۱۰ راز شرکت آمازون که از آنها بی‌اطلاعید

حباب دات‌کام که در دهه ۱۹۹۰ میلادی متورم شده بود در نهایت در ماه مارس ۲۰۰۰ ترکید و در ۲۷ روز (از ۱۰ مارس تا ۶ آپریل سال ۲۰۰۰) سهام موجود در بورس حدود ۱ تریلیون دلار از ارزش خود را از دست دادند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از بورسینس، حباب دات‌کام که در دهه ۱۹۹۰ میلادی متورم شده بود در نهایت در ماه مارس ۲۰۰۰ ترکید و در ۲۷ روز (از ۱۰ مارس تا ۶ آپریل سال ۲۰۰۰) سهام موجود در بورس حدود ۱ تریلیون دلار از ارزش خود را از دست دادند.

این نزول قیمت‌ها چنان بود که سهام شرکت‌هایی همانند pets.com و etoys.com کاملا بی‌ارزش شدند.

پس از ویرانی و نزول شدید سهام شرکت‌های تکنولوژی در سال ۲۰۰۰، آمازون توانسته تاکنون (اواسط آگوست ۲۰۱۸) راه خود را به سمت تبدیل شدن به یک شرکت ۹۲۲ میلیارد دلاری باز کند. آمازون توانسته در سه‌ماهه دوم ۲۰۱۸، میزان فروش خود را با ۳۹ درصد افزایش به ۵۲٫۹ میلیارد دلار برساند.

در سال ۱۹۹۷، مدیر ارشد اجرایی آمازون (جف بزوس) متعهد شد که ارزش درازمدتی برای سهامداران خود ایجاد کند و او واقعا تعهد خود را انجام داده است.

تازگی‌ها در ۱۰ آگوست ۲۰۱۸، مقامات شهری گارنر در کالیفرنیای شمالی اعلام کردند که آمازون یک مرکز توزیع جدید در ملکی که قبلا متعلق به شرکت ConAgra بوده ایجاد خواهد کرد. در این اطلاعیه همچنین اعلام شده که این پروزه موجب ایجاد ۱۵۰۰ شغل جدید برای آن منطقه می‌شود.

قیمت سهام آمازون را به راحتی می‌توان در نمودارها دنبال کرد اما در ادامه این مطلب قصد داریم به حقایقی از آمازون اشاره کنیم که احتمالا از آنها بی‌اطلاع هستید.

۱ – فرایندهای اتوماتیک

در مراکز تکمیل سفارشات آمازون، ۱۰۰,۰۰۰ ربات‌ (تا تاریخ جولای ۲۰۱۸) وظیفه انتخاب، چیدن و بسته‌بندی را در کل انبارهای آمازون به عهده دارند.
جف بزوس یک سرمایه‌گذاری ۷۷۵ میلیون‌دلاری در سال ۲۰۱۲ انجام داد تا کارخانه تولیدکننده ربات Kiva را خریداری کند.
با وجودیکه کار ربات‌ها برای آینده کاری کارگران سنتی انبارها چندان خوب نبوده ولی اینکار توانسته‌ هزینه‌های عملیاتی آمازون را ۲۰ درصد کاهش دهد.

۲ – نتیجه صبوری

اگر یک سرمایه‌گذار فقط ۲ برگه سهام آمازون که هرکدام در سال ۱۹۹۷ فقط ۱۸ دلار قیمت داشت را خریداری می‌کرد، سرمایه سرمایه‌گذار در آگوست ۲۰۱۸، بالغ بر ۲۲,۷۸۰ دلار می‌شد (با احتساب سود نقدی سهام و افزایش تعداد سهام).
قیمت هر برگه سهام آمازون در این روزها حدود ۱۸۹۰ دلار است.

۳ – حقوق جف بزوس

جف بزوس حقوقی معادل ۸۱,۸۴۰ دلار در سال ۲۰۱۸ دریافت کرد. این رقم، دستمزد متوسط یک مدیر در حوزه تکنولوژی است. البته جف بزوس با دارا بودن حدود ۱۷ درصد از سهام آمازون، ثروتی حدود ۱۵۵ میلیاردی دلار داراست و جایگاه خود را به عنوان ثروتمندترین مرد دنیا مستحکم کرده است.

