عبدالله برای دیدار با طالبان عازم قطر شد

Abdullah Abdullah, center, chairman of Afghanistan's High Council for National Reconciliation, arrives wit his delegation for the opening session of the peace talks between the Afghan government and the Taliban in Doha, Qatar, Saturday, Sept. 12, 2020. (AP Photo/Hussein Sayed)

عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحه افغانستان در رأس یک هیات سیاسی افغانستان برای دیدار با طالبان عازم قطر شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ تیر ۱۴۰۰

«عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان در رأس هیأتی ارشد از سیاسیون این کشور لحظاتی پیش کابل را برای دیدار با طالبان در قطر ترک کرد.

کریم خلیلی معاون سابق ریاست جمهوری، عطامحمد نور والی سابق بلخ، سید منصور سعادت نادری، وزیر دولت در امور صلح، معصوم استانکزی، رئیس تیم مذاکره افغانستان، باتور دوستم و فاطمه گیلانی از اعضای هیأت مذاکره‌کننده دولت، سلام رحیمی، مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان و شمار دیگری از چهره‌های سیاسی عضو این هیأت هستند.

عبدالله نیز پیش از ترک کابل به خبرنگاران گفت که شمار دیگری از سیاسیون نیز در قطر حضور دارند و شمار دیگری نیز قرار است به آنها در دوحه ملحق شوند اما اسامی این افراد را اعلام نکرد.

رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان همچنین تاکید کرد که هیأت اعزامی به دوحه با صلاحیت کامل و به نمایندگی از جمهوری اسلامی افغانستان به قطر می‌رود و ابراز امیدواری کرد که دیدار با طالبان نتایج خوبی را در پی داشته باشد.

عبدالله خطاب به طالبان نیز گفت که نتیجه صلح از دست به دست شدن شهرستان‌ها بدست نمی‌آید، بلکه نتیجه صلح از میز مذاکرات به دست خواهد آمد.

این سفر درحالی صورت می‌گیرد که به گفته «نادر نادری» سخنگوی تیم مذاکراتی افغانستان، طالبان برای پذیرش آتش‌بس ۳ ماهه خواستار آزادی ۷ هزار زندانی خود و حذف سران این گروه از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل شده است.

درحالیکه دستورکار سفر هیأت سیاسی افغانستان به قطر مشخص نیست، «احمد سعیدی» کارشناس افغان می‌گوید که مسأله تقسیم قدرت در نظام آینده افغانستان و ایجاد دولت موقت احتمالاً بخشی از مذاکرات سران افغانستان با طالبان در دوحه خواهد بود.

وی افزود، رئیس جمهور افغانستان مخالفت صلاحیت داشتن این هیأت برای تصمیم‌گیری درباره مسائل مورد بحث با طالبان است و برای تعویق این نشست تلاش می‌کرد.

پاسخ دادن