تسهیلات جدید گمرک برای واردکنندگان کالاهای اساسی

اقتصاد برتر

بنا به گفته معاون فنی گمرک، یکی ازتسهیلات ارائه شده، ترخیص نسیه نهاده‌های تولید و کالاهای اساسی است که صاحبان کالا را قادر می‌کند قسمتی از مواد اولیه خود را بدون پرداخت حقوق ورودی ترخیص کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ مهر ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از صدا و سیما، مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک گفت: یکی از مواردی که در امر ترخیص کالاهای وارده از گمرک به ویژه نهاده‌های تولید، ایستایی ایجاد می‌کرد، عدم تمکن واحدهای تولیدی برای پرداخت حقوق ورودی بود که گمرک ایران در این خصوص، اجازه داد صاحبان کالا نسبت به تودیع ضمانت نامه بانکی معتبر به جای پرداخت نقدی حقوق ورودی اقدام کنند. از دیگر تسهیلات ارائه شده از سوی گمرک، ترخیص نسیه نهاده‌های تولید و کالاهای اساسی است که صاحبان کالا را قادر می‌کند قسمتی از مواد اولیه واحد تولیدی خود را بدون پرداخت حقوق ورودی از گمرک ترخیص کنند.

ارونقی تصریح کرد: گمرک ایران در تسهیلات جدید، قصد دارد مرحله پرداخت حقوق ورودی را از مرحله اظهار کالا به مرحله صدور پروانه گمرک انتقال دهد که این موضوع ظرف چند روز آتی اجرایی می‌شود. با این وصف، همه واردکنندگان قادر خواهند بود ضمن اظهار و انجام تشریفات گمرکی کالاهای خود، از این فرصت، برای تودیع حقوق ورودی کالاهای اظهار شده استفاده کنند. همچنین ظرف چند روز آتی اظهارنامه همه کالاهای اساسی از جمله گندم، نهاده‌های دامی، روغن خام و دانه‌های روغنی در مسیر سبز قرار خواهد گرفت تا کل ایستایی‌های موجود در این زمینه از بین رفته و این کالاهای ضروری در حداقل زمان ممکن از گمرک ترخیص شوند.

پاسخ دادن