بورس منتظر تیم اقتصادی جدید دولت

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، بازار سرمایه روز شنبه ۲۹ خرداد با احتیاط عمل می‌کند و منتظر تیم اقتصادی دولت جدید است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

پیش بینی تحلیلگران این است که با برگزاری موفقیت آمیز انتخابات ریاست جمهوری، بورس در هفته جاری با نوسانات اندکی مواجه خواهد بود و منتظر معرفی تیم اقتصادی در دولت جدید است. لذا وضعیت این هفته بورس با بررسی آخرین وضعیت متغیرهای داخلی و خارجی با نوسانات محدود تا زمان معرفی گروه اقتصادی رئیس جمهور آینده مواجه خواهد بود.

بازار سهام در حالی آخرین روزهای خرداد و روزهای آغازین تیر را با شاخص ۱٫۱۴ میلیون واحدی شروع می‌کند که کارگزاری‌ها شرایط روزهای قبل و آینده را به این شرح اعلام می‌کنند. بازار در هفته گذشته رفته رفته به تعادل نزدیک شد و سهامداران از صف نشینی فاصله گرفتند و علیرغم نوسانات در روند کاهش صف‌های فروش مشهود بود. رشد نسبی نرخ ارز و نزدیکی به انتخابات که یکی از ابهامات چند ماه اخیر بازار بود و البته انتظار گزارش‌ها از دلایل توجه به بازار بود.

در بازارهای جهانی، رشد قابل توجه در شاخص دلار پس از تغییر لحن فدرال رزو در بیان چشم انداز اقتصادی آمریکا بازارهای جهانی را با تلاطم‌های منفی همراه کرد. افت فلزات و بازارهای سهام از مهمترین تحولات روزهای اخیر بود که به نظر می‌رسد پس از رشدهای پی در پی با چاشنی تورمی، باید چشم به رفتار تصمیم گیرندگان در فدرال رزرو داشته باشند. نفت نیز همچنان روند با ثبات تری را تجربه می‌کند.

در بازار ارز اما رشد شاخص دلار در بازارهای جهانی نرخ برابری را متاثر کرد و در بازار داخل نیز رشد نسبی قیمت با چاشنی اخبار مذاکرات همراه بود.

به نظر می‌رسد بازار واکنش چندان زیادی به نتایج انتخابات نداشته باشد و تا مشخص شدن گروه اقتصادی پیروز انتخابات و رویه‌های احتمالی، نوسانات محدودی را تجریه کند و همچنان تحولات در مذاکرات تاثیر بیشتری را بر روند قیمت داشته باشد.

با این اوصاف در بازار سهام، گزارش عملکرد اکثر گروه ها، تکمیل شده و رفته رفته باید شاهد توقف نمادها به منظور برگزاری مجامع بود. به نظر می‌رسد نتایج انتخابات در صورت تعیین تکلیف در مرحله اول، اثرات مقطعی بر بازار داشته باشد و همچنان رصد متغیرهای بنیادی جایگاه ویژه ای را در سرمایه گذاری در بازار خواهد داشت. افت جهانی‌ها در صورت ثبات در نرخ ارز می‌تواند پس از فروکش کردن اثرات انتخابات بر بازار تاثیر گذار باشد و همچنان اخبار برجامی نیز بر بازار تاثیر گذار خواهد بود.

پاسخ دادن