زمین لرزه ۷٫۱ ریشتری مکزیک ۲۴۰ قربانی گرفت

شمار قربانیان زمین لرزه ۷.۱ ریشتری مکزیک که روز سه شنبه در نواحی مرکزی و جنوبی این کشور روی داد از مرز ۲۴۰ نفر گذشت.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۹ شهریور ۹۶

به گزارش یورو نیوز،شمار قربانیان زمین لرزه ۷.۱ ریشتری مکزیک که روز سه شنبه در نواحی مرکزی و جنوبی این کشور روی داد از مرز ۲۴۰ نفر گذشت. مرکز این زمین لرزه در حدود ۱۲۰ کیلومتری مکزیکوسیتی، پایتخت، و در عمق ۵۱ کیلومتری زمین گزارش شده است.

علاوه بر ایالت مکزیک، وسعت و میزان خرابی ها در دو ایالت مورلوس و پوئبلا در جنوب مکزیک نیز گسترده است. فرو ریختن ساختمانها در ایالت مورلوس دستکم ۵۵ کشته و در پوئبلا دستکم ۳۲ کشته بر جای گذاشته است.

تنها در شهر مکزیکوسیتی حدود ۳۰ ساختمان فرو ریخته است. ارتش برای کمک فراخوانده شده است و بنا بر اعلام شهردار مکزیکوسیتی، تیم‌های امداد و نجات در ۴۴ منطقه در کنار داوطلبان در حال آوار برداری و در جستجوی ناپدیدشدگان هستند.

از جمله بناهای تخریب شده در پایتخت، یک مدرسه است که در اثر فروریختن آن، دستکم یک معلم و هشت دانش آموز کشته شدند. عملیات نجات دیگر دآنش آموزان همچنان ادامه دارد.

برق و خطوط ارتباطات تلفنی در برخی از نقاط پایتخت قطع شده است و مقامات به شهروندان هشدار داده‌اند که در خیابان‌ها سیگار نکشند زیرا ممکن است لوله‌های گاز نیز تخریب شده باشند.

مدارس ایالت مکزیک روز چهارشنبه تعطیل و استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی رایگان است تا امکان جابجایی ساکنان در این شرایط بحرانی آسان تر باشد.

مکزیک از کشورهای زلزله‌خیز است. زمین لرزۀ روز سه شنبه در ساعت ۱۳:۱۴ دقیقه به وقت محلی و همزمان با برگزاری مانورهای آمادگی در مقابل زلزله، به مناسبت سی و دومین سالگرد وقوع زمین لرزه مرگبار دیگری در این کشور روی داد. زمین لرزه قدرتمند سال ۱۹۸۵ میلادی بیش از ۱۰ هزار کشته بر جای گذاشته بود.

به گزارش رسانه‌ها، روز سه شنبه با نمایان شدن علائم زلزله، زنگهای خطر به صدا درآمده اند اما بسیاری از مردم فکر کرده اند که صدای زنگها نیز بخشی از تمرینات برای آمادگی در مقابل زلزله است.

پیش از این در اوایل ماه جاری میلادی زمین لرزه دیگری با قدرت ۸.۱ در مقیاس ریشتر در جنوب این کشور روی داد و بیش از ۹۰ کشته بر جای گذاشت.

واکنش‌های بین المللی

قاسمی با خانواده قربانیان زلزله در مکزیک همدردی کرد

در پی وقاع زلزله در مکزیک، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با خانواده قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.
بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه ضمن ابراز تاسف از وقوع زلزله در مکزیک که منجر به کشته و زخمی شدن صدها تن شد، با خانواده قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.

در پی وقوع این زمین لرزه، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در پیامهای توییتری به ابراز همدردی با مردم مکزیک پرداختند.

لوئیس گییرمو سولیس، رئیس جمهور کاستاریکا نیز که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می برد، همبستگی خود را با مردم این کشور اعلام کرد.

ابرازهمدردی رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک با زلزله زدگان مکزیک

رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک با زلزله زدگان مکزیک ابراز همدردی کرد و گفت: اولویت مقامات مکزیک باید رسیدگی به زلزله زدگان باشد نه برگزاری رقابت ورزشی.

سایت کمیته ملی پارالمپیک، روز سه شنبه زلزله ای به بزرگی ۷/۱ ریشتر باعث ویرانی بخش هایی از شهر مکزیکوسیتی شد ضمن اینکه طبق اعلام مقامات محلی تا بدین لحظه ۲۰۰ نفر جان خود را در این حادثه تراژیک از دست داده اند.

 

«اندرو پارسونز» در خصوص وقوع این زلزله در گفتگو با سایت کمیته بین المللی پارالمپیک اظهار داشت: در حال حاضر تمام فکر و ذکر ما معطوف به زلزله هولناک مکزیکوسیتی است و با مردم مکزیک ابراز همدردی می کنیم. مرگ تراژیک مردم مکزیک و نیز از بین رفتن بخش هایی از این شهر، بسیار موجب ناراحتی قلبی ماست و با بازماندگان این حادثه از صمیم قلب ابراز همدردی می کنیم.

وی افزود: در نتیجه این حادثه غمبار، ما همگی بر این باوریم که تمرکز فعلی مقامات مکزیکی باید بر روی بازسازی و بهبود اوضاع این کشور باشد و نه برگزاری دو رویداد ورزشی. بنابراین با کمیته برگزارکننده این رقابت ها توافق کردیم که این دو رویداد را به تعویق بیندازیم.

رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک در پایان گفت: می دانم که تعویق این رقابت ها خبر ناامیدکننده ای برای ورزشکاران است اما در حال حاضر در شرایط ویژه ای قرار داریم و این بهترین کاری است که در زمان ممکن می توانیم انجام دهیم.

اندرو پارسونز در پایان گفت: به زودی بررسی خواهند کرد که چطور می توانند این رقابت ها را در نزدیک ترین زمان ممکن برگزار کنند و یا شهری جایگزین را برای میزبانی این دو رویداد معرفی کنند.

زلزله مکزیک رقابتهای جهانی وزنه‌برداری و شنا معلولان را لغو کرد

زلزله ۷.۱ ریشتری در مکزیک برگزاری رقابت های جهانی پاراوزنه برداری و پاراشنا در این کشور را به تعویق انداخت.
به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از سایت کمیته ملی پارالمپیک، این رقابت ها قرار بود در تاریخ ۳۰ سپتامبر تا ۶ اکتبر (۸ تا ۱۴ مهر) برگزار شود. این نخستین بار در تاریخ کمیته بین المللی پارالمپیک است که برگزاری یک رقابت بین المللی به تعویق می افتد.

قرار بود ۳۶۰ پاراوزنه بردار از ۶۵ کشور جهان و ۵۵۰ شناگر از ۶۰ کشور در این رقابت ها حضور پیدا کنند.

طبق اعلام کمیته ملی پارالمپیک مکزیک، دو سالن برگزاری این رقابت ها تحت عناوین «خوان د لا باررا الیمپیک جیمنازیوم» و «فرانسیسکو مارکز الیمپیک» تنها آسیبی جزیی دیده اند.

کمیته بین المللی پارالمپیک همچنین اعلام کرد آن دسته از ورزشکاران و تیم هایی که چند روز زودتر برای برپایی اردوهای آماده سازی راهی مکزیک شده اند در صحت و سلامت به سر می برند.

پاسخ دادن