آمریکا دارایی‌های بلوکه شده ایران را آزاد نکرده است

آمریکا صرفا به کره جنوبی و ژاپن اجازه داده است، پول‌های بلوکه شده ایران را به صادر کنندگانی در این دو کشور بدهد که کالای مجاز به ایران صادر کرده اند.!

تهران اقتصاد برتر ۲۴ تیر ۱۴۰۰

چند روز پیش رسانه‌ها خبر از آزادی ۱۳۰ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران نزد آمریکا دادند، مردم تصورشان این بود که این پول‌ها به ایران منتقل شده و در اختیار دولت قرار گرفته است در حالیکه از نظر آمریکا معنای آزاد شدن پول‌های ایران این است که ایران می‌تواند پول‌های بلوکه شده خود نزد ژاپن و کره جنوبی را فقط به صادر کنندگان کالای این دو کشور به ایران پرداخت کند، آن هم کالاهایی که مشمول تحریم نیست!

روز چهارشنبه وزارت امور خارجه آمریکا کنگره این کشور را مطلع کرد که معافیت‌های تازه‌ای در مورد تحریم‌های ایران در نظر گرفته است. بر اساس این معافیت، پرداخت پول‌های مسدود شده ایران در ژاپن و کره جنوبی فقط به منظور پرداخت به صادرکنندگان این دو کشور مجاز شناخته شده است.

این نامه که به امضای آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا رسیده، پرداخت به صادرکنندگانی را شامل می‌شود که قبلا اقلام غیرتحریمی به ایران ارسال کرده بودند؛ از این رو معافیت جدید به لحاظ قانونی با ماهیت تحریم‌های آمریکا در تضاد نیست. در حقیقت از نظر وزارت خارجه آمریکا، انتقال پول‌های آزاد شده به ایران مجاز نیست و ایران هنوز در همان تحریم قبلی آمریکا قرار دارد.

مجموع دارایی‌های مسدود شده ایران در این دو کشور حدود ۱۰ میلیارد دلار اعلام شده است که از این مقدار ۷ میلیارد دلار در بانک‌های کره‌ای و سه میلیارد دلار هم در ژاپن است؛ این پولها مرتبط با درآمدهای نفتی ایران است که به قبل از تحریم‌های آمریکا باز می‌گردد.

با کاهش منابع ارزی ایران به دلیل شدت یافتن تحریم‌ها، ایران مذاکراتی را برای آزادسازی پول‌های مسدود شده با این دو کشور انجام داده و در مواردی هم تهدید به اقدامات حقوقی کرده است. اسفند ۹۹ رسانه‌های کره جنوبی به نقل از مقام‌های آمریکایی گفته بودند که ایالات متحده “موافقت اصولی” خود را با آزادسازی دارایی‌های ایران در این کشور و انتقال آن از طریق کانالی مالی در سوئیس اعلام کرده است اما عملا این اتفاق نیفتاد و نتیجه ای حاصل نشد.

آمریکا بنا ندارد تا دریافت امتیازات ویژه از ایران در جریان مذاکرات وین، دارایی‌های بلوکه شده تهران را آزاد کند لذا از اهرم تحریم و بلوکه کردن دارایی‌های ایران به‌عنوان ابزاری برای گرفتن امتیازات بیشتر از ایران استفاده می‌کند. برخلاف ترامپ جمهوریخواه، دولت دمکرات بایدن به روش‌های نرم این تصمیم دولت آمریکا را اجرا می‌کند. 

پاسخ دادن