رکورد شکنی قیمت بیت کوین

تصمیم «تسلا» باعث شد که قیمت بیت‌کوین بیش از ۱۰ درصد جهش کرده و به ۴۵ هزار دلار افزایش یابد.

تصمیم شرکت «تسلا» باعث جهش قیمت بیت‌کوین شد؛

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بازار، با استناد به داده‌های «کوین دسک»، قیمت بیت‌کوین به سطح حداکثر تاریخی خود رسید و از مرز ۴۵ هزار دلار گذشت. افزایش قیمت بیت‌کوین تا نیمه شب ۹ فرویه (سه شنبه) نزدیک به ۱۶ درصد بود. قیمت این ارز دیجیتالی ۴۵۳۷۳ دلار اعلام شد. شرکت «تسلا» اعلام کرد حدود ۱.۵ میلیارد دلار در ارز مجازی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده است و در آینده نزدیک پول خرید خودرو و سایر محصولات خود را با این ارز دیجیتال می‌پذیرد.

ایلان ماسک، مدیرعامل «تسلا» در هفته‌های اخیر از سرمایه‌گذاری در کالاهای مصرفی دفاع کرده و باعث افزایش بهای ارزهای دیجیتال و سهام فروشگاه زنجیره‌ای بازی‌های کامپیوتری «گیم استاپ» شده است. او چندی پیش گفت که بیت‌کوین در آستانه تبدیل شدن به یک ارز مورد اعتماد برای سرمایه‌گذاران است. علاوه بر آن، ایلان ماسک در هفته‌های اخیر از سایر ارزهای دیجیتال نیز حمایت کرده است.

بیت‌کوین (Bitcoin) یک رمزارز و یک نظام پرداخت جهانی با کارکردهای مشابه پول بی‌پشتوانه است، اما از نظر حقوقی هنوز هیچ کشوری آن را به عنوان پول قانونی به رسمیت نشناخته‌است. از نظر فنی بیت‌کوین نخستین پول دیجیتال نامتمرکز است، چرا که بدون بانک مرکزی یا مسئول مرکزی کار می‌کند. این شبکه همتابه‌همتا است و تراکنش‌ها مستقیماً و بدون واسطه بین کاربران انجام می‌شود.

در چند سال گذشته ارزش بیت‌کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار آمریکا به چندهزار دلار افزایش یافته‌است. شمار شرکت‌های خدماتی و تاجرانی که بیت‌کوین می‌پذیرند نیز در حال افزایش است. هیچ‌کس مالک شبکه بیت‌کوین نیست و مانند ایمیل، کاربران بیت‌کوین هستند که آن را کنترل می‌کنند. کاربردهای بیت‌کوین در هیچ‌کدام از دیگر سامانه‌های پرداخت یافتنی نیست.

پاسخ دادن