو ارزیابی کرد و هشدار داد: رویدادهای شدید آب و هوایی همچنان در حال افزایش است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ آبان ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از روزنامه فرانسوی لوفیگارو، اتحادیه اصلی کشاورزان ایتالیا (کولدیرتی) با صدور بیانیه ای اعلام کرد، تغییرات آب و هوایی در این کشور در سال جاری (۲۰۲۱) بیش از ۲ میلیارد یورو خسارت برجای گذاشته است. کولدیرتی یک انجمن پیشتاز در عرصه کشاورزی که نیم میلیون کشاورز را نمایندگی می‌کند. به دنبال بارش باران های سیل آسا طی روزهای اخیر در ایتالیا، نیروهای امدادی روز گذشته جنازه مردی میانسال را در جنوب جزیره ساردینیا پیدا کردند.

اتحادیه اصلی کشاورزان ایتالیا در بیانیه ای افزود: رویدادهای شدید آب و هوایی از جمله سیل، طوفان، افزایش دما در سال جاری (۲۰۲۱) در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته (۲۰۲۰) ۴۵ درصد افزایش داشته و به ۱۹۱۴ مورد رسیده است. در این بیانیه آمده است: تغییرات آب و هوایی از جمله سیل و طوفان خسارات سنگینی به محصولات کشاورزی و زیرساخت های روستایی وارد آورده به گونه ای که این رقم بیش از دو میلیارد یورو گزارش شده است. تداوم بارش باران‌های سیل آسا و جاری شدن سیل ماه گذشته در ایتالیا، علاوه بر برجای گذاشتن ۲ قربانی، مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده و مدارس را نیز در برخی از استان‌های این کشور به تعطیلی کشاند.

کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در گلاسگو، روز شنبه (۱۳ نوامبر/ ۲۲ آبان)، با تصویب توافقنامه ای جهت تسریع در روند مبارزه با گرمایش زمین، به پایان رسید.  این در حالی است که متن توافق جدید که به دلیل برخی اختلاف نظرها بر سر پیش نویس اولیه، مورد تجدید نظر قرار گرفته و اصلاح شده است، دستیابی به هدف کاهش روند گرم شدن کره زمین تا حداکثر ۱.۵ درجه سانتیگراد را به هیچ وجه تضمین نمی کند.

این توافق که پیمان آب و هوایی گلاسگو نامیده شده است، انتظارات اولیه پیرامون تعهدات کشورها در راستای مقابله با تغییرات اقلیمی را برآورده نمی کند.  رهبران کشورهای جهان در بخشی از این توافق، وعده داده اند که سال آینده به منظور کاهش بیشتر گازهای گلخانه ای برای تحقق هدف محدود کردن روند افزایش دمای زمین تا حداکثر ۱.۵ درجه سانتیگراد، بار دیگر طی نشستی با هم دیدار کنند. بنا به گفته کارشناسان، در صورتی که میانگین افزایش دمای زمین از ۱.۵ درجه سانتیگراد فراتر رود، شاهد آثار خطرناک بحران تغییرات اقلیمی از جمله موج های بسیار شدید گرما خواهیم بود.

پاسخ دادن