۴۴ میلیون یورو صرفه جویی ارزی با بومی سازی قطعات ایران خودرو

۴۴ میلیون یورو صرفه جویی ارزی با بومی سازی قطعات ایران خودرو
اقتصادبرتر

مدیرعامل شرکت #ایران_خودرو گفت: قطعاتی که امروز در میز تخصصی ساخت داخل برای داخلی سازی با قطعه سازان قرارداد امضا می کنیم، برای ایران خودرو ۴۴ میلیون یورو کاهش ارزبری دارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایکو پرس، قرارداد ساخت قطعات با تکنولوژی بالا بین مدیرعامل ساپکو و ۱۵ سازنده برتر داخلی در قالب میز دوم صنعت در وازتخانه صنعت ، معدن وتجارت به امضا ء رسید .
براساس این گزارش ، اجرای این قراردادها به لحاظ تیراژ سالانه ۴۴.۱ میلیون یورو صرفه جویی ارزی برای صنعت واقتصاد کشور به ارمغان خواهد آورد.

وزیر صنعت، معدن وتجارت در دومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو گفت: راه مقابه با جنگ اقتصادی امروز توجه به تولید ملی است.
دکتر رضا رحمانی خاطرنشان ساخت: ما با برپایی نهضت ساخت داخل در کشور، تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کردیم و قطعه سازان و خودروسازان همه باهم باید برای کاهش وابستگی کشور گام بردارند.
وزیر صمت تاکید کرد: مردم از خودروسازان تولید با کیفیت، تنوع محصول و خدمات پس از فروش مطلوب می‌خواهند، صنعت خودرو به این حد از رشد و بالندگی رسیده که بتواند خواسته مردم را محقق کند.
وی با اشاره به مطالبات قطعه سازان تصریح کرد: از دغدغه‌های مهم ما پرداخت مطالبات قطعه‌سازان است که به دنبال راهی برای پرداخت این مطالبات هستیم.

با بومی سازی سه قطعه مهم در میز اول تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو توسط سازندگان ایرانی ۲۰ هزار خودروی کف کارخانه ها جمع آوری ، تکمیل وتحویل مشتریان شد ه است .

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در حاشیه دومین میز تخصصی خودرو گفت ؛ با همدلی تمامی قطعه سازان کشور در سال جاری به اهداف وبرنامه های تدوین شده دست خواهیم یافت .
فرشادمقیمی افزود: با تشکیل کمیته تعمیق وتوسعه ساخت داخل در ایران خودرو ، درراستای سیاست های وزارت صمت نهضت داخلی سازی قطعات را با جدیت دنبال می کنیم‌.
مقیمی تاکیدکرد : از مهمترین اقدامات انجام شده ، بحث جدید ماموریت ساپکو مبنی بر توجه بیش تر به طراحی ومهندسی است
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو خاطرنشان ساخت : تاکنون شش قطعه در میز اول تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو به تولید انبوه رسیده و پنج قطعه دیگر نیز در مراحل تست قرار دارند که به زودی به تولید انبوه خواهد رسید.
وی تاکید کرد: براساس آمار های موجود ایران خودرو با تحقق بومی سازی قطعات در میزدوم تعمیق ساخت داخل ۴۴ میلیون یورو صرفه جویی ارزی عاید صنعت واقتصاد ملی می کند .

عقدقرارداد ساپکو با ۱۵ قطعه ساز برای جهاد داخلی سازی
اقتصادبرتر

قطعات عرضه شده از سوی ساپکو در میزدوم صنعت جهت توسعه وتعمیق ساخت داخل می توان به مجموعهECU ، ریل سوخت بنزینی ، کانکتورها و اجزای دسته سیم ، اویل پمپ ، کویل موتورEF7، رولبرینگ ها و بلبرینگها ، کالیپر ، بوستر و … اشاره کرد.
این در حالی است که برای خودکفایی ۳۵ قطعه نیاز به ۶۰ میلیارد تومان و ۳.۳ میلیون یورو سرمایه گذاری است.
شایان ذکر است از آغاز طرح جهاد خودکفایی تعداد ۴۲ قطعه و مجموعه توسط ۲۳ سازنده برتر داخلی بومی سازی شده که حدود ۴. ۱۷ میلیون یورو کاهش ارزبری عایداقتصاد ملی شده است .
گفتنی است قرارد های منعقدشده به دنبال طرح ملی جهاد خودکفایی از سوی ساپکو و با بسیج صنایع مختلف برای کاهش وابستگی در صنایع با ارزبری و دانش فنی بالا به بار نشسته است .

پاسخ دادن