برداشت‌های غیرمجاز مانع رسیدن آب برای آشامیدن می شود

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در صفحه اینستاگرام خود نوشت: برداشت آب با پمپ های غیر مجاز مانع رسیدن آب حتی برای بخش شرب می شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ تیر ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا،  قاسم تقی زاده خامسی  نوشت: حق آبه محیط زیست وتامین آب شرب از مخازن سدها اولویت نخست است. اما درمسیر رودخانه ها کشت های غیرقانونی با برداشت آب توسط پمپ های بدون مجوز مانع رسیدن آب حتی برای آشامیدن می شوند. رها سازی آب از سد کرخه برای شرب با اینکه چندروزی افزایش یافته است اما کشت ۷۰ هزار  هکتار شلتوک به صورت غیر قانونی در مسیر  ۳۰۰ کیلومتری تا مقصد، همه آب را می بلعد و مردم فریاد العطش دارند.

تقی زاده خامسی افزود: تیم های قانونی جلوگیری از این اقدام های غیرقانونی هم حریف نمی شوند. تخصیص آب برای مصارف مختلف در استان ها براساس موجودی آب دز مخازن سدها صورت می گیرد.ذکر این نکته ضروری است که بارندگی در سال جاری بیش از ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و کاهش مصارف در همه بخش ها بجز آب شرب انجام می گیرد. براساس بررسی‌های صورت گرفته  همه حوضه‌های آبی خوزستان دچار تنش آبی هستند و همین موضوع کشت تابستانه در خوزستان را با محدودیت‌های زیادی همراه کرده است.

پاسخ دادن