پیش بینی بازار طلا در سال ۹۸

طلا
اقتصادبرتر

در ادامه تحلیل‌ها و پیش‌بینی بازارهای مالی در سال ۱۳۹۸ ، پیش‌بینی ۳۶ نهاد مالی بین‌المللی را برای اونس طلا در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ گردآوری شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، در ادامه تحلیل‌ها و پیش‌بینی بازارهای مالی در سال ۱۳۹۸ ، پیش‌بینی ۳۶ نهاد مالی بین‌المللی را برای اونس طلا در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ گردآوری کرده‌ام. همانطور که در تصویر می‌بینید قریب به اتفاق این موسسات (موارد استثنا با رنگ قرمز مشخص شده است)، قیمت اونس طلا در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ را صعودی پیش‌بینی کرده‌اند (تنها یک! موسسه قیمت اونس را نزولی پیش‌بینی کرده است).

این پیش‌بینی‌ها با توجه به شواهد و قرائن از اقتصاد جهانی سازگار است و به نظر می‌رسد سایه رکود مجددا به اقتصاد آمریکا، اروپا و آسیای شرقی بازگشته. طلا در همه جای دنیا به عنوان یک فلز قابل اتکا در برابر رکودهای اقتصادی عمل می‎کند و سرمایه‌گذاران جهت حفظ ارزش دارایی‌های خود تقاضای طلا را افزایش می‌دهند و بطبع قیمت اونس طلا در این دوران افزایش می‌یابد. پیش­بینی‌ها از اونس جهانی نشان می‌دهد که قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ به طور متوسط به ۱۳۵۵ دلار در هر اونس خواهد رسید. این در حالی است که برخی موسسات، قیمت این فلز زرد را تا ۱۵۵۰ دلار در هر اونس پیش‌بینی نموده‌اند.

می‌دانیم که قیمت سکه بهار آزادی نیز تابعی از قیمت اونس جهانی و قیمت دلار است. در پست‌های قبل اشاره کردیم که قیمت دلار نیز در سال ۱۳۹۸ صعودی است و سناریوهای ممکن را ارائه کردیم. حال اگر مطابق این پیش‌بینی‌ها قیمت اونس طلا و دلار در سال ۱۳۹۸ را افزایشی در نظر بگیریم، می‌توان سناریوهای ممکن برای قیمت سکه تمام بهار آزادی را نیز ارائه نمود. بر اساس سناریوهای محتمل‌تر، انتظار داریم بازده سکه تمام بهار آزادی در سال ۱۳۹۸ بین ۲۷ تا ۴۵ درصد باشد (جزییات تحلیل را در جدول می‌توانید مشاهده کنید). با توجه به تورم ۳۵ درصدی در سال آتی، طلا می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود.

پ ن ۱؛ علی رغم چشم‌انداز صعودی قیمت طلا، به هیچ وجه تمامی سرمایه خود را به طلا تبدیل نکنید.
پ ن ۲؛ در صورت سرمایه‌گذاری در طلا، سکه، طلای آب شده یا خرد شده توصیه می‌شود و جواهرات مد نظر نیست.

*علی رئوفی/ دکترای اقتصاد در دانشگاه علامه

پاسخ دادن