به گزارش خبرگزاری فرانسه، شمار شهدای انفجار تروریستی روز گذشته الراشدین سوریه به ۱۱۲ نفر رسید.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ فروردین ۹۶

وقوع یک انفجار انتحاری در منطقه الراشدین واقع در غرب حلب، روز گذشته اهالی شهرک های شیعه نشین فوعه و کفریا را هدف قرار داد.

منابع بیمارستانی اعلام کردند بر اثر این انفجار انتحاری، ۱۱۲ تن شهید و بیش از ۵۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

یکی از شاهدان عینی ماجرا می‌گوید یک خودرو پس از آنکه شروع به توزیع چیپس و خوراکی کرد و بعد از اینکه کودکان دور آن جمع شدند، منفجر شد.

لازم به ذکر است این اتوبوس‌ها حامل اهالی شهرک‌های شیعه‌نشین «فوعه» و «کفریا» بودند که مطابق تفاهم سه جانبه میان ایران و روسیه از یک سو و ترکیه به عنوان وکیل مدافع تروریستهای معارض از سوی دیگر قرار بود با افراد مسلح محاصره شده در «مضایا» و «زبدانی» مبادله شوند که با جنایت تروریستهای تحت حمایت ترکیه مواجه شدند.

شبکه خبری المیادین گزارش داد که حمله تروریستی روز گذشته در محله الراشدین شهر حلب که اهالی آزاد شده شهرک های فوعه و کفریا را هدف قرار داد، ۹۶ کشته و ۲۰۰ زخمی برجای گذاشت.

به گزارش امروز (یکشنبه) این شبکه، منابع میدانی اعلام کردند که آمار نهایی حمله تروریستی روز گذشته در محله الراشدین حلب ۹۶ کشته و ۲۰۰ زخمی است که اغلب آنها را زنان و کودکان اهالی شهرک های فوعه و کفریا که ۲ سال تحت محاصره تروریست ها بوده و تازه به محله الراشدین حلب منتقل شده بودند، تشکیل می دهند.

طبق این گزارش، سازمان ملل متحد این حمله تروریستی را محکوم و خواستار پیگیری و بازخواست عاملان این حمله شد.

براساس گزارش منابع آگاه، این انفجار تروریستی توسط یک خودروی حامل نزدیک به یک تن مواد منفجره و از سوی یک گروه مسلح صورت گرفته و نمی تواند از سوی یک عامل معمولی صورت گرفته باشد.

همچنین انفجار مذکور باعث منهدم شدن ۲۰ خودروی آمبولانس شد که اهالی بیمار و مجروحان شهرک های فوعه و کفریا را همراهی می کردند.

خودروی انتحاری با تظاهر به حمل مواد غذایی برای کودکان و غیرنظامیان شهرک های فوعه و کفریا خود را به آنها نزدیک کرده و منفجر شد.

پنج هزار نفر از ساکنان شهرهای محاصره شده فوعه و کفریا در استان ادلب سوریه روز جمعه «دو روز پیش» وارد استان حلب شدند.
ساکنان این منطقه پس از دو سال محاصره کامل با ۷۵ دستگاه اتوبوس و ۲۰ آمبولانس بامداد جمعه از فوعه و کفریا خارج شدند.

این ۷۵ اتوبوس در منطقه راشدین برای انجام آخرین مراحل تبادل از سوی تروریست ها متوقف شده بودند که براثر انفجار یک خودرو بمبگذاری شده به خاک و خون کشیده شدند.

براساس توافق به عمل آمده میان گروه های تروریستی و نیروهای مقاومت، سه هزار و ۸۰۰ نفر شامل افراد مسلح و خانواده های آن ها از شهرهای مضایا، زبدانی، بقین و بلودان به مقصد استان ادلب خارج و در مقابل هشت هزار نفر از ساکنان فوعه و کفریا به سوی حلب حرکت می کنند.

