۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در بنادر

اقتصاد برتر

بنا به گفته معاون سازمان بنادر، بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی ایران در سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی می‌شود که بیش‌ از ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در کل بنادر کشور انجام شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، فرهاد منتصر کوهساری معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این‌که واگذاری تمامی فعالیت‌های حوزه بندری و بخش خصوصی شامل عملیات تخلیه، بارگیری، باربری و انبارداری کالا‌های کانتینری و غیرکانتینری در قالب واگذاری پایانه‌های بندری صورت‌گرفته است، گفت: بخش عمده‌ای از تجهیزات بین بنادر و پایانه‌های بندری جهت تسریع در عملیات تخلیه و بارگیری به بخش خصوصی واگذار شده است. همچنین واگذاری بنادر آستارا، فریدون‌کنار و گناوه به بخش خصوصی در قالب قرارداد‌های بلندمدت راهبردی و سرمایه‌گذاری و مدیریت این منابع از مهم‌ترین اقدامات سازمان بنادر در خصوص ارائه خدمات به بخش خصوصی بوده‌ است.

معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ایجاد زیرساخت‌های لازم مورد نیاز بخش خصوصی جهت بنادر کوچکی که حوزه فعالیت آن‌ها محدود به شناور‌های سنتی بوده و همچنین تهیه تیپ قرارداد‌های واگذاری بنادر کوچک در قالب راهبری و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هم از دیگر اقدامات سازمان بنادر در این خصوص بوده است افزود: وقوع صدور مجوز‌های مرتبط با فعالیت‌های بندری و دریایی جهت ارائه خدمات بخش خصوصی در بنادر مهم‌ترین اقدامات این بخش در حوزه خدمات به بخش خصوصی بوده‌ است. منتصر کوهساری درباره آخرین وضعیت تخلیه کالا‌های اساسی تا اواخر اردیبهشت‌ماه، گفت: در سال ۱۴۰۰ کالایی از جمله گندم، جو، ذرت، سویا، برنج، شکر، روغن تخلیه و بارگیری شدند به‌ طوری که در مجموع ۳ میلیون و ۴۷۸ هزار و ۹۵ تن کالای اساسی تخلیه و بارگیری شده است.

وی ادامه داد: در بخش روغن ۳۶۳ هزار و ۸۲ تن بوده در بحث شکر ۲۲۸ هزار و ۳۷۲ تن بوده و ۲ هزار و ۸۹۲ تن برنج تخلیه و بارگیری شده است. در خصوص سویا ۶۰۱ هزار و ۸۰ تن بارگیری و تخلیه انجام شده و میزان تخلیه و بارگیری ذرت هم به یک میلیون و ۲۱۸ هزار و ۲۰۰ تن رسیده و در جو  این تخلیه ۶۶۱ هزار و ۲۳ تن بوده است. میزان تخلیه و بارگیری گندم هم به ۴۰۳ هزار ۴۶ تن رسیده است. میزان تخلیه و بارگیری کالای نفتی در سال ۹۹، ۱۱ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۸۲۱ تن است این در حالی است که در سال ۱۴۰۰ این میزان به ۱۲ میلیون و ۹۲ هزار و ۱۷ تن رسید که در مقایسه با سال گذشته ۶ درصد افزایش داشته‌است.

پاسخ دادن