۴ – داون‌تایم سرورها

وقتی شما در حوزه خرده‌فروشی آنلاین فعال هستید با داون شدن سرورها (عدم پاسخگویی سرور به نیاز)، هیچ نتیجه‌ی مثبتی عاید شما نمی‌شود زیرا کارکرد کل سیستم سایت و زیرساخت‌ها به سرورهای شما بستگی دارد.
تخمین زده شده که خرابی ۴۰ دقیقه‌ای پلتفرم آمازون در سال ۲۰۱۳، باعث شد ضرر ۴٫۸ میلیون دلاری به شرکت وارد شود.
آمازون همچنین در روز Amazon Prime Day سال ۲۰۱۸ چندین ساعت در دسترس نبود و ترافیک بین‌المللی سایت موقتا مسدود شده بود.

۵ – صرفه‌جویی

شاید فکر کنید یک فریم زیبا برای عکس خانوادگی‌تان، یک تزیین زیبا برای میز کارتان است، ولی شرکت Asana که یک شرکت خصوصی نرم‌افزاری است برای لوازم جانبی میز کار، ۱۰ هزار دلار به کارمندان خود ارائه می‌دهد.
اما اوضاع در آمازون کاملا برعکس است، کارمندان چنین چیزهایی بدست نمی‌آورند و اغلب کشوها خالی هستند. حتی لامپ دستگاه‌های فروش خودکار اغذیه باز شده‌اند تا در برق صرفه‌جویی شود.

۶ – پاورپوینت ممنوع!

شاید فکر کنید افزایش مهارت در بکار بردن نرم‌افزارهای آفیس برای کارمندان آمازون از واجبات باشد ولی آمازون اجازه اجرا کردن نرم‌افزارهای ارائه (همانند پاورپوینت) را در جلسات نمی‌دهد.
به جای این، شرکت‌کنندگان در جلسه باید ۳۰ دقیقه ابتدای جلسه را برای خواندن محتوای جلسه صرف کنند.
این مورد در آخرین نامه جف بزوس به سهامداران ذکر شده است.

۷ – ارزش کتاب

وقتی آمازون در سال ۱۹۹۴ کار خود را شروع کرد، اولین هجوم به دنیای فروش آنلاین را از طریق فروش کتاب انجام داد. اما بعدها محصولاتی که عرضه شد به بیش از ۲۰ دسته اصلی و ۱۵۰ زیر دسته رسید.
کتاب‌ها و لوازم الکترونیکی مصرفی همچنان فروش بالایی در این سایت دارند و آمازون حتی امکان سفارش غذا را نیز فراهم کرده است.

۸ – رقیبی سرسخت

با آمازون دیگر نیازی نیست حتی از روی کاناپه تکان بخورید، ماموریت آمازون، آسان‌سازی خرید در همه‌جا و هرزمان است. راحتی، تنها مزیت آمازون نیست. بطور متوسط محصولاتی که روی سایت آمازون فروخته می‌شوند، قیمت بسیار کمتری نسبت به خرده‌فروشان بزرگ همانند وال‌مارت دارند.

۹ – خدمت به مشتری

در آمازون، مدیریت شرکت به دنبال متفاوت بون است. در این شرکت مشتری‌محور، هر کارمند (حتی خود جف بزوس) مجبور است در بازه‌های ۲ ساله، ۲ روز را به عنوان کارمند خدمت‌رسانی به مشتریان بگذراند.

۱۰ – مشتری بزرگ

یکی از مشهورترین مشتریان آمازون، همچنین یکی از بحث‌برانگیزترین آنهاست. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) یک قرارداد ۶۰۰ میلیون دلاری با بخش خدمات ابری (Cloud) ‌وب‌سرویس‌های آمازون امضا کرده است.
در همین راستا، یک درخواست (petition) که بازدید بیش از ۱۶۲ میلیونی ماهانه داشته انتشار یافته که در آن از جف بزوس خواسته شده داده‌های مشتریان را در اختیار CIA قرار ندهد.

پاسخ دادن