انفجار تروریستی یک خودروی بمب گذاری شده در میان اتوبوس های اهالی آزاد شده شهرک های فوعه و کفریا در منطقه راشدین حلب دست کم ۹۶ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ زخمی برجای گذاشت. در این میان، پرداختن به نقش سیاه تروریسم در تداوم جنایات ضدانسانی علیه شهروندان سوری و نیز سکوت مدعیان غربی- عربی حقوق بشر، قابل تحلیل و ارزیابی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جنایت در فوعه و کفریا را به شدت محکوم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران جنایت هولناک روز گذشته تروریست‌های تکفیری در فوعه و کفریا را به شدت محکوم و با دولت و ملت سوریه و بازماندگان شهدای این کشتار تلخ و وقیحانه ابراز همدردی کرد.
بهرام قاسمی اظهار داشت: «جنایت شرم‌آور و ناجوانمردانه تروریست‌های تکفیری در حمله زبونانه انتحاری به اتوبوس‌های حامل محاصره شدگان فوعه و کفریا در سوریه و به خاک و خون کشیدن ده‌ها زن و کودک بیگناه و بی‌دفاع، برگ ننگین دیگری بر پلشتی‌ها و کارنامه منفور تروریست‌ها و حامیان آنها افزود.»
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: «اکنون پرسش اصلی افکار عمومی جهان و وجدان‌های آگاه و بیدار این است که مدعیان حمایت از مردم سوریه چگونه با این جنایت هولناک کنار می‌آیند و دم بر‌نمی‌آورند.»
وی خاطرنشان کرد: «برخورد دوگانه با جنایت و تقسیم جنایت پیشگان به خوب و بد از سوی دولت‌های حامی این گروه‌های مرگ آفرین و دیگر مدعیان حقوق بشر و کمک‌های پیدا و پنهان به آنها وقتی در موضع ضعف قرار دارند، باعث جری‌تر شدن تروریست‌ها و طراحی جنایت‌های هولناکی می‌شود که نمونه دیگری از آن را شاهد بودیم.»

جنبش انصارالله یمن انفجار کفریا را محکوم کرد

عبدالملک حوثی رهبر جنبش انصارالله یمن

شبکه خبری المسیره گزارش کرد: «شورای سیاسی حوثی‌ها (جنبش انصارالله) یمن با محکوم کردن حادثه تروریستی انفجار خودروی بمب گذاری شده کاروان اهالی فوعه و کفریا در منطقه راشدین حلب که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت، ‌بر همبستگی و حمایت از دولت و ملت سوریه تاکید کردند.»
در بیانیه ای که این شورا منتشر کرد، آمده است: «شورای سیاسی انصارالله یمن با شدیدترین عبارت‌ها انفجارهای مجرمانه روز شنبه را در میان کاروان اهالی کفریا و فوعه در سوریه محکوم می‌کند.»
این شورا افزود: «ما در یمن خود را در رنج جانکاه ملت سوریه و مبارزه با جنگ خصمانه‌ای شریک می‌دانیم که برخی از دولت‌ها به عنوان حامی اصلی گروه‌های تروریستی القاعده و داعش (علیه این ملت) انجام می‌دهند.»

سازمان ملل متحد جنایت فوعه و کفرایا را محکوم کرد

به گزارش خبرگزاری روسیا الیوم، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما حمله‌ای را که در منطقه راشدین واقع در غرب شهر حلب و علیه ۵ هزار نفر از اهالی دو شهرک فوعه و کفرایا رخ داد محکوم می‌کنیم. این حمله در منطقه‌ای رخ داد که تحت کنترل نظام سوریه است.»

در این بیانیه سازمان ملل متحد به خانواده‌های قربانیان حادثه تسلیت گفته و شفای عاجل را برای مجروحان خواستار شده است.

دوجاریک همچنین همه طرف‌ها را به ضمانت حفظ سلامت و امنیت همه کسانی که در انتظار تخلیه چهار شهرک مورد توافق (فوعه، کفرایا، مضایا و زبدانی) هستند فراخواند و اعلام کرد کسانی که در این حادثه دست دارند باید در دادگاه محاکمه شوند.

