صعود تعداد داوطلبان کنکور ارشد با تعویق‌های مکرر!

فرصت مجدد ثبت نام کنکور ارشد ۹۹ در بهمن ماه

با تعویق‌های مکرر و امکان ثبت‌نام‌های مجدد شاهد افزایش ۷۷هزار نفری تعداد شرکت کنندگان کنکور ارشد ۹۹ نسبت به سال گذشته هستیم.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ تیر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر با تعویق‌های مکرر و امکان ثبت‌نام‌های مجدد شاهد افزایش ۷۷هزار نفری تعداد شرکت کنندگان کنکور ارشد ۹۹ نسبت به سال گذشته هستیم. البته این بسیار خوب است که تعداد زیادی در کشور به دنبال کسب علم باشند؛ اما تصور کنید در صورت عدم برگزاری کنکور ارشد ۹۹، چه اجحافی در حق داوطلبان امسال و سال بعد و حتی سال‌های بعد از آن صورت خواهد گرفت!

تعداد داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد در سال‌های اخیر همواره روندی کاهشی داشته است. اما پس از چند سال، تعداد داوطلبان این آزمون در سال جاری افزایش یافت.

روند نزولی ثبت نام کنکور ارشد در سال‌های اخیر
تا پیش از سال ۱۳۹۶، آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد به صورت مستقل از یکدیگر برگزار میشد. تعداد شرکت‌کنندگان کنکور کارشناسی ارشد سراسری از سال ۹۳ تا ۹۵ به شرح جدول زیر است که روندی نزولی داشته؛ به طوری که در سال ۹۵ تعداد داوطلبان حدود ۱۸۷هزار نفر کمتر از سال پیش از آن بود.تعداد داوطلبان کنکور ارشد 99

از سال ۱۳۹۶، آزمون کارشناسی ارشد سراسری و دانشگاه آزاد اسلامی ادغام شد. بنابراین همه داوطلبان کنکور ارشد اعم از سراسری و آزاد ملزم به ثبت نام در سایت سازمان سنجش و شرکت در کنکور ارشد وزارت علوم بودند. به همین علت آمار کلی ثبت نام در آن سال افزایش حدود ۱۷۰هزار نفری داشت و تعداد شرکت کنندگان کنکور ارشد ۹۶ به ۸۷۸هزار و ۳۸۸ نفر رسید.

اما روند نزولی تعداد داوطلبان آزمون ارشد از سال ۹۷ مجدداً آغاز شد. در جدول زیر می‌توانید تعداد داوطلبان کنکور سه سال اخیر را مشاهده کنید.تعداد داوطلبان کنکور ارشد 99-1

تعداد شرکت کنندگان کنکور کارشناسی ارشد ۹۹
در سال ۹۹، سازمان سنجش همانند سال‌های اخیر علاوه بر مهلت ثبت نام کنکور ارشد در آذر ماه، در بهمن ماه نیز فرصت مجددی برای ثبت نام جاماندگان کنکور ارشد در نظر گرفت.
در مهلت اصلی ثبت نام از ۱۶ تا ۲۸ آذرماه ۱۳۹۸، تعداد ثبت نام کنندگان ۴۸۱هزار و ۷۷ نفر اعلام شد و از ۱۴ تا ۱۶ بهمن ماه نیز ۴۹هزار و ۶۴۸ نفر به تعداد داوطلبان آزمون ارشد ۱۳۹۹ اضافه شد. بنابراین، اگر آزمون کارشناسی ارشد در زمان مقرر برگزار می‌شد، همچنان شاهد سیر نزولی شرکت کنندگان با حضور ۵۳۰هزار و ۷۲۵ داوطلب بودیم.

اما کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ فرآیند عجیبی را طی کرد. تعویق‌های مکرر، دو بار مهلت ثبت نام و ویرایش اطلاعات ثبت نامی را به ارمغان آورد. در این دو فرصت مجدد، بیش از ۱۶۱ هزار نفر به تعداد داوطلبان افزوده شد؛ به نحوی که آمار نهایی شرکت کنندگان کنکور ارشد ۹۹ به ۶۹۱هزار و ۹۶۸ نفر رسید.تعداد داوطلبان کنکور ارشد 99

نکته قابل توجه اینجاست که علیرغم اعلام سازمان سنجش مبنی بر اتمام مهلت ثبت نام در ۲۷ اردیبهشت ماه، سامانه ثبت نام همچنان فعال بود و قاعدتاً این آمار همچنان افزایش داشته است.

بدین ترتیب، پس از چندین سال به لطف کرونا(!) تعداد داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد روند صعودی را به خود دید. از آن جا که احتمال افزایش جدی در ظرفیت کنکور کارشناسی چندان زیاد نیست، به نظر می‌رسد رقابت در کنکور امسال جدی‌تر از سال‌های گذشته باشد.

پاسخ دادن