۵۰ درصد ظرفیت کوپه های قطار فروخته می شود

اقتصادبرتر

تقی‌زاده گفت: در کوپه هایی که به دلیل شیوع کرونا فقط ۵۰ درصد ظرفیت فروخته می‌شود، بابت هر صندلی خالی ۲۵ درصد از مسافر اخذ می‌شود البته این مصوبه مشمول کوپه‌های با ظرفیت تکمیل نخواهد بود.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۶ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از فارس، مهرداد تقی‌زاده دبیر انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی و خدمات وابسته اظهارکرد: با شیوع کرونا در کشورمان مقرر شد ناوگان ریلی با ظرفیت کمتری مسافران را سوار کنند به عنوان مثال در کوپه‌های چهار نفره فقط دو مسافر سوار می‌شوند و هزینه آن دو صندلی خالی توسط شرکت حمل‌ونقل ریلی پرداخت می‌شود که البته این موجب ضرر و زیان برای شرکت‌های ریلی است. البته خانوارهایی هم هستند که به انتخاب خود هر ۴ یا ۶ صندلی کوپه قطار را انتخاب می‌کنند و همگی در یک کوپه می‌نشینند که این از نظر مصوبه‌ها مشکلی نداشت.

دبیر انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی و خدمات وابسته افزود: حال در این شرایط برخی افراد از این فرصت استفاده غیرمناسب می‌کردند بدین ترتیب که اگر چهار نفر از اعضای یک خانواده قصد سفر داشتند، هر دو نفر جداگانه بلیت تهیه می‌کردند و در واقع ۸ صندلی را اشغال می‌کردند در حالی که هر چهار نفر می‌توانستند کنار یکدیگر باشند بنابراین ظرفیت‌های قطار به سرعت تکمیل می‌شد و صندلی خالی برای دیگر مسافران قطار باقی نمی‌ماند. در راستای اینکه انگیزه‌ای برای اخذ بلیت بدین طریق فراهم نباشد مقرر شد ۲۵ درصد هزینه هر صندلی خالی فقط در کوپه هایی که به ازای ۴ صندلی، دو مسافر می‌نشیند از مسافران دریافت شود.

وی اضافه کرد: اما در کوپه هایی که هر چهار صندلی آن تکمیل است این ۲۵ درصد از مسافر دریافت نمی‌شود و این برای افرادی که می‌توانند در قالب یک خانواده در یک کوپه باشند انگیزه ایجاد می‌کند تا ظرفیت‌های دیگر قطار را اشغال نکنند و صندلی بیشتری از قطارخالی بماند.  این مصوبه در ابتدای ماه جاری به تصویب رسید و امروز ششم بهمن ابلاغ شده است و از روزهای آینده اجرایی می‌شود.  البته مسافرانی که تا پیش از این اقدام به تهیه بلیت کرده‌اند مشمول این پرداخت این ۲۵ درصد نرخ صندلی خالی نمی‌شوند.

پاسخ دادن