مدعیان دروغین  حامی مردم سوریه کجایند ؟

در حالی که تروریسم شوم مورد حمایت کشورهای غربی – عربی در منطقه در حال ادامه جنایات خود می باشد، جنایت شرم آور و ناجوانمردانه تروریست های تکفیری در حمله انتحاری به اتوبوس های حامل اهالی آزاد شده فوعه و کفریا در سوریه و به خاک و خون کشیدن دهها زن و کودک بی گناه و بی دفاع، برگ ننگین دیگری بر جنایات و کارنامه منفور تروریست ها و حامیان آنها افزود.

اکنون که پرسش اصلی افکار عمومی جهان و وجدان های آگاه و بیدار این است که مدعیان حمایت از مردم سوریه چگونه با این جنایت هولناک کنار می آیند و دم بر نمی آورند؛ سکوت رسانه های عربی – غربی در این موضوع موید این حقیقت است که تروریسم تحت حمایت آمریکا و غرب، رو به حملات انتحاری علیه شهروندان بی دفاع بیاورد.

برخورد دوگانه با جنایت و تقسیم جنایت پیشگان به خوب و بد از سوی دولت های حامی تروریست ها که در موضع ضعف و شکست قرار دارند و نیز سکوت دیگر مدعیان حقوق بشر و کمک های پیدا و پنهان به آنها باعث تحریک تروریست ها و طراحی جنایت های هولناکی می شود که نمونه دیگری از آنرا شاهد بودیم.

شش سال از آغاز بحران سوریه و جنگ این کشور گذشته و امروز حضور تروریست های تکفیری در این کشور موجب شده که صدها هزار سوری کشته،‌ بیش از یک میلیون نفر زخمی و نزدیک به ۱۲ میلیون نفر آواره شوند و بسیاری از زیرساخت های عمرانی، اقتصادی و فرهنگی این کشور به کلی ویران شود.

از سوی دیگر، اشراف کامل محور مقاومت در سوریه در عرصه نبرد میدانی و وارد ساختن ضربات سنگین به سمت تروریست های تکفیری در حالی است که سکوت کشورهای غربی در برابر جنایات گروه های تروریستی از جمله انفجار وحشیانه اخیر، نشانه بی پایه و اساس بودن ادعاهای بشردوستانه و حقوق بشری برخی قدرت های غربی است.

به نظر می رسد دشمنان منطقه ای و حامیان تروریسم با انجام اینگونه اقدامات و حمایت همه جانبه از گروه های تروریستی، زمینه ساز تشدید بحران سوریه شده اند و نقشی مخرب در روند برقراری امنیت و ثبات پایدار در این منطقه پدید آورده اند.

البته واضح و روشن است که تروریسم مورد حمایت آمریکا و چند کشور غربی- عربی نمی تواند در برابر عزم و اراده مستحکم دولت و ملت سوریه برای برقراری صلح، ثبات و امنیت پایدار در کشورشان، ایستادگی کند و مبارزه با تروریسم، قدرتمندانه ادامه خواهد داشت.

اقدام جنایتکارانه علیه شهروندان بی گناه سوریه و کشتن ده ها مرد، زن و کودک خردسال، به روشنی گویای ماهیت ضد انسانی و ضد حقوق بشری تروریسم منطقه ای در سوریه است که همواره مورد حمایت آمریکا و برخی کشورهای غربی – عربی قرار داشته است.

در حالی که تلاش محدود سازمان ملل و کنشگران صلح جوی برای حل سیاسی بحران سوریه ادامه دارد، تداوم جنایات وحشیانه علیه دولت و ملت سوریه و نیز حمایت پنهان از گروه های تروریستی از سوی کشورهای غربی – عربی، نشان دهنده نبود عزم و اراده جدی در برخی قدرت های غربی برای حل بحران سوریه است.

به هر روی، تروریسم به ایستگاه دیگر خود رسیده و در مقابل دولت، ملت سوریه و نیروهای مقاومت اسلامی تا برقراری صلح، ثبات و امنیت پایدار در منطقه به مسیر مبارزه خود با جریان شوم تروریسم ادامه می دهند.

 

پاسخ دادن