۳هزار میلیارد تومان خسارت روی دست محروم‌ترین استان

عمده بندها، هوتگ‌ها، زمین‌های کشاورزی، تأسیسات دامداری و راه‌های روستایی در کانون‌های بحران سیل بلوچستان از بین رفته‌اند و ۳هزار میلیارد تومان خسارت روی دست محروم‌ترین مردم ایران گذاشته‌اند.

تهران – اقتصادبرتر – 27 دی 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل ازصدا و سیما، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تخریب راه ارتباطی حدود ۸۷۵ روستا در مناطق سیل زده گفت: برآورد‌های اولیه حاکی از خسارت ۸۵۰ میلیارد تومانی به راه‌های ارتباطی در این مناطق است.

با گذشت تقریباً یک هفته از سیل فراگیر و همه‌گیر بلوچستان نیروهای امدادی و مسلح حالا تمام‌قد در میدان‌اند؛ ارتش بالگردهای هوانیروز و امکانات مهندسی خود را از تیپ‌های مستقر در جنوب‌شرق کشور به اینجا در بلوچستان انتقال داده است، سپاه هم امکانات مهندسی و بالگردهای میل ترابری‌اش را به میدان آورده است؛ هلال احمر و اورژانس هم گفته‌اند بالگردها و خودرو‌های امدادی‌شان از خراسان و کرمان به بلوچستان فراخوان داده شده‌اند و اینجا هستند.

حالا اما کم‌کم عواقب سیل فراگیر بلوچستان مشخص می‌شود، عمده بندها، هوتگ‌ها، زمین‌های کشاورزی، تأسیسات دامداری و راه‌های روستایی در کانون‌های بحران این سیل، بخش زرآباد شهرستان کنارک، بخش بنت شهرستان نیکشهر و بخش دشتیاری شهرستان چابهار از بین رفته‌اند؛ ستاد مدیریت بحران اعلام کرده برآورده اولیه‌اش می‌گوید این سیل 3 هزار میلیارد تومان خسارت روی دست روستاییان گذاشته؛ روستاییانی که در زمره فقیرترین و محروم‌ترین مردم ایرانند و حالا محرومیت‌شان جدی‌تر شده است.

خسارات 400 میلیاردی سیل در جاسک

معاون اقتصادی استاندار هرمزگان گفت: سیل به زیرساخت های اقتصادی و کشاورزی شهرستان جاسک در استان هرمزگان، 400 میلیارد تومان خسارت زده است.
ایرج حیدری، معاون اقتصادی استاندار هرمزگان گفت: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر ورود سامانه بارشی پرفشار به استان هرمزگان و احتمال سیلابی شدن مسیر‌ها و شهر‌های این استان از روز چهارشنبه طی جلسه‌ای با حضور استاندار و فرمانداران استان‌ها وضعیت آماده باش اعلام شد.

او گفت: تمام بخش‌هایی خصوصی و دولتی که در حوزه عمرانی توانایی داشتند در آمادگی کامل بسر می‌بردند.

حیدری گفت: میانگین بارش‌ها در سطح استان ۹۹ میلی متر است و بیشترین بارش‌ها در قشم با ۲۱۵ میلی متر بود.

معاون اقتصادی استاندار هرمزگان افزود: راه‌های مواصلاتی اصلی در شهرستان جاسک باز است و امدادرسانی به روستا‌های بشاگرد با بالگرد‌های ارتش و سپاه انجام می‌شود.

حیدری با اشاره به اینکه بیشترین مشکل ما در شهرستان جاسک است، گفت: هزار و ۵۰۱ روستا در سیل اخیر بصورت جزیی و کلی آسیب دیده اند.

او گفت: ۹ روستا را اسکان اضطراری داده ایم و تقریبا صد واحد مسکونی را باید نوسازی و باز سازی کنیم.

از طریق هلال احمر و اپلیکیشن ها به کمک #سیل_زدگان بشتابیم

 شماره حساب 99999 جمعیت هلال احمر آماده دریافت کمک های نقدی به هموطنان سیلزده استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان است.

و *780*5#

دستور ویژه قائم مقام وزیر صمت بر کمک رسانی به سیل زدگان سیستان و بلوچستان

حسین مدرس خیابانی، به مدیران عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران و پشتیبانی امور دام کشور و همچنین مدیرکل تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت دستور داد تا ارزاق عمومی را بصورت ویژه در اختیار این استان قرار دهند.

                                                           فیلم: مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان             

 

فیلم مناطق سیل زده جاسک

پاسخ دادن