واکنش آلمان به خروج ترامپ از “معاهده آسمان‌های باز”

واکنش آلمان به خروج ترامپ از

وزیر امور خارجه #آلمان دلایل #ترامپ برای خروج از معاهده مهم بین‌المللی “آسمان‌های باز” را موجه ندانسته و از تلاش‌های کشورش برای منصرف کردن #آمریکا از این تصمیم خود خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲ خرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفته است از یک پیمان نظامی مهم دیگر خارج شود. بنا بر اعلام مقامات ارشد دولت او، قرار است واشنگتن فردا جمعه، خارج شدن این کشور از پیمان «آسمان‌های باز» را به اطلاع روسیه برساند.

این پیمان که سه دهه پیش از این منعقد شده، به ۳۴ کشور عضو اجازه می‌دهد تا با هواپیماهای جاسوسی و تجسسی بر فراز قلمرو یکدیگر پرواز کرده و به این ترتیب اطمینان حاصل کنند که دیگران در حال آماده شدن برای اقدام نظامی نیستند.

ترامپ برای خروج از معاهده «آسمان‌های باز» این احتمال را که او به‌زودی از یکی دیگر از مهمترین معاهده‌های نظامی دوجانبۀ باقی مانده با روسیه یعنی پیمان کاهش تسلیحات هسته‌ای موسوم به «نیو استارت» نیز خارج خواهد شد، تقویت می‌کند. تاریخ انقضای پیمان «نیو استارت» که شمار موشک‌های هسته‌ای ایالات متحده و روسیه مستقر در هر کشور را به ۱۵۵۰ موشک محدود می‌کند، تنها چند هفته پس از آغاز دور جدید ریاست جمهوری در آمریکا است.

دولت آمریکا در ادامه روند خروج از معاهدات بین المللی و زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی به متحدان خود اعلام کرده است که قصد دارد به زودی از “معاهده آسمان های باز” هم خارج شود.

دولت ترامپ از مدت‌ها قبل به بهانه اینکه روسیه تعهدات خود در معاهده آسمان‌های باز را نقض می‌کند، مقدمه‌چینی برای خروج از این توافق را آغاز کرده است.

معاهده آسمان‌های باز در سال ۱۹۹۲ در هلسینکی فنلاند به امضا رسید و اجرای آن از ابتدای سال ۲۰۰۲ میلادی آغاز شد. ۳۵ کشوری که تاکنون این معاهده را امضا کرده‌اند، متعهد هستند که اجازه پروازهای شناسایی و تجسسی غیرمسلح را بر فراز خاک خود به دیگر کشورهای عضو این معاهده بدهند.

کشورهای عضو معاهده آسمان‌های باز می‌گویند هدف امضای چنین معاهده‌ای این بوده است که فعالیت‌های نظامی با شفافیت بیشتری دنبال شود و کشورهای عضو معاهده درک متقابل بیشتری از فعالیت‌های نظامی یکدیگر داشته باشند.

دولت ترامپ پیش از این نیز از چندین معاهده و توافق بین‌المللی حساس از جمله برجام و پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج شده است.

به نوشته روزنامه “تاگس اشپیگل” آلمان، حالا برلین می خواهد از خروج آمریکا از این معاهده نظامی مهم بین المللی برای کنترل تسلیحات جلوگیری کند.

“هایکو ماس”، وزیر امور خارجه آلمان درباره اعلام آمریکا برای خروج از این معاهده مهم بین المللی ابراز تاسف کرده است.

وی شب گذشته در سخنانی اعلام کرد که این تصمیم دولت آمریکا بعد از ۶ ماه اجرایی خواهد شد.

ماس افزود: در این مدت ما با همتایان هم عقیده خود به صورت فشرده در این راستا کار خواهیم کرد که دولت آمریکا این تصمیم خود را مورد بازنگری قرار دهد.

توافق آسمان های باز به امضاکنندگان آن اجازه می دهد هر ساله چندین پرواز شناسایی را در قلمرو هوایی طرف قراردادهای خود انجام دهند.

مقامات آمریکایی مدتهاست از این موضوع شکایت دارند که مسکو برخلاف تعهدش در پیمان «آسمان‌های باز» اجازۀ پرواز تجسسی بر فراز منطقه‌ای را که گفته می‌شود روسیه در حال استقرار سلاح‌های هسته‌ای قابل دستیابی به غرب اروپا، همچنین اجازه پرواز بر فراز مناطقی که در آنجا تمرینات نظامی در حال انجام است را نمی‌دهد.

در مقابل، بر اساس برخی گزارش‌های محرمانه، پنتاگون و برخی آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا ادعا کرده‌اند که روس‌ها بارها اقدام به پرواز بر فراز خاک آمریکا کرده‌اند تا از زیرساخت‌های حیاتی که می‌تواند هدف حملات سایبری قرار بگیرد، نقشه برداری کنند.

مقامات آمریکا همچنین می‌گویند که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ میلادی از انجام یکی از پروازهای روسیه بر فراز املاکش خشمگین شده است.

تصمیم آمریکا برای خروج از پیمان «آسمان‌های باز» نگرانی متحدان اروپایی او را در پی داشته است. اگرچه آنها همچنان در این توافق باقی خواهند ماند اما هشدار داده‌اند که با خروج واشنگتن، روسیه برای انجام پروازهای نظارتی توسط متحدان از روپایی «آسمان‌های باز» بویژه در منطقه بالتیک محدودیت‌های بیشتری قائل خواهد شد.

این سومین بار است که دونالد ترامپ از یک توافق مهم کنترل تسلیحات خارج می‌شود. او دو سال پیش از توافق هسته‌ای امضا شده با ایران خارج شد و سال گذشته نیز پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه را ترک کرد.

پاسخ دادن