تاخیر ۵۰ روزه در بارگیری نهاده های دامی

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران با اشاره به تاخیر ۵۰ روزه در بارگیری نهاده های دامی، اظهار داشت: واردات یونجه به کشور صرفه اقتصادی ندارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ آبان ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از مهر، سید احمد مقدسی با اشاره به اینکه سهمیه مهرماه نهاده‌های دامی به طور کامل تخصیص داده شده و دامداران نیز خرید آن را انجام داده‌اند، گفت: متأسفانه با وجود اینکه هم اکنون در روزهای پایانی آبان ماه هستیم هنوز بارگیری این نهاده‌ها انجام نشده است. وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده که ارز این نهاده‌ها تأمین شده و تخصیص یافته است و زمانی هم که از طرف وزارتخانه با شرکت‌های واردکننده تماس گرفته می‌شود آنها می‌گویند بارگیری در حال انجام است اما وقتی گاوداران با شرکت تماس می‌گیرند اولاً که به سختی جواب تولیدکنندگان را می‌دهند و بعد می‌گویند ارز دریافت نشده و به همین دلیل بارگیری نمی‌شود و ما نمی‌دانیم که اسم این کار را چه بگذاریم؟

مقدسی اضافه کرد: محموله‌ای که تولیدکننده آن را ١٠ مهر خریداری کرده امروز که ٢٨ آبان است هنوز بارگیری نشده و به دست او نرسیده است. برای واردات یونجه ارز ۴٢٠٠ تومانی تعلق نمی‌گیرد چرا که دولت در تأمین ارز همین نهاده‌های اصلی نیز مشکل دارد و با ارز نیمایی و آزاد نیز واردات آن صرفه اقتصادی ندارد که کسی بخواهد یونجه وارد کند. امسال به دلیل شرایط خشکسالی وضعیت تولید و تأمین یونجه و کلش بسیار اسف بار بوده‌، به دلیل کمبود این محصولات قیمت آنها نیز به شدت افزایش داشته به طوری که قیمت یونجه از ٢٠٠٠ تومان در سال گذشته به ۶٠٠٠ تومان سرخرمن رسید و الان نیز قیمت آن ٧۵٠٠ تومان در هر کیلوگرم است همچنین قیمت کلش از ٨٠٠ تومان در سال قبل به ۴٠٠٠ تومان سر خرمن و ۵٣٠٠ هزار تومان در حال حاضر رسیده است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران با اشاره به اینکه هفته گذشته خرید حمایتی دام توسط وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شد، افزود: بر این اساس شرکت پشتیبانی امور دام موظف است هر کیلوگرم گوساله نر را کیلویی ۵٩ هزار تومان و گوسفند نر را ۶٢ هزار تومان خریداری کند که بعد از ابلاغ وزیر این خرید شروع شده و می‌تواند بر شرایط تأثیر گذار باشد چون وقتی دام‌های نر مازاد از جمعیت گله حذف می‌شود میزان نیاز به نهاده و علوفه نیز کاهش می‌یابد و به این ترتیب تولیدکننده تحت فشار مضاعف قرار نمی‌گیرد.

پاسخ دادن