پیش بینی وضعیت بهتر بورس در این هفته

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، شاخص کل برای هفته آخر تیر، نقطه مقاومت یک میلیون و ۳۱۰ هزار واحد را می‌شکند و بازار روند بهتری پیدا خواهد کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ تیر ۱۴۰۰

بگفته سید هادی میر علمی کارشناس بازار سرمایه، شاخص کل بورس تهران در آخرین روز معاملات هفته سوم تیر ماه با هزار و ۶۰۰ واحد رشد به یک میلیون ۳۰۵ هزار واحد رسید که بیشتر تاثیر را از نماد میدکو، فولاد و فارس گرفت، از طرفی شاخص هم وزن با رشد ۱هزار ۲۶۹ واحد در این روز وضعیت بسیار بهتری نسبت به شاخص کل داشت.

میر علمی در تحلیل این هفته بورس وضعیت بازار را مثبت ارزیابی می‌کند و معتقد است که شاخص کل مقاومت یک میلیون ۳۱۰ هزار واحد را در هفته پیش رو بشکند.

وی در ارزیابی وضعیت شاخص کل در این هفته گفت : شاخص کل در حال رسیدن به مقاومت بزرگی در محدوده یک میلیون ۳۱۰ هزار واحد است؛ این هفته خوشبختانه به این محدوده نزدیک شدیم و طبیعی است که بازار در این محدوده با عرضه مواجه شود. من انتظار دارم اوایل این هفته یعنی شنبه و یکشنبه شاخص کل نقطه مقاومت ذکر شده را رو به بالا بشکند و اگر این نقطه شکسته شود، فرصت مناسبی برای ورود پول‌های بزرگی است که منتظرند بعد از این مقاومت وارد شوند. این هفته بازار به خاطر این مقاومت نتوانست بازده بالای داشته باشد.

وی افزود، در آخرین روز هفته قبل مشاهده کردیم که بازار از منفی‌ها شروع کرد و از یک جای به بعد مجددا در یکسری از سهم‌ها رنج مثبتی اتفاق افتاد و دیدیم که در بسیاری از سهم‌های بزرگ ما قیمت آخرین معاملات آنها بیشتر از قیمت پایانی بوده که نشان از نوید هفته بهتری را برای بازار می‌دهد. علاوه بر آن خبری در خصوص اینکه بخشی از تحریم‌‌ها رفع شده و یکسری از منابع بلوکه شده ایران آزاد می‌شود منتشر شد و با توجه به این خبر دیدیم که دلار ۲۰۰ تومان اصلاح کرد و طبیعی هم بود، اما اصلاح بزرگی را با توجه به این خبر در دلار ندیدیم. اگر اصلاح بزرگی در دلار اتفاق نیفتد، مقاومت مذکور روبه بالا شکسته می‌شود و اگر اتفاقی رخ دهد که دلار در محدود ۲۲ هزار تومان برسد که بعید می‌دانیم چنین اتفاقی بیفتد، این سناریو که مقاومت روبه بالا شکسته شود ضعیف‌تر می‌شود.

شاخص هم وزن به یک مقاومتی در حال نزدیک شدن است و یک خط روند نزولی بزرگی دارد که احتمالا هفته بعد به آن برسد، ممکن است شاخص هم وزن کمی به مشکل برخورد اما در نهایت خط روند شکسته می‌شود و شکست آن خط روند برای شاخص هم وزن اتفاق خوبی است.

به هر حال این خط روند رو به بالا شکسته می‌شود که نشان می‌دهد سهم‌های کوچک ما «کف» خود را بسته اند. احتمالا در سهم‌های کوچک به خاطر آن خط روند نزولی یک سری عرضه‌هایی شکل بگیرد اما در نهایت آن خط روند شکسته می‌شود و سهم‌های کوچک می‌تواند وضعیت خوبی داشته باشند

پاسخ دادن