۴۵ تالاب منشأ گرد و غبار

اقتصاد برتر

۴۵ تالاب منشأ گرد و غبار هستند که اگر شرایط طبیعی خود را حفظ نکنند، ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار را درگیر گرد و غبار خواهند کرد.

تهران – اقتصاد برتر – 6 بهمن 98

به گزارش #اقتصادبرتر، احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل تالاب‏ها و آبخیزداری سازمان محیط زیست در نشست روز جهانی تالاب‏ها در محل سازمان محیط زیست گفت: دوم فوریه سال ۱۹۷۱ میلادی (۱۳۴۹ شمسی) اولین کنوانسیون بین‌المللی در ایران و به میزبانی شهر بابل شکل گرفت که باعث افتخار کشور ما بود زیرا اولین نشست تالاب‎های جهان در ایران برگزار شد. در آن مقطع ۱۸ کشور عضو شدند و پس از آن ۱۷۰ عضو دیگر به این کنوانسیون اضافه شدند.

لاهیجان‌زاده گفت: ۱۴۳ تالاب داریم که سه میلیون هکتار در کشور را اشغال کرده است. این مساحت شامل تمام تالاب‏ها و تپه‌های گلی کشور می‌شود که برای حفاظت از آنها همه را ثبت کرده‌ایم. از این آمار، ۲۵ تالاب در رامسر است و مساحت ۱.۴ میلیون هکتار را در بر می‌گیرد. ۴۵ عدد از این تالاب‏ها می‌توانند منشأ گرد و غبار باشند. یعنی اگر شرایط محیط زیستی آنها پایدار نماند، تولید گرد و غبار می‌کنند که می‌تواند ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار را دچار گرد و غبار کند.

*چهار تهدید برای تالاب‏ها

مدیرکل تالاب‏ها و آبخیزداری گفت: در حال حاضر چهار تهدید برای تالاب‏هایمان داریم؛ اول تهدید تامین آب آنها و دوم آلودگی‌هایی است که وارد تالاب می‌شوند مانند پیشاب‌های صنعتی، فاضلاب‏ها و سموم کشاورزی. سوم تصرفات تالاب‏ها و تغییرات کاربری آنهاست که عموما در شمال کشور اتفاق می‌افتد و چهارمین تهدید هم حضور گونه‌های بیگانه و غیربومی به تالاب‏هاست که منجر به از بین رفتن اکوسیستم طبیعی تالاب‏ها می‌شوند. سازمان محیط زیست بنا به قانون حفاظت تالاب‏ها و دستور رئیس جمهوری آغاز به اجرای برنامه‌های حفاظت از تالاب‏ها کرده است. تعیین نیاز آبی به صراحت تکلیف سازمان محیط زیست است که در شرایط کنونی حقابه ۳۴ تالاب را تامین کرده‌ایم. همچنین تا پایان سال ۹۹، ۱۸ تالاب دیگر بررسی خواهد شد.

لاهیجان‌زاده در ادامه گفت: پایش کمی و کیفی تالاب‏ها از اقدامات ماست. در پایش کمی آخرین ورودی‌های آب به تالاب‏ها را از وزارت نیرو طلب می‌کنیم. ورودی حقابه باید بر مبنای یک سیستم اندازه‌گیری دقیق (دبی سنج) اندازه‌گیری شود. همچنین یک برنامه جامع برای سنجش دبی اتخاذ کرده‌ایم. برخی از نمونه‌های اندازه‌گیری ما به خارج از کشور ارسال شده‌اند تا از آخرین امکانات آنها استفاده کنیم.

*حقابه تالاب گاوخونی تامین نشده

وی در ارتباط با وضعیت تالاب‏های کشور گفت: تالاب گاوخونی از تالاب‏هایی است که حتی در شرایط پرآب سال پیش نتوانستیم حقابه آن را تامین کنیم. در رابطه با این تالاب شکوائیه‌های متعددی از وزارت نیرو داریم. سال پیش حدود ۲۰۰۰ میلیمتر در کوه سنگی بارش داشتیم و دبی سطح زاینده‌رود در خرداد ۹۸ یک میلیون متر مکعب بود اما وزارت نیرو حقابه تالاب گاوخونی را تامین نکرد. در سال آبی جدید که از مهر ماه ۹۸ شروع شد با پیگیری ما این تالاب حقابه خود را دریافت می‌کند اما اختلاف ما با وزارت نیرو این است که ۱۴۰ کیلومتر مربع انتظار برای حقابه گاوخونی داریم اما وزارت نیرو می‌خواهد این حقابه را از سد تامین کند یعنی آب از سد رها می‌شود و بعد از مصرف کشاورزان هر مقداری که باقی ماند، سهم تالاب خواهد شد. این رهاسازی آب از چند روز پیش شروع شده است اما باید مسیر ۱۰۵ کیلومتری را طی کند که معلوم نیست چقدر از آن به تالاب برود.

مدیرکل حفاظت از تالاب‏ها و آبخیزداری کشور گفت: خوشبختانه حقابه تالاب هامون سیستان و بلوچستان در این هفته که بارش برف مناسبی در کشور افغانستان داشتیم تامین شده است. این تالاب که مساحت بیشتر آن در ایران است و تالاب پوزک که ۹۰ درصد آن در کشور افغانستان است، حقابه مناسبی را دریافت کرد‌ه‌اند. در سیلاب گذشته تقریبا ۱۰۰ درصد پوزک آبگیری شد و ۱۳۰ هکتار از هامون نیز نیاز آبی خود را به دست آورد ولی بارندگی در بخش شمالی زابل برای ما اهمیت زیادی دارد چون کانون گرد و غبار است و بیش از ۲۵ میلیمتر بارش نداشته است. ما امیدواریم سیلاب‌های افغانستان نیاز آبی این تالاب را تامین کند.

*۹۰ درصد از نیاز تالاب‏های بین‌النهرین و خوزستان آبگیری شد‌ه‌اند

وی افزود: همچنین ۹۰ درصد از نیاز تالاب‏های بین‌النهرین و خوزستان آبگیری شد‌ه‌اند و در ماه‌های اسفند و فروردین این تالاب‏ها آبگیری می‌شوند. تالاب‏هایی که در شرق و جنوب استان فارس قرار گرفته‌اند و در سال‏های گذشته کاملا خشک می‌شدند ۳۰ تا ۳۵ درصد مساحت آنها آبگیری شده‌اند اما یکی از تالاب‏هایی که در فارس شرایط خوبی ندارد تالاب پریشان است. مقایسه آن با بارش شهر کازرون وضعیت خوبی را نشان نمی‌دهد و آبگیری مناسبی نداشته است. ۳۰۰ میلیمتر در کازرون بارندگی داشتیم اما با این بارندگی هم تالاب آبگیری نشده است که این مربوط به سفره‌های آب زیرزمینی و برداشت غیرقانونی از آنهاست که تمام حجم بارندگی را جذب می‌کند.

پاسخ دادن