۳۰ هزار داوطلب در آمریکا واکسن کرونا را تست می‌کنند

دانشمندان و پژوهشگران در تلاشند هر چه سریع‌تر واکسنی برای جلوگیری از کووید ۱۹ تولید و عرضه کنند. در آمریکا سومین فاز آزمایشی بالینی با شرکت ۳۰ هزار داوطلب آغاز شده است. سطح انتظارات از این آزمایش بسیار بالا است.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۷ مرداد ۹۹
به گزارش #اقتصادبرتر، به نقل از خبرگزاری آلمان ، در کشورهای مختلف جهان پژوهش‌ها و آزمایش‌های گوناگونی برای ساخت واکسن کرونا جریان دارد. اکنون یکی از این واکسن‌های “نامزد” که پژوهشگران به موفقیت آن امید بسته‌اند، وارد سومین مرحله آزمایش بالینی شده است؛ مرحله‌ای که برای تولید و ارائه این واکسن تعیین‌کننده است.

شرکت داروسازی آمریکایی یو اس بایوتک مودرنا (moderna) تولیدکننده این واکسن است. مرحله ۳ آزمایش بالینی این واکسن اکنون در ایالات متحده با شرکت ۳۰ هزار داوطلب آغاز شده است. این واکسن در شهر ساوانا در ایالت جورجیا به اولین فرد داوطلب تزریق شد.

آنتونی فاوچی، ویروس‌شناس بنام آمریکایی و مشاور دولت ایالات متحده در این ارتباط از “رویدادی تاریخی” سخن گفت و تصریح کرد که اولین نتایج این مرحله احتمالا در ماه نوامبر ارائه خواهد شد.

۳۰ هزار فرد داوطلب این آزمایش بالینی در ۸۹ نقطه مختلف تست می‌شوند و این واکسن در دو فاصله ۲۸ روز دو بار تزریق می‌شود.

به گفته مقامات بهداشت آمریکا آزمایش‌هایی که تا کنون با این واکسن انجام شده‌اند، نسبتا موفقیت‌آمیز بوده‌اند و با این حساب امیدها و انتظارات زیادی را برانگیخته‌اند.

در ۴۵ فرد داوطلب بین ۱۸ تا ۵۵ سال که واکسن پیشتر به آنها تزریق شده بود، هیچگونه عوارض جانبی جدی مشاهده نشد. در پی تزریق این واکسن در بدن آنان پادتن‌های بیشتری در مقایسه با افرادی تولید شد که به ویروس جدید کرونا مبتلا شده بودند.

فرانسین کالینس، رئیس مؤسسه ملی سلامت آمریکا (شاخه‌ای از وزارت بهداشت) ابراز خوشبینی کرد که واکسن جدید کرونا به زودی در دسترس قرار گیرد.

او در عین حال اطمینان داد، علیرغم “سرعت بی‌سابقه‌ای” که دانشمندان در تلاش تولید و ارائه واکسن کرونا هستند، تمامی اقدامات لازم برای ایمن ساختن این واکسن انجام خواهد گرفت.

Sars-CoV-2 Illustration
مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا در جریان دیداری در میامی در ایالت فلوریدا در ارتباط با آغاز سومین مرحله آزمایش بالینی این واکسن از “روزی امیدبخش” سخن گفت.

او در عین حال تصریح کرد: «ما اطمینان می‌دهیم که تلاش‌هایمان در سرعتی مطمئن و کارآمد صورت می‌گیرد.

خبرگزاری آلمان به نقل از استفان بانسل، رئیس شرکت داروسازی بایوتک مودرنا گزارش داد که این شرکت سرگرم افزایش ظرفیت تولید خود است. تلاش بر آن است که از اکتبر ۲۰۲۰ تا سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی ۵۰۰ میلیون دوز واکسن تولید شود.

طبق آخرین آمار منتشر شده تا کنون (ظهر سه‌شنبه ۲۸ ژوئیه) ۴ میلیون و ۱۷۰ هزار نفر در ایالات متحده به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌اند. تا کنون بیش از ۱۴۸ هزار نفر نیز بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در این کشور جان باخته‌اند.

پاسخ دادن