۷ بانک جزو ۵۰ شرکت فعال‌ بازار سرمایه

اقتصاد برتر

 در لیست منتشر شده بورس اوراق بهادار تهران، ۷ بانک «ملت، تجارت، پاسارگاد، صادرات، پارسیان، اقتصاد نوین و انصار» در فهرست ۵۰ شرکت فعال تر تالار شیشه ای درج شده اند.

تهران- اقتصاد برتر- ۰۶ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصاد_برتر به نقل از بنکر، فهرست ۵۰ شرکت فعال تر بورس تهران در حالی برای سه ماهه دوم سال جاری به ‌روز شد که از این لیست ۴شرکت خارج و ۴ شرکت جدید اضافه شدند. همچنین در دوره جاری نمادهای «ستران،‌های وب، شفن و خودرو» از ۵۰ شرکت فعال تر بورس تهران خارج و نمادهای «نوری، افق، تیپیکو و جم پیلن» به این فهرست اضافه شدند.

*۵ شرکت فعال تر

این در حالی است که «فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ملی صنایع مس ایران، گل گهر و پالایش نفت اصفهان» پنج شرکت فعال تر بورس اوراق بهادار در تابستان سال ۹۸ بودند.

همچنین «پتروشیمی پارس، گروه مپنا، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، مخابرات ایران، چادرملو، بانک ملت، پالایش نفت تهران، گسترش نفت و گاز پارسیان، شرکت ارتباطات سیار ایران و پالایش نفت بندرعباس» در رتبه‌های ششم تا پانزدهم جدول فعال ترین شرکت‌های بورسی در سه ماهه دوم سال ۹۸ قرار دارند.

۳ بانک در بین رتبه‌های ۱۶ تا ۳۰

از سویی دیگر رتبه‌های ۱۶ تا ۳۰ نیز برای شرکت‌های « بانک پاسارگاد، بانک تجارت، سایپا، پتروشیمی جم، سرمایه گذاری غدیر، پتروشیمی نوری، توسعه معادن و فلزات، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید، سرمایه گذاری صدر تامین، فولاد خوزستان،، پتروشیمی مبین، پتروشیمی پردیس، بانک صادرات ایران، پلی پروپیلن -جم پیلن و پتروشیمی خارک» به ثبت رسیده است.

 ۳ بانک در بین رتبه‌های ۳۱ تا ۵۰

 افزون بر این، شرکت‌های «کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، پالایش نفت تبریز، فولاد خراسان، خدمات انفورماتیک، گروه پتروشیمی س. ایرانیان، سرمایه گذاری دارویی تامین، سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران، بانک پارسیان، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی، نفت سپاهان، پتروشیمی فجر، پارس خودرو، پتروشیمی شازند، بانک اقتصاد نوین، فروشگاه‌های زنجیره ای افق کوروش، بانک انصار، فولاد کاوه جنوب کیش، سیمان فارس و خوزستان و لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی» در رتبه‌های ۳۱ تا ۵۰ را به خود اختصاص داده اند.

 *معیارهای نقدشوندگی

با توجه به تجربیات بورس‌های اوراق بهادار در سطح بین الملل، شناسایی شرکت‌های ممتاز یا دارای موقعیت برتر اغلب بر پایه معیارهای نقدشوندگی سهام، میزان تاثیر گذاری شرکت بر بازار و برتری نسبت‌های مالی انجام می‌شود.

بر این اساس شناسایی شرکت‌های فعال تر در بورس اوراق بهادار تهران بر پایه ترکیبی از قدرت نقدشوندگی سهام و میزان دادوستد سهام در تالار معاملات (تعداد و ارزش سهام دادوستد شده)، تناوب دادوستد سهام در تالار معاملات (تعداد روزهای دادوستد شده و دفعات دادوستد شده) و معیار تاثیرگذاری شرکت بر بازار (میانگین تعداد سهام منتشر شده و میانگین ارزش جاری سهام شرکت در دوره بررسی) است.

براساس گزارش ایبنا، لازم به ذکر است ۵۰ نماد فعال تر بورس براساس دوره سه ماهه محاسبه شده و هر سه ماه یکبار به صورت انباشته به روز می‌شود.

*دلایل استقبال کم نظیر از نماد بانک پاسارگاد در بورس

«وپاسار» نمادی از گروه بانکی است که این روزها عجیب مورد توجه قرارگرفته و هر روز برگ برنده ای رو می کند که برای بازار سرمایه جذاب تر می شود.

این بانک جز معدود بانک های گروه خود است که زیان در صورت های مالی ندارد و از طرفی ساختار مالی این شرکت گویای شرایط مطلوب در بانک است، ذخائر کافی در صورت های مالی و تراز مثبت ارزی و ساختار مالی مستحکم جز مواردی است که بانک پاسارگاد را برای سرمایه‌گذاری جذاب تر می کند.

دلایل مثبت سهم

علی اکبر امین تفرشی عضو هیئت مدیره بانک پاسارگاد درباره علل اقبال بازار به سهام این بانک به بورس۲۴ گفت: بانک عملکرد مطلوبی دارد و جزو بانک هایی بودیم که در زمان مشکلات حاکم بر بانک ها از نظر عملکردی در شرایط مطلوبی بودیم ، همچنین اخیرا افزایش سرمایه از محل سود ناشی از عملیات ارزی را اعلام کردیم که تمام این موارد منجر شد تا سرمایه گذاران به خرید سهام بانک پاسارگاد اقبال داشته باشند.از طرفی مدت زمان طولانی نماد بانک متوقف بود که منجر شد در دورانی که بازار رشد داشت نماد تحرکی نداشته باشد ، بنابراین همین عقب بودن ارزش سهام از بازار نیز جز دلایلی است که سرمایه گذاری در نماد ما را با اقبال مواجه کرده است.

*چه شد افزایش سرمایه؟

امین تفرشی درباره افزایش سرمایه هم گفت: عملیات افزایش سرمایه در فاز اول احتیاج به مصوبه هیئت مدیره داشت که این موضوع عملیاتی شد از طرفی سود ناشی از تراز مثبت ارزی با توجه به دستور العمل ها باید به منظور افزایش سرمایه صرف می شد ، بر همین اساس موافقت اولیه بانک مرکزی برای افزایش سرمایه نیز وجود دارد و در تلاشیم تا با سرعت اقدامات لازم در راستای اخذ مجوز بانک مرکزی، اظهار نظر حسابرس و مجوز سازمان بورس را اخذ کنیم و مجمع به منظور افزایش سرمایه برگزار شود.

۶ ماهه خوبی در راه است

وی درباره عملکرد بانک هم گفت: مستندات لازم در راستای آماده سازی گزارش حسابرسی شده ارائه شده و در حال بررسی است و به زودی گزارش شش ماهه ما در کدال ارائه خواهد شد، عملکرد ما بر اساس بودجه ای که پیش بینی کرده بودیم در حرکت است و در انتظار گزارش خوبی برای شش ماهه هستیم.امین تفرشی در پایان گفت: عملکرد مطلوب بانک متاثر از برنامه‌ریزی‌های دقیق و مدیریت منابع و مصارف، کاهش قیمت تمام شده پول و ارائه خدمات و محصولات جدید در راستای توسعه بازار بوده است و در تلاشیم تا بهبود بیش از پیش عملکرد در بانک ، در راستای حفظ حقوق سهامداران و سپرده گذاران حرکت کنیم.

پاسخ دادن