رشد منفی صادرات آلمان در ۷ سال گذشته

صادرات آلمان در سال ۲۰۲۰ بیش از ۹ درصد کاهش یافت. این روند منفی از سال ۲۰۱۳ تاکنون سابقه نداشته است. واردات این کشور هم کاهش چشمگیری داشت.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۲ بهمن ۹۹

بحران کرونا اقتصاد آلمان را زیر فشار شدیدی گذاشته است. بر أساس داده‌های اداره آمار فدرال صادرات غول اقتصادی اروپا در سال گذشته میلادی ۳/ ۹ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ بوده و به یک هزار و ۲۰۵ میلیارد یورو رسیده است.

به این ترتیب برای نخستین بار از سال ۲۰۱۳ صادرات آلمان رشد منفی داشته است. تنها در سه ماهه نخست سال جاری میلادی میزان صادرات آلمان ۳۲۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون یورو اعلام شد که نسبت به مدت‌زمان مشابه در سال ۲۰۱۹ کاهشی ۳/ ۳ درصدی به‌شمار می‌رود. رکورد منفی صادرات این کشور در ۲۰۰۹، سال بحران اقتصادی جهانی، بود که رشد منفی آن ۴/ ۱۸ درصد اعلام شد.

واردات آلمان در سال گذشته میلادی یک‌ هزار و ۲۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو بوده که نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۱/ ۷ درصد کاهش داشته و حتی نسبت به سال ۲۰۰۹ هم افت کرده است.

محدودیت‌های کرونایی در اوایل موج نخست، یعنی در مارس و آوریل ۲۰۲۰، بیشترین ضربه را به اقتصاد این کشور زد.

در این بازه زمانی بسته‌ شدن موقت مرزها، اخلال در تدارکات و قطع زنجیره‌های تأمین سرعت صادرات آلمان را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

در ماه‌های بعد تجارت خارجی این کشور به تدریج نفس تازه کرد اما برای جبران زیان‌های ماه‌های پیش کافی نبود.

کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که رشد صادرات در سال جاری مثبت خواهد بود، زیرا به گفته کارشناسان از شدت بحران کرونا کاسته خواهد شد و علاوه بر این، رشد اقتصادی شریکان مهم تجاری آلمان مثبت ارزیابی شده است.

به عنوان نمونه، رشد اقتصادی چین که بزرگ‌ترین خریدار کالاهای آلمانی به‌شمار می‌رود حدود ۵/ ۸ درصد برآورد شده است.

پاسخ دادن